-
- 10686 x
-
https://torno.lv/R6JvBe1
Kad zīdainīša vecāki pirmo reizi dzird diagnozi `plagiocefālija`, nepieredzējušie tēvi un mammas izjūt īstas šausmas. Prātā rodas desmitiem jautājumu, bet mēs pateiksim vienu – plakanas galvas sindroms ir ļoti izplatīta problēma un padodas ātrai ārstēšanai un korekcijai.
Raksta turpinājums
Mēs uzskatām, ka labāk ir problēmu novērst nekā ārstēt slimību. Šie 4 padomi palīdzēs saglabāt zīdainīša veselību un vecāku psihi. Viss ir ļoti vienkārši!
Galvas forma bērniem
Plagiocefālija vai saplacināta galva zīdaiņiem attīstās no pastāvīga spiediena uz noteiktu mīkstā un elastīgā bērna galvaskausa daļu. Mazuļiem ir raksturīgi daudz gulēt un vecāki bieži zīdainīšus liek gulēt uz muguras. Vienveidīga bērna poza gulēšanas laikā – nesagatavotu vecāku liktenīga kļūda.
Tāda pataloģija auglim var attīstīties arī pirms dzemdībām daudzaugļu grūtniecības dēļ vai gurnu struktūras spiediena rezultātā. Šaurība dzemdē var izraisīt arī greizkaklību, kas arī rada zīdaiņa galvaskausa saplacināšanos.
Plagiocefālija biežāk sastopama neiznēsātiem bērniem, kuru galvaskauss ir mīkstāks un plastiskāks, bet tas, ka tādi bērni pavada daudz laika guļus stāvoklī stacionārā, ļoti postoši ietekmē viņu veselību.
Vārdu sakot, bērna nepareizā galvas forma dažu dienu laikā vai dažas nedēļas pēc dzimšanas – norma. Ja ar laiku mazulim attīstās saplacinājums no vienas galvaskausa puses – tā ir plagiocefālija.
Pediatri apgalvo, ka tāds sindroms neietekmē mazuļa smadzeņu attīstību un neizraisa ilglaicīgas kosmētiskas problēmas. Tomēr, labāk problēmu novērst! Bet šie 4 padomi – špikeris visiem jaunajiem vecākiem.
1. Galvas stāvokļa izmainīšana
Kad mazulis guļ uz muguras, obligāti seko bērna galvas stāvoklim, laiku pa laikam to pagriez no vienas puses uz otru. Tas palīdzēs novērst iespējamo bērna galvaskausa deformāciju no vienas puses. Taču, ja mazulis gultiņā grozās visu nakti, lai izvairītos no nevēlamas pārvietošanās, izmanto speciālus izliektus spilvenus.
2. Alternatīvās pozas gultiņā
Pēc paraduma vecāki bērnu gultiņā liek gulēt vienā un tajā pašā virzienā, pieļaujot nelabojamu kļūdu. Rezultātā mazulis sāk skatīt istabu visapkārt, rotaļlietas un vecākus vienā virzienā.
Rezultāts – greizs kakls ar vienpusēju galvas saplacinājumu. Lai tādas nepatikšanas novērstu, maini bērna stāvokli gultiņā, līdz ar to veicinot aktīvas un noderīgas galvas kustības.
3. Bieža bērna turēšana rokās
Mēģini samazināt laiku, kuru tavs bērns pavada guļus. Saprotams, ka visu laiku nēsāt bērnu rokās – nav labākā nodarbe, bet velti tādam kontaktam vairāk laika. Turot rokās zīdainīti, tu liec viņa muskuļiem attīstīties un nostiprināties, bet galvenais – tā ir lieliska plakanas galvas profilakse.
4. Gulēšana uz vēdera
Bērna novietošana uz vēdera veicina galvas aizmugurējās daļas pareizu formēšanos, kakla muskuļu nostiprināšanos un muguras muskuļu attīstību. Apskatot visu sev apkārt, mazulis attīstīsies ātrāk un sāks arī ātrāk rāpot un sēdēt.
Un lai arī agrāk vecākus biedēja, ka gulēšana uz vēdera – tas ir viens no galveniem iemesliem bērnu pēkšņai nāvei (ZPNS), tāda gulēšana ir ļoti noderīga veselīgai bērna attīstībai.
Nepārdzīvo! Plagiocefālija – atgriezenisks process, vajag tikai pēc iespējas ātrāk vērsties pie speciālista pēc palīdzības. Un neaizmirsti par tik veselīgām procedūrām kā masāža un vannošana. Tas labākajā veidā ļaus nostiprināt mazuļa kakla un muguras muskuļus un tiek uzskatīts par plakanas galvas sindroma lielisku profilaksi.
Saglabā šos praktiskos padomus, bet ar rakstu neaizmirsti padalīties ar citiem vecākiem soctīklos.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts