-
- 8067 x
-
https://torno.lv/RJBEb8S
Katru otro marta ceturtdienu tiek atzīmēta Vispasaules nieru diena - World Kidney Day. Šogad tā bija 8.martā un bija atzīmēta 12-o reizi. Mēs vēlamies pievērst tavu uzmanību nieru saslimšanai, pastāstīt par riska faktoriem, kas noved līdz šai slimībai.
Cilvēki, kas slimo ar nieru slimībām, pēc vispasaules statistikas datiem, sastāda 10% no pasaules cilvēku skaita, un šis skaitlis, diemžēl, pieaug. Vairumā gadījumā runa ir par smagām hroniskām saslimšanām, vai arī, par slimībām, kas pāriet hronisko slimību kategorijā.
Raksta turpinājums
Nieru saslimšanas simptomi
Nieru saslimšanas bīstamība ir tāda, ka tās var ilgu laiku sevi neparādīt, neradīt sūdzības, nav pašsajūtas pasliktināšanās. Tās var konstatēt, tikai izejot medicīnisko pārbaudi. Tieši tāpēc, hroniska nieru saslimšana, tāpat, kā cukura diabetes un arteriālā hipertonija, tiek dēvēta par “kluso slepkavu”. Krievijā , cilvēku skaits, kas cieš no nieru slimībām, sasniedzis 15 miljonus.
Ja slimību nekontrolē un ļauj tai progresēt, ar laiku attīstās terminālā nieru nepietiekamība, tas ir, nieres pārstāj pildīt dzīvībai svarīgas funkcijas. Šajā slimības stadijā parādās nopietnas sūdzības, tomēr, moments, kad var pavērst visu atpakaļ, vai arī, piebremzēt slimības attīstību, ir palaists garām.
Nieres – pārsteidzošs orgāns. Tās izstrādā hormonus, filtrē asinis, pārstrādā minerālus, atbild par urīna izdalīšanos un uztur veselīgu skābju – bāzes līdzsvaru. Dzīve bez nierēm nav iespējama, bet ķīnieši par tām saka, kā par vietu, kur atrodas dzīves enerģija.
Rūpes par nierēm iet roku rokā ar rūpēm par personisko ilgdzīvošanu un labklājību. Ja tu gribi, lai nieres tev labi kalpotu tuvākajā un tālākajā nākotnē, uzmanīgi iepazīsties ar zemāk minēto sarakstu un pievērs šī orgāna veselībai jau tagad, neatliekot uz vēlāku laiku!
15 faktori, kas iznīcina nieres
1. Medikamentu ļaunprātīga lietošana
Nierēm ir kaitīga visa ķīmija, vai tie ir ārstnieciskie preparāti, vai arī,pārtikas piedevas ēdienā. Pastāv ļoti daudz preparāti, kas izraisa nieru saslimšanu. Šajā sarakstā ir arī analģētiķi, kurus izmanto praktiski visi.
Nierēm ir kaitīgas antibiotikas, piemēram, ciprofloksicīns, meticilīns, vankomicīns, sulfanilamīdi. Tāpat, bīstami ir analģētiķi, tajā skaitā, acetaminofēns un nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi: aspirīns, ibuprofēns, naproksēns, un citi, kam ir nepieciešama ārsta recepte.
2. Ieradums dzert cukuru saturošus gāzētos dzērienus
Saskaņā ar pētījumu, kurā piedalījās Japānas universitātes studenti, lietojot divus vai vairāk litru gāzētos dzērienus dienā (gan diētiskos, gan arī – parastos) var palielināties nieru saslimšanas gadījumu skaits.
Pētījumā piedalījās 12 tūkstoši darbinieku, un tiem izpētāmajiem, kuri lietoja lielu daudzumu gāzēto dzērienu, urīnā biežāk bija konstatēts proteīns. Proteīns urīnā (proteinurija) – tā ir agrā slimības stadijas pazīme, kuru var izārstēt.
3. Vitamīna B6 trūkums
Lai nieres labi funkcionētu, liela nozīme ir pareizai pārtikas uzņemšanai. Saskaņā ar pētījumiem, kas tika veikti Merilendas universitātes medicīnas centrā, vitamīna B6 trūkums noved pie akmeņu rašanās nierēs.
