Dekrēta atvaļinājuma ilgums dažādās pasaules valstīs

Advertisement
Advertisement

Mazuļa nākšana pasaulē – tas ir vissaviļņojošākais laiks sievietei, kad viņai nepieciešams atbalsts, bet bērnam – mātes uzmanība un rūpes. Tāpēc visās valstīs katrai jaunai māmiņai paredzētas tiesības uz apmaksātu atvaļinājumu, bet dažās arī uz neapmaksātu, bet ar darbavietas saglabāšanu.

Raksta turpinājums
Likumdošana bieži paredz grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu un bērna kopšanas atvaļinājumu. Šodien mēs pastāstīsim tieši par pirmo, jo tas tiek apmaksāts praktiski visās valstīs. Šī nianse jāņem vērā, ja tu dodies uz citu valsti vai precies ar ārzemnieku.
Dekrēta atvaļinājuma ilgums

1. Horvātija

Dekrēta atvaļinājums šajā valstī ir veselas 410 dienas. Piedevām Veselības apdrošināšanas fonds sievietei izmaksā pilnu darba algu, kamēr viņas bērns sasniedz pusgada vecumu. Tā ka šajā valstī māmiņām ir ļoti paveicies.

2. Lielbritānija

Pēc likuma mammām paredzēts 26 nedēļu apmaksāts dekrēta atvaļinājums un, ja ir vēlēšanās, var paņemt vēl 26 nedēļas daļēji apmaksātu atvaļinājumu. Arī tēviem ir tiesības ar bērnu pavadīt laiku līdz 2 nedēļām ar algas saglabāšanu līdz 90%.
3. Zviedrija

Zviedrijā dekrēta atvaļinājums sastāda 480 dienas, turklāt tēvam no tā jāpavada ar savu bērnu 60 dienas. Pārējās dienas (ne mazāk par 180) dekrēta atvaļinājumā atrodas mamma vai vecāki šīs dienas dala savā starpā pēc saviem ieskatiem. Dekrēta pabalsts ir apmēram 80% no algas. Dekrētā mamma var saņemt 25,75% no algas vai visus 100%.

4. Krievija

Sievietēm pēc viņu iesnieguma un pamatojoties uz likumā noteiktā kārtībā izdotās darba nespējas lapas tiek piešķirts grūtniecības un dzemdību atvaļinājumi – 70 kalendārās dienas pirms dzemdībām un 70 kalendārās dienas pēc dzemdībām ar valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta izmaksu federālo likumu noteiktā apmērā.

Pēc tam var noformēt bērna kopšanas atvaļinājumu līdz trim gadiem (apmaksā tikai 1,5 gadu 40% apmērā no darba algas).
5. Kazahstāna, Ukraina

Šajās valstīs dekrēta atvaļinājuma ilgums sastāda 126 dienas – 70 pirms dzemdībām un 56 pēc. Par šo periodu viņas saņem 100% savu darba algu. Tāpat var noformēt neapmaksātu dekrēta atvaļinājumu bērna kopšanai līdz 3 gadiem ar darba vietas saglabāšanu.

6. Somija

Somijā apmaksātais dekrēta atvaļinājums arī ir 126 dienas. Turklāt valsts nodrošina bērnam auklīti.
7. Portugāle

Маmmām pienākas 120 dienu ilgs pēcdzemdību atvaļinājums. Pēc likuma tētim ar bērnu jāpavada 5 apmaksātas dekrēta atvaļinājuma dienas. Par savu pienākumu nepildīšanu tēvam pienākās sods.

8. Francija

Dekrēta atvaļinājums ir 120 dienas – 2 mēneši pirms dzemdībām un 2 pēc tām. Ir jāatzīmē, ka dienu skaits ir atkarīgs no grūtniecības medicīniskiem rādītājiem. Ja ir sarežģījumi, tad atvaļinājums ir ilgāks.
9. Ķīna

Ķīnā mammām ir tiesības uz dekrēta atvaļinājumu uz laiku no 90 līdz 120 dienām ar pilnas algas saglabāšanu un citām izmaksām. Piedevām, jo vecāka mamma, jo garāks atvaļinājums. Ķīniešu tēvi arī var paņemt tikpat ilgu dekrēta atvaļinājumu.

10. Islande

Islandē vīriešu īpatsvars, kuri rūpējas par saviem bērniem, ir 90%. Saskaņā ar likumdošanu, vīrietis, kuram ir piedzimis bērns, var saņemt atvaļinājumu uz 90 dienām tāpat kā sieviete. Šajā laikā viņam tiek maksāts pabalsts 80% apmērā no viņa algas. Abi vecāki var atrasties kopā ar bērnu viņa dzīves pirmajos mēnešos.

Klāt pie šī atvaļinājuma mammām un tētiem pienākās vēl viens 3 mēnešu atvaļinājums. Vecāki paši izlemj, kurš rūpēsies par bērnu, bet kurš strādās.
11. Indija

Dekrēta atvaļinājums ir no 84 dienām. Tas ir atkarīgs no bērnu skaita. Pirmā un otrā bērna kopšanai tiek atvēlētas 182 dienas, bet trešā un vairāk – 84 dienas.

12. AAE

Apvienotajos Arābu Emirātos dekrēta atvaļinājums ir no 45 dienām. Tas ir atkarīgs no darba vietas: sievietēm, kuras strādā privātās kompānijās, pienākās 45 dienas, bet valsts darbiniecēm – 90.
Kā redzi, daudzās valstīs rūpējās ne tikai par mātēm, bet arī par tēviem. Taču ir valstis, kurās nav paredzēts finansiāls atbalsts vecākiem. Praktiski visos Amerikas štatos mammām nepienākās materiāla kompemsācija un darba vietas saglabāšana, to viņi var tikai ierakstīt darba līgumā. Taču likumdošanas līmenī nekas netiek regulēts.

Pastāsti mums komentāros, kāds laiks, tavuprāt, būtu ideāls dekrētam. Kā arī padalies ar interesanto rakstu ar saviem draugiem soctīklos!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024