Ārsts Komarovskis: Nepietiekoša fiziskā aktivitāte – priekšlaicīgas nāves iemesls!

Advertisement
Advertisement

Tu laikam pat neiedomājies, ka tieši nepietiekoša fiziskā aktivitāte ir viens no galveniem nāves riska faktoriem pasaulē, kā arī sirds – asinsvadu slimību, vēža un cukura diabēta attīstībai. Ja ticēt statistikai, tad katrs ceturtais cilvēks ir nepietiekami aktīvs. Veselības uzlabošanu veicina kā mērena, tā intensīva fiziskā aktivitāte.

Raksta turpinājums
‘Terminu ‘fiziskā aktivitāte’ nevajag jaukt ar jēdzienu ‘vingrojums’’ – saka visiem zināmais un cienījamais ārsts Komarovskis. Mēs tev pastāstīsim, cik daudz laika cilvēkam tajā vai citā vecuma grupā jāvelta fiziskām aktivitātēm dienā saskaņā ar Vispasaules Veselības Aizsardzības Organizācijas pētījumiem.
Fiziskā aktivitāte

Ārsts Komarovskis apgalvo, ka bez fiziskiem vingrojumiem jebkuri fiziskās aktivitātes veidi, kas tiek īstenoti atpūtas laikā, brauciena laikā uz kādām vietām un atpakaļ vai darba laikā ir tikpat noderīgi veselībai. Turklāt, veselības uzlabošanu veicina kā mērena, tā intensīva fiziskā aktivitāte.

Bet nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, jāņem vērā cilvēka vecums, jo tas, kas ir noderīgs 16-gadīgam pusaudzim, ne visai labi ietekmēs vidēja vecuma cilvēka veselību. VVAO aprēķinājusi fizisko aktivitāšu slodzi katrai vecuma grupai.
Bērni un pusaudži vecumā no 5 līdz 17 gadiem

Fiziskām aktivitātēm jābūt ne mazāk par 60 minūtēm dienā. Piedevām tai jābūt vidējas vai augstas intensitātes. Velti vairāk laika pastaigām un rotaļām ar bērniem, jo aktivitāte vairāk par noteikto laiku būs tikai par labu augošai personībai.
Ar fiziskām aktivitātēm, kuras vērstas skeleta – muskuļu sistēmas attīstībai, ir jānodarbojas, mazākais, 3 reizes nedēļā. Tādēļ dažādi boksa vai deju pulciņi – tie nav bērnam atņemta bērnība, bet investīcijas viņa veselībai un ilgmūžībai.
Pieauguši cilvēki vecumā 18 - 64 gadiem

Mērenas intensitātes fiziskām aktivitātēm jāvelta ne mazāk par 150 minūtēm nedēļā. Tas ir, 2-3 gājieni uz trenažieru zāli nedēļā – tas ir ideāls variants. Ja tu dod priekšroku augstas intensitātes treniņiem, tad tiem ir jābūt ne mazāk par 75 minūtēm nedēļā. Tu vari kombinēt, piemēram, pastaigas pirms gulētiešanas, spēka slodzes zālē, tikai sadali laiku proporcionāli aprakstītajam.

Ja ir problēmas ar veselību un nepieciešams paaugstināt imunitāti un sava organisma aizsargspējas kopumā, vajag palielināt vidējas intensitātes fiziskās aktivitātes līdz 300 minūtēm nedēļā.
Cilvēki vecumā 65 gadi un vecāki

Fizisko aktivitāšu ideāls variants šai vecuma kategorijai – aerobika un pastaigas. Katrai aerobikas nodarbei jābūt ne mazāk par 10 minūtēm. Un kā nav grūti iedomāties, kopumā nodarbēm jāsastāda 70 minūtes nedēļā un vairāk. Ja locītavu un mugurkaula stāvoklis ļauj, tad vajag pievienot spēka slodzes vienu reizi nedēļā.

Šīs vecuma kategorijas cilvēkiem ar locītavu problēmām ir jāpilda līdzsvara vingrojumi, kas novērš krišanas risku 3 vai vairāk dienas nedēļā.
Redakcijas padoms

Lai cik tev nebūtu gadu, rēķinies ar savu fizisko spēju līmeni. Ja veselība neļauj nodarboties ar fiziskām aktivitātēm tik daudz, cik iesaka VVAO, sastādi savu individuālo režīmu, obligāti konsultējoties ar savu ārstu. Iegaumē: pastaigas, skriešana, spēles, peldēšana baseinā, jā, un lēkāšana gultā – tas viss ir fiziska aktivitāte, kura tev dāvās veselību un garu mūžu.

Nesēdi uz vietas, jo kustība – tā ir dzīve. Velti fiziskai aktivitātei pietiekoši daudz laika un padalies ar noderīgo informāciju ar saviem draugiem soctīklos!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024