Lai nieres funkcionētu optimāli, vajag dienā lietot vismaz 1,3 miligramu B6. Vitamīna B6 bagātīgs avots ir zivis, pupas, liellopu aknas, kartupeļi vai cieti saturošie dārzeņi, kā arī, augļi, izņemot citrusaugļus.
4. Paaugstināts spiediens
Tiem, kas cieš no hipertensijas, par 40% biežāk ir konstatējamas nieru slimības un sirds apstāšanās. Pasaulē dzīvo vairāk nekā miljards hipertoniķu, tomēr, daudzi cilvēki pat nenojauš, ka viņu asinsspiediens nav normā.
Paaugstināts spiediens ne tik bieži liek par sevi zināt, tomēr, pakāpeniski sagrauj organismu no iekšpuses. Ar hipertoniju var tikt galā, mainot dzīves veidu. Tas, uzskata eksperti, palīdzēs novērst miljoniem cilvēku nāvi visā pasaulē.
5. Sarkanās gaļas un ātro uzkodu lietošana
Vispasaules veselības organizācija ceļ trauksmi- cilvēki ēd pārāk daudz sarkanās gaļas, bet tas noved pie atsevišķa veida vēža rašanos.
Tas arī ietekmē nieru slimību saslimšanas biežumu – steiku un cīsiņu cienītājiem nieru nepietiekamība attīstījās par 40% biežāk, nekā tiem, kas neēd sarkano gaļu, to aizvietojot ar putnu gaļu.
Pētnieki aicina cilvēkus samazināt sarkanās gaļas lietošanu un aizstāt to ar citu proteīnus saturošu pārtiku, piemēram, pupām, vai arī, jau minēto balto gaļu.
6. Kontrasta temperatūras.
Nieres nemīl straujas temperatūras pārmaiņas. Piemēram, no saunas ielēkt aukstā ūdenī, vai, pēc karstas pludmales, aukstā dušā. Bīstamas ir ne tikai kontrasta temperatūras, bet arī, liels karstums. Karstā temperatūrā nierēm neklājas viegli.
Ja, tajā pašā laikā, nedot savam organismam nepieciešamo ūdens daudzumu, mainīsies ūdens - sāls līdzsvars. Asinis paliek biezas, slikti filtrējas, sakarā ar ko, nierēm pietrūkst nepieciešamo barības vielu, ko satur asinis.
7. Smēķēšana
Tika noskaidrots, ka smēķēšana saistīta ar aterosklerozes attīstīšanos. Asinsvadu sašaurināšanās un sacietēšana iespaido visu dzīvībai svarīgu orgānu asins apgādi, tajā skaitā, arī, nieres.
Saskaņā ar pētījumiem, kas bija publicēti angļu žurnālā Clinical Pharmacology and Therapeutics. Divu cigarešu dienā ir pietiekami, lai jūsu organismā palielinātos endoteliālo šūnu daudzums.
8. Fizisko nodarbību trūkums
Fiziskie vingrojumi- vēl viens paņēmiens aizsargāt savas nieres. Liela pētījuma rezultāti, kas tika publicēti Journal of the American Society of Nephrology liecina par to, ka tās sievietes, kuras pēc menopauzes iestāšanās, nodarbojas ar vingrošanu, par 31% ir mazāk apdraudētas saistībā ar nierakmeņu rašanos.
9. Magnija trūkums
Ja tu nesaņem pietiekami daudz magnija, organisms nav spējīgs pietiekamā mērā absorbēt un pārstrādāt kalciju, kas var novest pie kalcija pārpalikumu rašanos un akmeņu nierēs veidošanos.
Lai novērstu šo procesu lieto neapstrādātus dārzeņus, pupas, sēklas un riekstus. Avokado arī ir labs magnija avots.
10. Ūdens lietošana nepietiekošā daudzumā
Lai nieres izpildītu savas funkcijas, tām ir nepieciešams pietiekams ūdens daudzums. Ja tu dzer par maz, asinīs var sākt uzkrāties toksīni, kam par iemeslu ir šķidruma trūkums, kas izskalotus tos no nierēm.
ASV Nacionālais nieru fonds iesaka dzert vismaz 12 glāzes ūdens dienā. Vislabākais paņēmiens pārbaudīt, vai pietiekami tu dzer ūdeni, pievērs uzmanību urīna krāsai.
