Cik stipri bērni mīl savus mājdzīvniekus

Advertisement
Advertisement

Mēs viegli piesaistāmies mājdzīvniekiem. Pierodam pie viņu rakstura, kaprīzēm, interesēm. Mājdzīvnieku kopšana kļūst par mūsu dzīves neatņemamu sastāvdaļu un mēs drīz vien nevaram iedomāties, ko darītu bez viņu sabiedrības.


Nav pārsteigums, ka mājdzīvnieka, kas kļuvis par ģimenes locekli, nāve izraisa rūgtumu un asaras pat pieaugušajiem. Ko teikt par mazu bērnu, kam dzīvnieks bija īsts draugs.


Un šodien mēs pastāstīsim, kā palīdzēt bērnam pārdzīvot mājdzīvnieka zaudēšanas skumjas. Patiešām, šādā sarežģītā situācijā vecāki bieži izdara nepiedodamas kļūdas.

Raksta turpinājums
Mīļotais mājdzīvnieks

Kopš pirmajiem dzīves gadiem Mariška mīlēja dzīvniekus, bet viņas vecāki stingri atteicās paņemt suni vai kaķi – dzīvoklī jau tā bija šauri. Jā, un rūpēties par mājdzīvnieku pieaugušajiem vienkārši nebija laika. Tāpēc meitenes pierunāšana uz mammu un tēti neiedarbojās.

Visbeidzot, septītajā dzimšanas dienā Mariška tika iepazīstināta ar būrīti ar īstu prieka gabalu - kāmi. Šo brīnišķīgo dzīvnieku nosauca par Funtiku. Viņa gudrība un jautrā daba iekaroja visus, kas kopā ar viņu pavadīja pat pāris minūtes. bet meitenes sirds visa piederēja viņam. Tomēr aptuveni pēc gada, Mariškas tētis atrada Funtiku mirušu.
Vecāki apspriedās un nolēma savai meitai pastāstīt visu, kā ir. Un lai Mariškai nerastos ilūzijas, viņi pat iedomājās parādīt pierādījumus - viņas mājdzīvnieka ķermenīti. Rezultātā meitene piedzīvoja īstu šoku, kas beidzās ar nervu sabrukumu. Vecākiem bija jāvēršas pie psihologa.
Šis stāsts skaidri parāda, kā sliktas ziņas nevar tikt nodotas bērnam. Galu galā, tik neparastā situācijā radikālas metodes nevienam nav vajadzīgas, lai gan ne visi pieaugušie to saprot.

Kad mājā parādās dzīvnieks, visi ģimenes locekļi tajā redz dzīvu dvēseli un iemīļo kā savējo. Bērni dzīvniekam piešķir cilvēka apziņu: viņi ar to runā, dalās pieredzē un noslēpumos, meklē mierinājumu. Nav svarīgi, kas tas ir - papagailis, suns vai kāmis, viņa zaudējums jebkurā gadījumā būs traģēdija.
Lai palīdzētu bērnam, nevar krist uz galējībās. Nav nepieciešams maldināt ticošo bērnu, stāstot, ka dzīvnieks ir devies tālu, lai apmeklētu attālos radiniekus vai aizbēdzis nezināmā virzienā. Šajā gadījumā bērns vai nu gaidīs gadiem “grūtībās nonākušo” mājdzīvnieku vai arī dosies meklēt. Un, uzzinot patiesību, maz ticams, ka piedos maldināšanu.

Nedrīkst arī izsmiet bērna ciešanas, cenšoties viņu tādā veidā uzmundrināt. Frāzes, piemēram: “Nu, padomā tik, Barsiks nomiris, tad tagad puņķus izlaist? Tev viņu būs būs vēl dučiem,” - acīmredzami nepalīdzēs pārvarēt stresu, bet tikai kaitēs.
5 gadu vecumā bērnam var piesardzīgi izskaidrot, ka viņa mājdzīvnieks nomira un, piemēram, devās uz debesīm. Bet viņš joprojām mīl savu mazo saimnieku un atcerēsies viņu. Tik agrā vecumā bērni nāvi reti uztver kā kaut ko pastāvīgu un tas palīdz viņiem tikt galā ar bēdām.

7–9 gadu vecumā bērns jau saprot, ka nāve – tas ir uz mūžiem. Tāpēc ir svarīgi, lai vecāki un citi tuvi cilvēki dalītos bēdās. Šeit vārdus izvēlas individuāli. Ja bērns tic Dievam, viņš zina, ka tikai ķermenis ātri bojājas, bet dvēsele ir mūžīga. Tas palīdzēs pārdzīvot zaudējumu.

Ja jūsu mājdzīvnieks ir slims un vairs nekad neizveseļosies, tad ir jēga iegādāties otru, lai bērnam būtu otrs draugs. Tā būs vieglāk pārdzīvot pirmā neizbēgamo zaudējumu.
Daži bērni pārdzīvo dzīvnieka nāvi vieglāk, citi - grūtāk. Tas ir atkarīgs gan no mīlestības līmeņa, gan apkārtējiem un, protams, no vecākiem. Tāpēc, ja situācija kļūst nekontrolējama un bērns nevar tikt galā ar notikušo, sazinieties ar psihologu. Profesionāla palīdzība tādā sarežģītā situācijā vienkārši nebūs par lieku.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024