Ar ko sviests ir noderīgs zobu veselībai

Advertisement
Advertisement

Pēdējos gados pasaulē valda veselīgs dzīvesveids. Mēs arvien biežāk cenšamies ēst veselīgu pārtiku, uzmanīgi izlasīt produktu sastāvu, lai līdz minimumam samazinātu kaitīgo šodien lietoto glutēna, laktozes un gaļas patēriņu. Mēs lietojam uztura bagātinātājus, bet zobārstniecības skaits eksponenciāli pieaug, jo mūsdienu cilvēkiem zobi sāk bojāties pat pirms tie pilnībā izauguši.


Mūsdienu pilsētu iedzīvotāju slikto zobu problēmu pētīja amerikāņu zobārsts Vestons Praiss, kurš devās uz visizolētākajiem mūsu planētas stūriem, lai izpētītu civilizācijas neskarto iedzīvotāju zobus. Viņš 10 gadus novēroja mežoņu uzturu.

 

Paskatīsimies uz priekšu: aborigēnu zobi ir izcilā stāvoklī, bet tajā pašā laikā saldumi un iedzimtība neietekmē pilsētu iedzīvotāju zobu nožēlojamo stāvokli. Mēs padalīsimies ar tevi par pētījuma rezultātiem.

Raksta turpinājums
Zobu veselība

Izrādās, ka kariess ir tikai mūsdienīga slimība un nav pētījumu par mirušo atliekām, kas pierāda, ka tas pastāvējis pirmatnējā sabiedrībā. Savā pētījumā Dr. Praiss apraksta dzīvojošus paši par sevi tradicionālos apstākļos eskimosus, indiāņu ciltis, Austrālijas aborigēnus, Jaunzēlandes maorus, vietējos Āfrikas cilšu un Šveices Lečentalas ielejas iedzīvotājus.
Katrā zobārsta apmeklētajā mežonīgajā reģionā viņš atrada ciemus, kuros visi iedzīvotāji bija gandrīz perfekti veselības ziņā.

Visinteresantākais ir tas, ka viņi necieta no zobu kariesa, bet pārāk tuvu augošu un greizu zobu problēmas, kas ļauj ortodontiem iegādāties villas un jahtas, nebija nemaz. Pat veciem cilvēkiem, kad emalja bija pilnībā nodilusi, pulpa palika neskarta - tas pilnībā bloķēja baktēriju iekļūšanu organismā. Un viņš ieraudzīja zobu stāvokļa tiešu atkarību no ikdienas pārtikas.
Dr Praiss atklāja, ka veselīgākās bija tās tautas, kas no dažādiem piena produktiem saņēma taukos šķīstošos aktivatorus. Tās ir Šveices Alpu augstkalnu šveicieši, arābi un Āzijas grupas, kas barojas ar aitu, kamieļu un govju pienu. Un kā tagad uztvert pasaules sacelšanos pret dzīvnieku pienu? Otrajā vietā ir tie, kas barojas ar dzīvnieku iekšējiem orgāniem, mājputnu un savvaļas putnu olām.
Viņiem seko tās tautas, kuras ēd dažādas jūras veltes, mazus dzīvniekus un kukaiņus. Dr. Praiss lūdz arī ievērot, ka visa pētījuma laikā viņš nekad nav saticis cilvēkus ar labu veselību un labiem zobiem, kuri ēda tikai augu pārtiku.
Visas etniskās grupas lietoja daudz fermentētus pārtikas produktus un garšvielas: sēklas, graudus un riekstus obligāti mērcēja, diedzēja, tika raudzēti vai skābēti, lai neitralizētu tanīnus un fitīnskābi.
Mūsdienu pilsētu iedzīvotāju problēma ir tāda, ka viņi nejūt izsalkumu pēc minerālvielām un vitamīniem, bet tikai siltumam un enerģijai. Tas ir saistīts ar augsnes kvalitāti, produktu rūpniecisko pārstrādi un sintētiskajiem vitamīniem. Dr. Praiss konstatēja, ka no civilizācijas izolēto iedzīvotāju uzturā ir 4 reizes vairāk ūdenī šķīstošu vitamīnu, kalcija un citu minerālvielu, un aptuveni 10 reizes vairāk taukos šķīstošo vitamīnu.
Tos var iegūt tikai no dzīvnieku izcelsmes produktiem, piemēram, sviesta, kaviāra, gliemenēm, gaļas subproduktiem, olām un taukiem. Tie ir visvairāk ar holesterīnu bagātie pārtikas produkti, kurus esam pieraduši uzskatīt par kaitīgiem. Bet īstenībā velti gan. Vitamīns B12 gandrīz vienmēr veģetāriešiem trūkst. Šī vitamīna nepieciešamība var būt apmierināta ar vienu gaļas porciju dienā vai vienu gliemeņu porciju mēnesī.
Vestons Praiss uzskata, ka labākais vitamīnu un minerālvielu absorbcijas produkts ir dabīgais sviests. Lai panāktu vislabāko efektu, tas jāsajauc ar vienādu daudzumu mencu aknu eļļas. Turklāt tas tevi pasargās no zivju eļļas lietošanas lielā daudzumā, kas var būt bīstami veselībai (lielas devas veicina depresiju).
Daudzi pārtikas produkti ir bagāti ar vitamīniem, bet nabadzīgi ar minerālvielām. Tas jāņem vērā, sastādot ikdienas uzturu. Piemēram, lai iegūtu dienas fosfora daudzumu, ir jāapēd 30 kilogrami ābolu vai 15 apelsīni. Tajā pašā laikā 450 g lēcu satur to pašu daudzumu. Tā ka taisnību saka, ka visveselīgākais uzturs – tas ir daudzveidīgs uzturs. Bet, piemēram, cukurs var iznīcināt tikai to emalju, kas jau ir kļuvusi vāja.
Protams, ir neliels cilvēku skaits, kuriem ir iedzimta lipekļa vai laktozes nepanesība, vai ir alerģija pret sarkano gaļu. Bet tas nenozīmē, ka tie ir kaitīgi visiem. Pirmkārt, ir jādomā par savu veselību un jāsastāda uzturs, pamatojoties uz ķermeņa vajadzībām. Vienkārši kontrolē porciju un nodarbojies ar sportu, ja baidies iegūt lieko svaru.

Pastāsti mums komentāros, vai tu piekrīti Vestona Praisa viedoklim. Padalies ar šo informējošo rakstu ar saviem draugiem soctīklos!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
2 0 12:26 12.02Valentīna
Kādēļ lauvām tiek piedāvāts tāds milzīgs gredzens,man tādu pat par velti nevajag un punkts!!!!
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024