Deviņdesmoto gadu populārākie pelnīšanas veidi

Advertisement
Advertisement

Pēc PSRS sabrukšanas daudzi cilvēki nebija gatavi situācijai, kas notika valstī. Bija nepieciešams sākt domāt pa jaunam, tomēr ne visi to spēja darīt. Daudzi uzņēmumi aizvērās, strādniekiem algas mēnešiem netika izmaksātas, cilvēki sāka meklēt jaunus pelnīšanas veidus. Tālāk jūs gaida dažas no to laiku nodarbēm, ar kurām nodarbojās tie, kuri bija palikuši bez darba un vēlējās mazliet nopelnīt.

 

Avots

Raksta turpinājums
Dažādas sadzīves tehnikas remontēšana

Galvenais tā laika pelnīšanas veids. PSRS sabrukums noveda pie daudzu remontu likvidācijas un liels daudzums dažādu kvalifikāciju inženieru palika bez darba. Turklāt, praktiski visiem mājās bija vecie lampu televizori, kuri periodiski bojājās. Tajā laikā par tādu darbu varēja saņemt pieklājīgu summu, bet pasūtījumu daudzums sāka samazināties tikai tad, ka veikalos sāka parādīties jauna tehnika un cilvēkiem parādījās nauda.
Privātās stundas, tulkošana, kursa darbi, diplomi

Ar prātu strādājošie tajā grūtajā periodā priekš valsts kļuva nevajadzīgi savai valstij un tāpat kā inženieriem, šīm kategorijām nācās pelnīt pašu spēkiem. Tieši tajā periodā parādījās biznes, kas bija saistīts ar diplomu rakstīšanu, kursa darbu un daudziem citiem darbiem priekš studentiem. Īpaša popularitāte bija tulkotājiem, kuri spēja sinhroni tulkot, jo bija nepieciešams satikt cilvēkus uzvalkos un ārzemniekus, kuri tajā laikā izpirka dzimteni.
Pirmo tirdzinieku parādīšanās

Totāls deficīts valstī noveda pie pirmo `tirdzinieku` parādīšanās, kuri veda valstī visu, ko vien varēja pārdot: lētus kažokus, sporta tērpus `Abibas` un citus apģērbus, produktus un tautas lietošanas preces, pat tualetes papīru veda.
Stikla taras un burku savākšana, nodošana

Pārsvarā ar to nodarbojās bērni un pusaudži, kuri tā spēja ne tikai nopelnīt kabatas naudu, bet arī palīdzēt ģimenei. Arī pieaugušie nodarbojās ar to, jo tas bija vienīgais veids nopelnīt vismaz kaut kādu naudu.
Suvenīru pārdošana ārzemniekiem

Atvērta robeža noveda pie daudzu ārzemnieku parādīšanās valstī. Vieni brauca biznesa interesēs, citi apskatīt PSRS sabrukumu. Tomēr viena lieta viņus apvienoja - viņiem varēja pārdot par valūtu jebkuru suvenīru - preci ar Padomju Savienības simboliku, kā arī preces, kas rada krievu noskaņu, piemēram matrjoškas un nav svarīgi, ka tas tika izgatavots blakus esošajā pagrabā uz ceļa.
Pirātisms

Pelnīšanas veids, kuriem bija pieeja pie kasetēm un video magnetofoniem, kā arī spēja izgatavot krieviskās kastes produkcijai.

Viena cilvēka pieredze, kurš nodarbojās ar līdzīgu biznesu 90. gados:

Naktī mēs sagaidījām lidmašīnu. Mums nodeva kaseti ar S-VHS filmas ierakstu. Tā tieši bija izgājusi uz ekrāniem ASV un mēs ieguvām tās `normālo kopiju`. Lidmašīna atlidoja apmēram trijos naktī. Mēs no pilota savācām S-VHS kaseti un vedām to pie tulkotāja Gavrilova. Pie tulkotāja mājas, mašīnā mēs nosēdējām sešas stundas. Tulkotājs strādāja. Viņš divas reizes pārskatījās filmu, pēc tam sāka tulkot. Iegūstot kaseti ar tulkojumu - bija jau ap 8-9 rītā, mēs aizbraucām uz kartona iepakojumu izgatavošanas kompānijas biroju. Tajā laikā tieši tur atradās labākie datori. Mēs apsēdāmies pie datora un kopā ar puisi - dizaineri, kurš palika pa nakti tur un izrakstīja mums ienākšanas atļaujas ēkā, izvēlējāmies vāku, drīzāk kastes noformējumu. Izvēlējāmies. Bija jau rīts. Pulkstenis deviņi. Viņš uztaisīja mums `plēvi`, precīzāk printēšanas dizainu. Pēc tam mēs aizbraucām uz tipogrāfiju Baumanskā, iedevām tirāžu. Jau pēc 8 stundām mēs to ieguvām un braucām uz Frjazino, kur mums bija `speciāli apmācīti cilvēki`, kuri aplīmēja iepakojumus, kamēr videomagnetofoni kopēja S-VHS ierakstu. Jau sestdien no rīta, mēs stāvējām Gorbuškā ar diviem furgoniem, līdz ausīm iekrāvušies papīrā par ceturtdienas ASV pirmizrādi filmai `Skala`. Tā bija sestdiena, bet filmas kopiju mēs ieguvām piektdienas naktī. Tie bija citi laiki, mēs pelnījām kā varējām, bet filmu `Skala` mēs ievedām pirmie. Iespaido? Protams, šis gadījums ir vienīgais un lielākā daļa cilvēku priecājās par kopijām, kas tika izgatavotas mājas apstākļos.
Cigarešu un alkohola pārdošana

90. gadu katra galda obligātais atribūts - spirts `Royal` un citi alkoholiskie dzērieni, gatavoti no šī dzēriena. Vieni tirgoņi specializējās apģērba tirgošanā, bet citi strādāja tikai ar cigaretēm un alkoholu, ievedot valstī tos vagoniem un cisternām, kuri vēlāk tika pārdoti pilsoņiem.
Zāļu tirgošana

Domājam, ka visi atceras tādu burvīgu pret sāpju līdzekli kā `Gerbalife`, diemžēl, tā nekontrolēta lietošana sabojāja daudzu cilvēku veselību.
Bandītisms un rekets

Tipiska 90. gadu parādība. Cilvēki, kuriem nebija ar ko barot savu ģimeni, centās pelnīt dažādos veidos, tajā skatā arī nelikumīgos. Kontrabanda, izspiešana, rekets - apvienotas lietas tajā laikā. Tieši šīs meistarības pārstāvji kļuva par daudzu anekdošu varoņiem, kuri bija stāstīti ar skūtiem brāļiem aveņu žaketē.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024