-
- 5961 x
-
https://torno.lv/xvok8qM
Dzērienus no augiem un saknēm lietoja sen pirms aizjūras tējas parādīšanās (to ieveda pie mums mazāk nekā 300 gadus atpakaļ).
Līdz pat pagājušā gadsimta sākuma novārījumu no upenēm un aveņu dzinumiem, dzēra, kad vēlējās izvairīties no saaukstēšanās un atjaunot spēkus pēc smaga darba.
Raksta turpinājums
Sākot lietot ievesto tēju, augu tējas tika nepelnīti aizmirstas. Neskatoties uz veidu daudzveidību un daudz labu īpašu, tie nenokļuva popularitātes zenītā, lai gan pakāpeniski papildina mūsu ēdienkarti.
Ko dzert tējas vietā
Augu ziedi, lapas un stublāji – visveselīgākā un daudzveidīgākā alternatīva tējām.Pamēģini aizvietot parasto tēju vai kafiju uz dzērieniem no augiem. Tevi pārsteigs, cik ātri tas ietekmēs tavu veselību, ārējo izskatu un pašsajūtu.
1. Liepa
Liepu pieņemts uzskatīt par aptiekas medikamentu. Tam ir savi iemesli, jo uzvārītā tēja no liepu ziediem palīdzēs tikt galā ar saaukstēšanos. Tā iedarbojas kā temperatīru pazeminošs un sviedrus dzenošs līdzeklis. Tējai ir baktericīdas īpasības, tā cīnās ar mutes dobuma, kuņģa iekaisumiem, un tējai ir maiga nomierinoša īpašība.
Vasarā no karstas tējas var parādīties mazliet sviedri ( ir labi, bet ne vienmēr karstuma laikā ir lietderīgi, bet atdzesēta tēja varēs aizvietot atdzesētus dzērienus un pat limonādi. Viegls dabīgs saldums no ziedu putekšņiem aizvieto cukuru.
2. Amarants
Amaranta tēja – dabisks vitamīnu A,E,C un svarīgu mikroelementu – magnija, dzelzs un kalcija avots. Lai uzvārītu noderīgu dzērienu, tev vajadzēs augu lapas. Lai uzvārītu uzlējumu, tev vajadzēs augu lapas. Tās vajag savākt un izžāvēt, bet dzērienu var gatavot termosā. Dzēriens ir salds un mazliet velkošs.
Regulāra šādas tējas dzeršana uzlabo gremošanas un urīnizvadīšanas sistēmu. Tas ir labs cilvēkiem, kas cieš no bezmiega. Amaranta tēju rekomendē dzert diabētiķiem, neregulāra menstruālā cikla gadījumā un locekļu iekaisumu gadījumā.
Interesants fakts: ANO pārstāvji prognozē, ka amarants 21.gadsimtā kļūs par visizplatītāko pasaulē graudaugu kultūru. Iemesls tam- šis augs neprasa īpašus audzēšanas apstākļus, tam ir paaugstināta barošanas vērtība un liels ražas līmenis.
3. Kumelīte
Ar kumelīšu tēju agrāk ārstēja kuņģa un zarnu, gļotādas saslimšanu, noņēma spazmas. Darbojoties kā pretmikrobu un pretiekaisuma līdzeklis, kumelīte attīra organismu.
No karsta dzēriena pastiprinās svīšana, bet pēc tam izvadās arī nevajadzīgie toksīni, normalizējas zarnu trakta darbība. Nevajag šo tēju lietot bieži- tā sedatīvā iedarbība negatīvi ietekmē kontracepciju un darba spējas.
4. Plūškoks
Tēja no plūškoka ziediem tiek saukta arī par Šveices tēju. Dzērienam ir patīkama garša, smalks aromāts un daudz derīgu īpašību. Mūsu senči no aizvēsturiskiem laikiem saprata, ka plūškoka tēja - neaizvietojams līdzeklis pret saaukstēšanos, klepu un augstu ķermeņa temperatūru.
Tēja no plūškoka ir sviedrus dzenošs, pretiekaisuma un atkrēpošanas līdzeklis, lieliski sader ar citu dabīgo produktu-medu, kas lieliski savstarpēji iedarbojas ar plūškoka ziediem un strādā kā preparāts pret elpceļu slimībām.
Ar plūškoka tējas palīdzību ir diezgan viegli un efektīvi pazemināt augstu temperatūru, liekot slimniekam aktīvi izsvīst. Pēc tā ir ļoti svarīgi nosusināt ķermeni un pacientu pārģērbt sausās drēbēs.
Plūškoks ne tikai saaukstēšanās gadījumos, bet arī pozitīvi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu pateicoties noderīgai vielai – rutīnam. Plūškoks tonizē un nostiprina asinsvadus, samazina to caurejamību un trauslumu, kas pozitīvi ietekmē visu orgānu funkcionēšanu.
5. Roze
Tēju no rožu ziedlapiņām, kā arī, citiem ziediem (hibisks, karkade) visvairāk vērtē par tās sarkano pigmentu. Tieši tajā atrodas P vitamīns, kas ir neaizstājams palīgs sirds- asinsvadu sistēmai.
Šāda tēja palielina izturību, nostiprina asinsvadus, samazina alerģiskas reakcijas un attīra. Atdzesētu tēju var izmantot kā maigu toniku sejas ādai.
6. Ugunspuķe
Ugunspuķe – kipreju dzimtas augs. Viņu tāpat sauc par koporas tēju (krievu tēju). Koporas nosaukums ir radies no Koporjes, kas atrodas netālu no Sanktpēterburgas, kur ir koncentrētas šīs tējas ražotnes.
Koporas tēja ir populāra Krievijā daudzus gadsimtus un bija izplatīta vēl pirms Ķīnas tējas parādīšanās. To dzēra pat klosteros, kur tēja un kafija bija aizlieti dzērieni kā uzbudinoši dzērieni.
Ugunspuķe iedarbojas sedatīvi un ir tuvs ārstnieciskajiem barderjāņiem. Bez tam, kipreja uzlējumiem un novārījumiem ir savelkoša, pretiekaisuma, sviedrēšanas un antibakteriāla iedarbība.
Ārsti rekomendē dzert ārstniecisko tēju, lai uzlabotu vielmaiņu, attīrītu organismu, nostiprinātu imunitāti. Tēja ir ļoti laba saaukstēšanās, angīnas gadījumā: ar novārījumu skalo kaklu, aplej un dzer ārstniecisko tēju.
7. Piparmētra
Nomierina, normalizē spiedienu un noņem sāpes, novērš sliktu dūšu un smagumu kuņģī. Piparmetru tēja palīdzēs tikt galā ar jebkuru diskomfortu, kas saistās ar gremošanas sistēmu. Bez tam, mentos, kas ir auga sastāvā- patīkams atvēsinošs bonuss, īpaši vasaras laikā.
Interesanti, ka piparmētru tēja vienlaicīgi, dara, savstarpēji izslēdzošas darbības – nomierina un stimulē galvas smadzeņu darbību.
8. Pieneņu saknes
Tējai no pienenēm ir spēja attīrīt organismu no toksīniem un piesātināt to ar nepieciešamām vielām. Senatnē to izmantoja, lai izvairītos no cingas.
Tēja no pienenēm pozitīvi iedarbojas un nervu sistēmas stāvokli, palīdzot atslābināties un izvairīties no stresa. Tāpat, šis dzēriens palīdz stimulēt apetīti, tāpēc lieliski noderēs cilvēkiem, kuriem ir ēšanas traucējumi, kā arī slimniekiem, kas atveseļojas.
9. Timiāns
Šo augu var sastapt veselības dzērienos vai detoka tēju sastāvā. Tēja ar timiānu dezinficē, viegli atveseļo un attīra gļotādu. Kā zāles to lieto bronhīta un citu elpošanas ceļu saslimšanas gadījumā.
10. Izops
Tēja no izopa pēc garšas ir līdzīga piparmētru tējai. Tējā ir daudz labu flavinoīdu, tanīnu un eļļu, kas atmiekšķē krēpas bronhiālo infekciju un saaukstēšanās gadījumā.
Izopa antiseptiskās īpašības palīdz viņam cīnīties ar infekcijām kaklā un deguna dobumos, kā arī, tas normalizē asinsspiedienu, noņem augstu temperatūru un nomierina pēc stiprām emocijām.
11. Fenhelis
Lapām, izkaltētiem stublājiem un arī fenheļa sēklām ir spēcīga attīroša iedarbība uz organismu. Fenheļa tēja izvada no organisma toksīnus, radionukleīdus.
Tāpat, fenhelis regulē peristaltiku un normalizē zarnu trakta motoriku. Ir labs lietošanā viens pats, gan arī, savienojumā ar citiem augiem.
12. Baziliks
Tēja no svaigā bazilika lieliski nomierina nervu sistēmu, stabilizē psihisko stāvokli, palīdz izvairīties no depresijas. Šādu efektu rada ēteriskās eļļas, ko satur augs, tāpēc žāvētās lapas nebūs tik efektīvas.
Bazilika tēja palīdzēs tiem, kas cieš no zarnu trakta slimībām.Šī auga uzlējums iedarbojas nomierinoši, normalize zarnu un kunģa trakta darbību. Šo dzērienu ieteicams vakaros dzert cilvēkiem, kas cieš no bezmiega.
13. Aveņu zari
Aveņu zaru labās īpašības cilvēki pazina jau no seniem laikiem. Kā zāles mūsu senči izmantoja gan svaigus, gan žāvētus aveņu krūma zarus. No tiem gatavoja ārstnieciskos uzlējumus, tējas, kas kalpoja par lielisku glābēju no daudzām slimībām.
Tēja no aveņu zariem palīdz saaukstēšanās gadījumā. Tas ir lielisks temperatūru pazeminošs, sviedrējošs, pretiekaisuma līdzeklis.
Aveņu zariem ir lieliska īpašība nostiprināt imunitāti. Bet tajā esošais kumarīns veicina asinsvadu stiprināšanu, normalizē asins sarecēšanu un ir lielisks aterosklerozes profilakses līdzeklis.
Tējas un kafijas dzeršana ir kļuvusi par rituālu. Atteikties no šiem patīkamiem ieradumiem nav obligāti. Bet, ja tu šādu dzērienu pagatavošanu iekļausi ģimenes tradīciju sarakstā, ieradums kļūs arī veselīgs.
Īpaši jāpasaka par atveseļošanās tēju garšu. Bieži vien tiem ir augu garša, ne visai patīkama. Bet, vienmēr ir iespēja garšu uzlabot, jebkurā tējā pievienot augu ar patīkamu aromātu.
Piemēram, pievieno piparmētru vai melisu, liepu ziedus, kā arī, izopu, mežrozīšu ziedus un augļus u.c.Var pievienot tējai svaigi aplietu melno tēju, citronu vai karoti medus.
Sakarā ar to, ka visi “tējas”augi, bez izņēmuma, ir ārstnieciskie augi, tad, pirms to lietošanas nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts