Drošības noteikumi bērniem

Advertisement
Advertisement

Dzīve mūsdienu pasaulē ir neprognozējama, bīstama un bieži vien nežēlīga pret vismazākajiem, tādēļ atbildīga tēva vai mātes galvenais uzdevums ir mācīt bērnam būt uzmanīgam un spēt rīkoties neparastā situācijā.


Bērnu drošības speciālisti ir sastādījuši sarakstu ar 7 galvenajiem jautājumiem, kurus katram vecākam būtu jāpajautā savam bērnam pirms viņa nosūtīšanas uz bērnudārzu, skolu vai tuvējo pārtikas preču veikalu.

 

Aicinām jūs uzspēlēt ar savu bērnu vienkāršu spēli: uzdodiet viņam 7 svarīgus jautājumus un noskaidrojiet, kā bērns atbildēs uz tiem. Pat, ja par dažām atbildēm jūs būsiet diezgan pārsteigti, jūsu uzdevums ir iemācīt savam bērnam pareizi novērtēt bīstamo situāciju. Bērna drošība uz ielas ir nepieciešama, un tāpēc iesakām izdarīt pašaizsardzības treniņu!

Raksta turpinājums
Pirmsskolas vecuma bērnu drošība

1. Vai paņemsi konfektes no svešinieka uz ielas?

Protams, ka nedrīkst ņemt konfektes un citus saldumus no svešiniekiem. Un arī rotaļlietas. To mācīja mums mūsu vecāki, un tagad mums kā atbildīgiem tētiņiem un māmiņām, jāiedzen šis nepatīkamais likums mazā cilvēka galvā.

Protams, dažreiz jūs varat izmantot kaimiņu vecmāmiņas dāsnumu un pacienāties ar mājās gatavotiem cepumiem, bet ne vairāk, un tikai tad, ja jūsu māte to atļauj.
2. Vai tu iesi uz mājām pie drauga, ar kuru tikko iepazinies?

Protams, ka pareizā atbilde: ir aizliegts iet pie nepazīstamiem cilvēkiem! Un tas attiecas ne tikai uz pieaugušajiem jaunajiem ”draugiem”, bet arī uz vienaudžiem, ar kuriem bērns tikko iepazinies rotaļlaukumā vai skolā.

Ja jūs patiešām vēlaties doties ceļojumā uz jaunā klases biedra mājām, paskaidrojiet mazulim, ka viņam jāgaida māte un jāiet kopā ar viņu.
3. Tevi ielenc liels suņu bars. Ko tu darīsi?

”Aizbēgt” ir nepareiza atbilde! Paskaidrojiet bērnam, ka suns skrien daudz ātrāk, tāpēc bēgt no draudiem nedrīkst, bet arī apstāties nevajag. Vislabākais ir lēnām attālināties no bara, neskatoties dzīvniekiem acīs un nepagriežot tiem muguru, lai neprovocētu uzbrukumu.

Un galvenais - neizrādīt savas bailes mežonīgajam baram! Suņi jūt bailes un dusmas, pirmo uzskata par vājumu, bet otro - kā draudu.
4. Pieaudzis svešs cilvēks lūdz palīdzību uz ielas. Vai tu palīdzēsi?

Šādā situācijā bērnam ir jāatbild ar stingru atteikumu un, cik drīz vien iespējams, jāaiziet no vientuļās vietas. Ja gadījumā garāmgājējam patiešām ir slikti, mazs bērns nevarēs nepalīdzēt, turklāt šim nolūkam ir arī pieaugušie un tiesību sargājošo iestāžu darbinieki.
5. Ko tu darīsi, ja pamanīsi, ka tev seko?

Ja pēkšņi bērns pamana, ka nepazīstami pieaugušie viņu uzmanīgi vēro, nekādā gadījumā nevajadzētu slēpties un bēgt. Lai mazulis saprot, ka šajā situācijā vislabāk ir doties uz cilvēkiem pilnu vietu (aptieku, veikalu, restorānu), un pazvanīt saviem vecākiem. Un, ja nav telefona, jālūdz palīdzība citiem pieaugušajiem ar bērniem.
6. Ko tu darīsi, ja tu pēkšņi izrādīsies lielā cilvēku pūlī?

Pirmkārt, apmeklējot ar bērnu pasākumu, kur būs daudz cilvēku, neparedzētas situācijas gadījumā vienojieties ar bērnu satikties jums abiem zināmā vietā. Ja bērns atrodas pūlī, paskaidrojiet viņam, ka nekad un nekādos apstākļos nevajag censties iet pret cilvēku pūļa kustību.

Jācenšas turēties tuvāk malai, jāpiesargājas no margām, stikla vitrīnām, stūriem un pakāpieniem. Ja bērnam nokrīt jaciņa, lai viņš aizmirst par to un iet uz priekšu, bet, ja nokrīt pats, paskaidrojiet, ka viņam ir jāapņem galva ar rokām un nekavējoties jāceļas. Ja kāds pazīstams pieaugušais ir tuvumā, bērns var palūgt paņemt viņu uz pleciem.
7. Ko tu darīsi, ja svešinieks tevi sagrābs uz ielas?

Paskaidrojiet bērnam, ka šī ir situācija, kurā viņam nav jābūt paklausīgam bērnam. Kost, cīnīties, kliegt un rauties ārā ir tas, kas bērnam jādara, lai piesaistītu garāmgājēju uzmanību.

Māciet jūsu mazulim kliegt: ”Tas nav mans tētis / Nav mana mamma,” – lai garāmgājējiem nedomātu, ka kaprīzs bērns uztaisījis vecākiem dusmu lēkmi ielas vidū. Parūpējieties, lai dēla vai meitas tālrunis vienmēr būtu uzlādēts, un viņi varētu nekavējoties sazināties ar jums, ja viņus skārusi nelaime.
Bērniem stāstīt par drošību ir nepieciešams, taču nekādā gadījumā nedrīkstētu iebiedēt bērnu ar visiem pasaules apdraudējumiem, citādi jūs varat vienkārši pieveikt viņu ar bailēm, bet, vēl jo vairāk, traumēt. Ir svarīgi iepriekš bīstamas situācijas atrisināt mierīgā mājas atmosfērā, izklāstot savus jautājumus un pareizas atbildes uz tām bērnam saprotamā valodā.

Noteikti apspriediet šos 7 bērna drošības jautājumus un neaizmirstiet dalīties noderīgajā informācijā ar citiem vecākiem!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024