Cilvēku Zoo aizmirstie stāsti

Advertisement
Advertisement

Zoo daudziem cilvēka rada dalītas jūtas. No vienas puses, tuvumā var ieraudzīt savus mīļākos dzīvniekus, bet, no otras puses, tie dzīvo nebrīvē un tas ir slikti. Tomēr, kopumā, zoodārzs - tā ir patīkama vieta. Vieta, kur dzīvo dzīvnieki.


Bet vai zoodārzs ar dzīvniekiem nav vienīgais sava veida parks? Diemžēl, līdz neseniem laikiem bija ļoti izplatīti cilvēku zoodārzi. Cilvēkus turēja nebrīvē, tos izrādīja publikai par prieku, bet citi cilvēki maksāja, lai tos redzētu.


Zemāk Jūs redzēsiet fotogrāfijas, kas apliecina šo briesmīgo vietu esamību.

Raksta turpinājums
1. Šie Selknamas cilts aborigēni bija izrādīti cilvēku zoodārzā “turnejas” laikā pa Eiropu.

Bieži vien Karlu Hagenbeku nosauc par dzīvnieku zoodārza radītāju, tādu zoodārzu, kādu mēs pazīstam pašreiz. Viņš radīja dabiskākus, pietuvinātus dabiskai videi iežogojumus dzīvniekiem.

Tomēr, mazāk zināms fakts par viņu ir tas, ka viņš bija pirmais cilvēks, kurš sāka “izrādīt” sev līdzīgus un organizēja cilvēku zoodārzus.
1889.gadā ar Čīles valdības atļauju viņš no valsts izveda 11 cilvēkus no Selknamas cilts, iesēdināja viņus būros un vadāja pa Eiropu un tos izrādīja. Vēlāk, cilvēki no radnieciskām ciltīm cieta tādā pašā veidā.
2. Šī afrikāņu meitenīte tika izrādīta cilvēku zoodārzā Briselē, Beļģijā 1958.gadā.

Šī fotogrāfija kļuva par simbolu šausmīgajiem cilvēku zoodārziem: maza afrikāņu meitenīte “balto” cilvēku kleitā. Viņu baro sievietes roka no apmeklētāju pulka. Starp viņām ir žogs.

Par laimi, “izstāde” eksistēja neilgi, jo interese, sakarā ar kino parādīšanos, noplaka. Cilvēki tagad varēja apmierināt savu ziņkārību par citām valstīm ar filmu palīdzību.

Vēl jo vairāk, izstādei atveroties, Briselē jēdziens ”cilvēku zoodārzs” tika uzskatīts par pretīgu, un vairākums valstīs tas bija aizliegts.

Diemžēl, šī zoodārza iedzīvotājus pārmaiņas neskāra vēl ilgi. Vairums no 297 cilvēkiem nomira un tika aprakti masu kapos, kur nebija norādīti šo cilvēku vārdi.
3. Ota Benga, pigmejs no Kongo, tika rādīts 1906.gadā Ņujorkas Bronksā. Viņam lika “izrāžu” laikā nēsāt rokās orangutanus un citus pērtiķus.

“23 gadus vecs, augums- 4 pēdas 11 collas, atvedis Semjuēls Verners no Kasai upes reģiona, Brīvā valsts Kongo, Dienvidcentrālās Āfrika. Tiek izrādīts katru dienu visu septembra mēnesi”.

Tāds bija uzraksts pie Ota “mājiņas”, kur viņš izklaidēja skatītājus ar loka šaušanu mērķi un vaibstoties. Viņš bija pārliecināts, ka brauc uz zoodārzu rūpēties par ziloni.

Viņš izdarīja dažādus trikus ar orangutaniem un citiem pērtiķiem, lai izklaidētu pēc iespējas vairāk cilvēku, kuru bija ļoti daudz un kuri interesējās par šo zoodārza eksemplāru.

Tomēr, šis gadījums izraisīja vairāku valstu kritiku, un organizētāji bija spiesti atsaukt “eksponātu”.

Viņa zobi bija noasināti, saskaņā ar viņa cilts tradīcijām, bet viņa mitekļa - būra grīda bija nobārstīta ar kauliem - tā izskatījās biedējošāk.
Viņš spēlēja mežoņa lomu un kādu laiku tika turēts būrī kopā ar pērtiķiem, ko atbalstīja antropologs Medisons Grants, vēlāk Ņujorkas zooloģiskās biedrības sekretārs un nākotnē topošais evaņģēlists.

Ņujorkas avīze paziņoja par izstādi ar tādu virsrakstu: Bušmens dala krātiņu ar pērtiķiem no Bronksas”.

Rakstā Ota nosauca par bušmenu. Zinātnieki tajā laikā ļoti zemu novērtēja bušmenus kā cilvēkus.

Publika “izstādi”apmeklēja ļoti aktīvi. Bieži vien līdz 500 cilvēkiem vienā reizē, bet bija arī gadījumi, kad līdz 1000 cilvēkiem.

Tomēr, jautājums saasinājās. Daudzi garīdznieki runāja par to, ka tā ir prātam neaptverama necieņa.

Benga galu galā tika atlaists. Izejot no zoodārza, vīrietis atgriezās, bet vairāk nesajūtot piederību šai pasaulei, atgriezās ASV. Arī te viņš neieguva sirdsmieru, kā rezultātā viņš izdarīja pašnāvību 1916.gadā ar šāvienu sirdī.
4. Cilvēku zoodārzs Parīzē Jardin dAgronomie Tropicale

Savā grandiozā, bet morāli sašķiebtā vēlmē parādīt varu, franči, tajā skaitā ar mērķi parādīt koloniālo varenumu, uzcēla sešus ciemus, kas simbolizēja tā laika Francijas kolonijas (Madagaskara, Indoķīna, Sudāna, Kongo, Tunisa un Maroka). Izstāde notika no 1907.gada maija līdz oktobrim.
Pusgada laikā izstādi apmeklēja vairāk nekā miljons cilvēku. Ciemati bija būvēti, atbilstoši koloniālās dzīves īstenībai, no arhitektūras līdz lauksaimniecības metodēm.

Attēlā augstāk – Kongo “fabrika”, kas tika uzcelta Marseļā, lai parādītu koloniālo dzīvi. Sakarā ar to, no Kongo bija atvesti vairāki cilvēki “darbam” šajā fabrikā.
Tas, kas kādreiz vilināja cilvēkus, tagad tiek ignorēts un pamests, tās ir vēsturisks traips, par kuru Francija pārāk ātri aizmirsa. No 2006.gada, neskatoties uz to, ka cilvēku zooparka teritorija un paviljoni kļuva atklāti plašai publikai, bet bija maz cilvēku, kas tos apmeklēja.
5. Sāra Bārtmana, meitene, kurā iemiesojās visa šādu cilvēku zoodārzu nežēlība.

1810.gadā divdesmitgadīgo Sāru Bārtmanu “paņēma darbā” eksotisko dzīvnieku tirgotājs. Solot bagātību un slavu, viņš kopā ar Sāru devās uz Londonu. Tā sākās tas, kas bija ļoti tālu no solītā.

Sārai no dabas bija lieli gurni un neparasta dzimumorgānu forma, tāpēc viņa kļuva par apspriešanas objektu un par lielisku izstādes eksponātu.

Viņu ģērba piegulošās drēbēs, un izstādīja kā “jaunumu” un kā “kaut ko eksotisku”. Viņa nomira nabadzībā, bet viņas skelets, smadzenes un dzimumorgāni bija izstādīti Cilvēces muzejā Parīzē līdz pat 1974.gadam. 2002.gadā pēc prezidenta Nelsona Mandelas lūguma, viņas atliekas bija repatriētas.
6. “Nēģeru pilsēta” Vācijā. Māte un bērns.

Vispasaules izstādē Parīzē 1878. un 1889.gados bija izrādīta “nēģeru pilsēta”. To apmeklēja aptuveni 28 miljoni cilvēku, bet vispasaules izstādes laikā 1889.gadā galvenais eksponāts bija 400 cilšu pārstāvji.

Šāda ideja vislabāk iedzīvojās Vācijā, kur sociālā darvinisma teorija izplatījās un to pieņēma daudzi cilvēki. Izstādi apmeklēja Otto fon Bismarks.
7. Daži iezemiešu cilšu pārstāvji, kā arī afrikāņu un aziātu rases pārstāvji, bieži vien tika turēti būros un demonstrēja improvizētus dabiskos dzīves apstākļos.

Cilvēku turēšana šādos apstākļos bija ļoti populāra, tos izrādīja pasaules izstāžu laikā, no Parīzes līdz Ņujorkai.
8. Vispasaules Parīzes izstāde, 1931.gads.

Izstāde Parīzē 1931.gadā bija tik veiksmīga, ka pusgada laikā to apmeklēja aptuveni 34 miljoni cilvēku.

Mazāka pēc apjoma izstāde “Patiesība par kolonijām”, ko organizēja kompartija, kā atbildi uz esošo, apmeklēja daudz mazāk interesentu.
9. Cilvēkus, kas apmeklēja zoodārzus vispasaules izstādēs, izklaidēja pigmeju grupas, kuriem lika dejot.
10. 1881.gadā pieci Kaveskāras cilts indiāņi ( Ugunsszeme, Čīle) tika nolaupīti, transportēti uz Eiropu, lai kļūtu par eksponātiem cilvēku zoodārzā. Pēc gada viņi nomira.
11. Te cilvēki no iezemiešu ciltīm piedalās loka šaušanā izstādē “Savage Plympics” 1904.gadā.

