-
- 3666 x
-
https://torno.lv/RxKLawT
1972.gada 13.februārī kāds Mišels Sifrs labprātīgi iemitinājās alā Teksasas dienvidrietumos uz veseliem sešiem mēnešiem. Līdzi viņš paņēma tikai vienu lampiņu, ūdeni un produktus. Pats galvenais – kalendāru un pulksteni viņš atstāja mājās. Priekš kam tādi upuri? Mišels nebūt nebija vājprātīgais, šis franču zinātnieks pētīja cirkādos ritmus, tas ir, cilvēka miega un nomoda ritmus.
Ar personīgo piemēru viņš mēģināja izpētīt, kā darbojas bioloģiskais pulkstenis un vai organisms varēs adaptēties tādiem apstākļiem. Eksperiments izdevās godam: sešu mēnešu laikā alā zinātniekam izveidojās pilnvērtīgs miegs, ķermenis pats izvēlējās, kad gulēt un ēst. Interesants eksperiments, vai ne?
Miega izpētes problēma kā vēl nekad aktuāla! Mēs pastāstīsim, kā uzveikt nogurumu un gūt lielāko labumu no miega. Mēs taču trešo daļu dzīves tērējam tieši šim fizioloģiskajam procesam.
Raksta turpinājums
Kā atbrīvoties no noguruma
Daudzi pilnīgi apzināti liedz sev normālu miegu par labu darbam un citām lietām. Mazāk guli – vairāk paspēj. Bet vai tas ir pareizi? Zinātnieki apgalvo, ka pieaugušam cilvēkam nepieciešams 7-9 stundas miega, lai dzīvotu pilnvērtīgu dzīvi.
Miega ilguma samazināšana veicina fiziskās un garīgās aktivitātes zaudējumu. Turklāt vecākiem cilvēkiem un bērniem vajag gulēt vēl ilgāk. Taču cilvēki pakļaujas trakajam dzīves ritmam un guļ arvien mazāk un mazāk.
Hārvardas zinātnieki apgalvo, ka, jo vecāks cilvēks, jo grūtāk viņam aizmigt un sliktāk miegs pilda savu funkciju. Var droši teikt, ja vecākam cilvēkam rodas problēmas ar miegu, tātad novecošanās procesi viņa organismā paātrinās. Tas liecina tikai par vienu: lai ilgāk paliktu jauns, nedrīkst žēlot laiku miegam!
Kad iet gulēt un kad mosties
Cirkādie ritmi mainās tavas uzvedības un aizņemtības ietekmē dienas ritējumā. Katram tie ir dažādi. Taču ir pamata momenti, kuri piemīt visiem.
1. 06:00
Kortizola līmenis paaugstinās, līdz ar to pamodinot tavas smadzenes un ķermeni.
2. 07:00
Melatonīna izstrāde tiek pārtraukta.
3. 09:00
Dzimumhormoni atrodas produktivitātes augstākajā punktā.
4. 10:00
Šajā dienas laikā tu esi savas garīgās aktivitātes augstumos.
5. 14:30
Sistēmas, kuras atbild par motoriku un koordināciju, atrodas aktivitātes virsotnē.
6. 15:30
Laiks, kad reakcijas līmenis pārsniedz visus rādītājus.
7. 17:00
Sirds - asinsvadu un muskuļu sistēmas šajā laikā darbojas vislabākajā veidā.
8. 19:00
Ķermeņa temperatūra un asinsspiediens šajā diennakts laikā paaugstināti.
9. 21:00
Organisms sāk ķermeņa sagatavošanu miegam, izstrādājot melatonīnu.
10. 22:00
Sākas bieža vajadzība urinēt, bet tavs organisms kā iepriekš gatavojas miegam.
11. 02:00
Šis ir dziļa miega laiks.
12. 04:00
Šajā diennakts laikā tava ķermeņa temperatūra sasniedz iespējamo minimumu. Bet nomods šajā laikā ir īpaši kaitīgs!
Kā gan nonullēt šo pulksteni un palaist no jauna? Ir viens vienkāršs un pārbaudīts paņēmiens: 30 minūtes skaties uz spožu gaismu. Neskaties uz lampu, protams, bet pavadi šo laiku saulē bez saulesbrillēm. Bet vēl labāk – piecelies līdz ar saullēktu un pavadi rītu uz balkona.
Ko gan darīt, lai normalizētu miegu un gūt no tā maksimālu labumu? Lūk, vairāki noteikumi, kurus ievērojot, tu gulēsi mierīgi. Labs un veselīgs miegs – ilgas jaunības un lieliskas veselības ķīla!
Kā pareizi gulēt
1. Kofeīns
Ja tev ir problēmas ar miegu, tad pamēģini atteikties no kofeīna. Ja no rīta kafijas nekādi neatteikties, tad pamēģini to nedzert pēc pusdienlaika.
2. Smēķēšana
Atmet smēķēšanu nekavējoties! Starp citu, ievērojamā Alēna Karra grāmata `Kā viegli atmest smēķēšanu` tev palīdzēs to izdarīt.
3. Alkohols
Daudzi apgalvo, ka malks konjaka, piemēram, pirms gulētiešanas palīdz ātrāk aizmigt. Tā ir milzīga kļūda. Jā, iespējams tavas smadzenes atpūtīsies, bet ķermenis – nē. Alkohols aiztur ātrā miega fāzi un pazemina tā kvalitāti.
4. Vingrojumi
Fiziska slodze 2-3 stundas pirms miega palīdzēs ķermenim un apziņai ātrāk atslēgties.
5. Guļamistaba
Galvenā kļūda – guļamistabas izmantošana citiem mērķiem. Tā ir istaba miegam un tikai. Izvāc no tās absolūti visu, kas novērš uzmanību, izliec kaķi aiz durvīm un ciešāk aizvelc aizkarus.
6. Skaņas
Ideāls klusums – veselīga miega neatņemams atribūts. Un, ja nekādi neizdodās noslāpēt ielas trokšņus, izmanto ausu aizbāžņus vai viedtālruņa palīgprogrammu, kura imitē baltos trokšņus.
7. Temperatūra
Vairums cilvēku apgalvo, ka patīkamāk aizmigt vēsā istabā. Ideāla temperatūra - 18-21 °C.
8. Relaksācija
Pamēģini atrast priekš sevis ideālāko veidu cīņā ar stresu. Meditācija, elpošanas vingrinājumi, lasīšana – izmēģini visu!
9. Saules gaisma
Kafija – pamošanās veids apmākušās dienās. Visiem pārējiem ir saules gaisma! Pamēģini dienu sagaidīt uz balkona. Pirmie saules stari tevi noteikti uzmundrinās un nodrošinās garastāvokli visai dienai!
Miega trūkums – laupītājs, nekaunīgi atņēmušais tev darba spējas, jaunību un iedvesmu. Tad varbūt pietiek nenovērtēt tik svarīga fizioloģiskā procesa labumu un sākt izgulēties?
Noteikti padalies ar šo rakstu ar draugiem!
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts