Etiķete katrai dienai: kā pasūtīt ēdienu, uzvesties pie galda un aiziet no iestādes

Advertisement
Advertisement

Mēs apmeklējam restorānus dažādu iemeslu dēļ. Kāds regulāri neēd mājās, kāds meklē jaunas gastronomiskas sajūtas, pārsātinājies no mājas virtuves. Taču vairākums no mums iet uz turieni, lai patīkami pavadītu laiku, izbaudīt draugu sabiedrību, garšīgu ēdienu un iestādes gaisotni.

Raksta turpinājums
Reizēm kāds apmeklētājs, kurš sevi neapgrūtina ar manierēm, var galīgi sabojāt garastāvokli. Lai tas nebūtu tu, rūpīgi iepazīsties ar ieteikumu sarakstu, kā uzvesties pie galda kafejnīcās un restorānos.
Uzvedība pie galda

1. Neklikšķini ar pirkstiem

Vēloties piesaukt oficiantu, ļoti nepieklājīgi ir klikšķināt ar pirkstiem, svilpt, māt ar rokām vai kliegt: “Meitenīt!”, “Garson!”, “Ei, cilvēk!”. Tos, kuri oficiantu tver aiz apģērba, var pat atteikties apkalpot. Ja darbinieks pa tiešo tevi neredz, pacel pirkstu vai pieklājīgi palūdz bārmenim uzaicināt oficiantu pie tava galdiņa.
2. Neprasi “steidzamu” pasūtījumu

Nešaubies par to, ka pavāri cenšas ēdienu pagatavot pēc iespējas ātrāk. Tā darbojas restorāna virtuve. Vidēja un dārga līmeņa restorānos pasūtījumu saņem 30 – 50 minūšu laikā. Kā, tavuprāt, darbiniekiem jāizpilda prasība paātrināt pasūtījumu? Gatavot uz karstākas uguns?
3. Noslēp telefonu

Viedtālruņi – tas ir liels labums un mūsdienu sabiedrības lāsts. Esam aizmirsuši, ka dzīvi var izbaudīt tiešsaistē. Turi telefonu somiņā vai kabatā un pie galda ar savu sarunu biedru pacenties sazināties dzīvajā. Kad oficiants pieņem no tevis pasūtījumu, par sarunām pa telefonu nevar būt ne runas. Tā ir nekaunība.
4. Nepēti cilvēkus

Cieši skatīties uz sēdošiem pie galdiņiem cilvēkiem ir ļoti nepieklājīgi un aizskaroši. Dabā tāds skatiens nozīmē neslēptas agresijas izpausmi. Atceries par to.
5. Nemet salvetes pelnutraukā

Pelnutrauks nav paredzēts izlietotām salvetēm un citiem lielākiem priekšmetiem. Tas ir paredzēts pelniem, izsmēķiem un sīkiem atkritumiem. Pareizi ir izlietoto salveti nolikt blakus šķīvim kreisajā pusē.
6. Centies netrokšņot

Priecāties ar draugiem restorānā ir ļoti brīnišķīgi, tikai ne par citu apmeklētāju komforta cenu. Centies jokot un smieties dažus toņus zemāk. Tava dedzīgā runāšana var pamatīgi aizkaitināt cilvēkus pie blakusgaldiņiem. Virtuve un troksnis – divas nesavienojamas lietas.
7. Nekar apģērbu uz krēsla atzveltnes

Apmeklētājiem un personālam būs neērti pārvietoties pa šaurām ejām tavu mantu dēļ uz krēsla atzveltnes. Oficianti aizķersies aiz visa, iznēsājot pasūtījumus pa zāli. Somiņu vai mugursomu liec uz grīdas savu kāju priekšā vai starp muguru un krēsla atzveltni. Novelc virsdrēbes un pakarini uz pakaramā, tu taču neatrodies dzelzceļa stacijā galu galā.
8. Kontrolē bērnus

Bērni mēdz būt mierīgi, bet gadās arī īsti monstri. Ja tavs acuraugs sarīkoja histēriju, skraida, uzmācās apmeklētājiem, bojā priekšmetus un pēc pusminūtes tu viņu neesi izvedis ārā, tu esi radījis problēmu visai iestādei. Izvēloties restorānu, ņem vērā bērna vecumu un dod priekšroku ģimenes tipa iestādēm.
9. Nestrīdies ar personālu

Visu klātbūtnē nekritizē oficiantu vai pavāru. Ja tev nepatika apkalpošana, izsaki savu neapmierinātību dzeramnaudas izteiksmē. Pieklājīgās iestādēs apmeklētāju pretenzijas pieņem menedžeris un tiek novērstas bez skandāla.
10. Atstāj dzeramnaudu

Dzeramnauda – tie ir 70 – 80% no katra oficianta ienākuma. Tā ir restorānu prakse praktiski visā pasaulē. Ja tu nedod dzeramnaudu, tad līdz ar to cilvēks zaudē savas algas ievērojamu daļu. Neskopojies atstāt ko vairāk par summu čekā.
Ceram, ka neviens punkts nav attiecināms uz tevi. Ja tomēr tajos tu atpazini sevi, tad ir laiks apstāties. Pietiek domāt, ka pasaule griežās ap tevi un pieņemt apkalpošanu kafejnīcās un restorānos par verdzības veidu. Cieņa un pieklājība – atslēga savstarpējai sapratnei un bez konfliktu attieksmei.
Ja tu neesi no tiem, kas apzināti neievēro etiķetes normas, tad centies ievērot etiķetes normas pie galda.

Būt zinošam ir moderni: iepazīsties ar gastronomisko terminoloģiju, lai nejustos kā idiots restorānā vai kafejnīcā.

Kā tu jūties, kad kāds pārkāpj uzvedības normas pie galda sabiedriskās ēdināšanas iestādēs? Kāpēc, tavuprāt, cilvēkiem ir tik grūti uzvesties pieklājīgi? Dalies ar draugiem ar šo rakstu, kopā veidosim šo pasauli labāku!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024