Bez gaismas, ūdens un dzīvesvietas: kā dzīvoja Lielbritānijā pirms 50 gadiem

Advertisement
Advertisement

PSRS laikā visus baidīja ar kapitālisma skarbumu, pasvītrojot, ka labākas valsts par Savienību neatrast. Cilvēki smējās par nīkuļojošiem Rietumiem, nezinot, kas patiešām notiek aiz dzelzs aizkariem. Piemēram, par kādu elli pārvērtās Anglija 60-tos gados.

 

Šo neglīto patiesību atklāja britu fotogrāfs Niks Hedžes (Nick Hedges). 60 gadu beigās viņš pavadīja 3 gadus, ceļojot pa Lielbritānijas graustiem un fotografējot strādniekus, kuri dzīvoja zem nabadzības sliekšņa. Kadri nokļuva foto projektā `Padari dzīvi tā vērtu, lai to nodzīvotu`.

 

Līdz nesenam laikam šie attēli bija aizliegti plašākai publikai: britu valdība attaisnojās ar iemūžināto cilvēku privātās dzīves pārkāpumu. Tomēr vēlāk publicētie attēli izplatījās zibenīgi, tūlīt tu sapratīsi kādēļ.

Raksta turpinājums
Puisēns Līverpūlē uz kādas ielas stūra, 1969.
Jaukta ģimene pussagruvušā mājā. Bredforda, 1970.

Necilvēcīgos apstākļos dzīvoja vairāk nekā 3 miljonu cilvēku - milzīgs skaitlis tā laika Anglijai. Tie nebija alkoholiķi, nebija bezpajumtnieki un pat ne migranti, bet vienkāršā strādājošo klase. Viņi dzīvoja lielpilsētās, kur daudzās mājās nebija gāzes, karstā ūdens, elektrības un pat stiklu logu rūtīs.
Sieviete apskauj jaunāko bērnu. Viņas ģimene dzīvo ēkā pie tērauda rūpnīcas, kur nebija apkures, karsta ūdens vai vannas. Lai pagatavotu ēdienu, viņai nācās iekurt ugunskuru. Šefilda, 1969.
Māte un meita savā pagrabstāva istabiņā. Liverpūle, 1969.

Centrālā apkure un labierīcības britu mājās sāka parādīties tikai 70-to gadu beigās. Līdz tam dzīvojamās ēkas nebija aprīkotas ar šādu ”greznumu”. Ikdienas higiēna aprobežojās ar ķermeņa noberšanu ar slapju sūkli, bet pilnvērtīgi nomazgāties varēja tikai vienreiz nedēļā.
Šefilda, 1969.
Tikai 60 gadu beigās valdība uzsāka budžetu māju celtniecību, kuras bija daudz sliktākas par Padomju Savienības daudzstāvu mājām. No otras puses, strādnieku māju gadsimts jau gāja uz beigām.
Daudzstāvu mājas pagalmā. Glāzgova, 1971.
Pēc pastaigas. Glāzgova, 1971.
Meitenīte mitrā dzīvoklī, puspamestā dzīvojamā mājā. Glāzgova, 1971.
Pagrabstāva virtuve daudzdzīvokļu mājā. Liverpūle, 1969.
Valdība atzina šo māju par dzīvošanai nederīgu, bet šai sievietei ar meitu nebija kur iet. Liverpūle, 1971.
Ģimene no 6 cilvēkiem dzīvo mājā bez vannas istabas, karsta ūdens, ar tualeti ārpus mājas un ar mitrām sienām. Visu ziemu bērni gulēja uz mitriem spilveniem un sedzās ar veciem mēteļiem. Uz ielas sniegs, bet istabā nav apkures, logu stikli ir izsisti. Birmingema, janvāris 1969.
Vientuļā māte īrē istabu Notinghilā. Londona, 1972.
Puikas spēlējas salauztā mašīnā. Mančestera, 1970.
Bērnu guļamistaba. Mančestra, 1971.
Virtuve. Ņukasla, 1972.
Maza ģimene. Ņukasla, 1971.

1960 - 1970-os gados PSRS tā dzīvoja tikai zemākā klase: bezdarbnieki, alkoholiķi un citas antisociālas personas. Lielpilsētās daudzdzīvokļu strādnieku mājas sagrāva un cēla komunālos dzīvokļus, bet pat tie bija komfortablāki par sapelējušām britu istabiņām, kurās dzīvoja vairākas ģimenes kopā.

Uzraksti mums, kādu iespaidu atstāja uz tevi šie attēli un pastāsti par tām draugiem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024