Amerikāņu organizētajā “Mežoņu olimpiādē” piedalījās dažādu cilšu iedzīvotāji no visdažādākajām pasaules malām: no Āfrikas, Dienvidamerikas, Tuviem austrumiem un Japānas.

Ideja organizēt Olimpiādi ar “mežoņu” piedalīšanos radās ar vēlmi pierādīt, ka “mežoņi” ir mazāk sportiski salīdzinājumā ar “civilizētajiem” baltajiem amerikāņiem.
12. Viena no pirmajām cilvēku izstādēm bija B.Barnuma organizētā izstāde.

Viņš padarīja par eksponātu Džoisu Hetu (1756-1946). Viņa bija afroamerikāņu verdzene. 1835.gadā, savas dzīves beigās, sieviete bija akla un gandrīz paralizēta (viņa varēja kustināt labo roku un runāt).

Tad arī viņu nopirka Barnums. Viņš sāka savu “karjeru”, izrādot visu apskatei mirstošo sievieti un paziņoja, ka tā ir 160 gadīga Džordža Vašingtona medmāsa. Pēc gada sieviete nomira 80 gadu vecumā.
Pat mūsdienās pastāv cilvēku zooparku atskaņas. Cilts Harava dzīvo Andamanas salā Indonēzijā. Video, kas parādījās 2012.gadā, parādīja vienu no safari braucieniem pa Andamanas salu, kas tikai nesen kļuva par populāru tūrisma maršrutu.

Safari brauciena laikā cilvēkiem rādīja ne tikai dzīvniekus, tūristiem jau sākotnēji solīja dot iespēju novērot Harava cilts pārstāvju dzīvi viņu dabiskajos apstākļos.
Tomēr, patiesībā, viss nav tik viennozīmīgi, jo šajā video ierakstā salinieki speciāli dejoja tūristiem.

Šie iezemieši ir tikai sākuši kontaktēties ar kontinentu, un viņu gatavība savstarpēji sadarboties ar ārpasauli bija atbalstīta un noveda pie tā, ka dažas grupas patreiz nav labākas par cilvēku zoodārziem.

Pie “rezervāta” ieejas ir zīme, kas aizliedz kontaktēties ar cilšu iedzīvotājiem un piebarot tos, bet tūristi – simtiem apmeklētāju katru dienu, vienmēr nāca ar augļiem un riekstiem.

“Rezervātā” ir policisti, kam ir jāpasargā cilšu iedzīvotājus no kontaktiem, tomēr, vienā video bija skaidri redzams, kā “aizstāvis” instruē kailās sievietes un māca, kā tām jādejo, ja tām bija pamests ēdiens. Diemžēl, ēdiena mešana, lai būtu iespēja kontaktēties, patiesībā, ir rutīna nodarbe, bet nevis atkāpe no noteikumiem.

Valdība pieprasīja pārtraukt šādas darbības, un 2013.gadā Indijas Augstākā tiesa aizliedza šos safari. Tomēr, dažas aktīvistu grupas apgalvo, ka tūristiem slepus tiek sniegti pakalpojumi.
2014.gadā Oslo, svinot valsts Konstitūcijas divsimtgadi, divi mākslinieki nolēma rekonstruēt Kongo - ciematu, slavenu Norvēģijas 2014.gada izstādi, kas bija organizēta 100 gadus atpakaļ.

Tad, 100 gadus atpakaļ, izstādē 80 cilvēki no Senegālas bija izstādīti autentiskā vidē.

Simts gadus vēlāk, Mohameds Ali Fadlabi un Larss Kuzners organizēja šādu izstādi. Viņi to nosauca European Attraction Limited un mēģināja izpētīt to, ko viņi uzskatīja par koloniālu un rasu amnēziju Norvēģijā, kā arī, uzsākt sarunas un pārdomas par koloniālisma mantojumu.

Uz izstādi tika uzaicināti visu nacionalitāšu cilvēki no visas pasaules.

Tomēr, reakcija nebija tāda, kādu gaidīja mākslinieki. Daudzi kritiķi runāja, ka ekspozīcija tikai apstiprināja pasaules ticējumu rasistiskām un koloniālām idejām, Viņi noliedza jebkādu māksliniecisku vērtību šai nehumānai rīcībai, īpaši pasaulē, kas nav izslimojusi līdz galam rasismu.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024