12. Aptaukošanās
Tas var likties ne pārāk uzkrītoši, bet, tieši, pārmērīgi liels svars ir viens no galvenajiem iemesliem, kas provocē nieru saslimšanu.
Saskaņā ar pēdējiem pētījumiem, tieši liekais svars ir viens no faktoriem, kas visvairāk ietekmē hronisku nieru slimību, nierakmeņu un nieru vēža attīstību.
Salīdzinoši ar cilvēkiem, kuru svars ir normā, pacientiem ar aptaukošanos iespēja nieru nepietiekamības terminālās stadijas attīstība ir palielināta 2-7 reizes.
13. Miega sliktā kvalitāte
Brighemas sieviešu slimnīcas pētnieki noskaidroja, ka ka nepietiekams miega daudzums slikti iespaido nieru darbību. Zinātnieki secināja, ka dabisku miega ciklu traucējumi ( kas tiek novērots, piemēram, cilvēkiem, kas strādā nakts maiņās) negatīvi iespaido arī nieru darbu.
14. Apkārtējās vides piesārņojums
Nieru slimības biežuma palielināšanos zinātnieki saista arī ar apkārtējās vides piesārņojumu, kā arī, ar klimata izmaiņām. Pēdējā laikā zinātniskos rakstos sāka izmantot terminu “stresa nefropātija”.
To aizvien biežāk diagnosticē mūsdienu megapolisēs dzīvojošiem cilvēkiem- zinātnieki neizslēdz, ka turpmāk nieru slimības būs sastopamas aizvien biežāk.
15. Pārāk daudz sāls pārtikā
Sāls ir svarīga organismam, bet tās lietošanu vajag ierobežot. Pārāk liela sāls daudzuma lietošana var palielināt asinsspiedienu un ievērojami paaugstināt nieru slodzi. Dienā vajadzētu lietot 5 gramus sāls, tāpēc, nesteidzies sniegties pēc sālstrauka.
Pārmērīga alkohola lietošana
Alkohols sagrauj ne tikai aknas, bet arī nieres. Pēc zinātnieku domām, vienīgais veids, kā izvairīties no nieru saslimšanas - lietot alkoholu mērenos daudzumos.
Kā var konstatēt hronisku saslimšanu
Nieru bojājumi sākotnējā stadijā norit bez simptomiem. Tomēr, nieru bojājumus var konstatēt ar vienkāršu analīžu un pētījumu palīdzību.
1. Vispārējā urīna analīze.
Asins bioķīmiskā analīze ar kreatinīna noteikšanu ( tā sauc vienu no proteīnu apmaiņas gala produktiem, kurus jāizvada nierēm), pēc tā līmeņa spriež par nieru izvadīšanas spējām).
2. Nieru izpēte ar ultraskaņu.
3. Mikroalbuminūrijas tests (proteīns urīnā). Proteīns normā paliek organismā un nenokļūst urīnā. Albumīna esamība urīnā var liecināt par nieru funkciju traucējumu. Tie kas cieš no diabēta, hipertonijasm vajag izdarīt šo analīzi vismaz 1 reizi gadā, lai savlaicīgi diagnozsticētu nieru hroniskas saslimšanas agrīnā stadijā.
Pirmo reizi griežoties pie nefrologoa, vairāk nekā pusei pacientu jau ir vēlīnā nieru mazspējas saslimšanas stadija, kad ārstēšana vairs nav iespējama un atliek tikai dialīze vai nieru transplantācija.
- Diennakts laikā jūsu nieres pārstrādā un attīra no atkritumvielām 200 litru asiņu; - Izrādiet tām uzmanību un rūpes, pārbaudiet nieru stāvokli!
Diemžēl, daudzi cilvēki uzzina par savu diagnozi tikai reanimācijā, kur viņi nonāk ar nieru mazspēju, hipertonisko krīzi, infarktu vai insultu.
Nieru veselība tavās rokās! Nieru slimību saasināšanās visbiežāk notiek rudenī un pavasarī, tāpēc šajās sezonās ir jābūt pret sevi uzmanīgākiem!
Pētnieki ir pārliecināti, ka ēdienkartes izmaiņa un fiziskā vingrošana palīdzēs izvairīties no daudzām veselības problēmām, tajā skaitā- no nieru slimībām. Atceries, ka slimības ir daudz vieglāk novērst, nekā izārstēt!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|