Ar ko draud D vitamīna deficīts

Advertisement
Advertisement

Mūsu organismam ir vajadzīgi vitamīni. Ja kāda no tiem nepietiek, sākas veselības problēmas. D vitamīns, atšķirībā no citām uzturvielām, gandrīz nav iekļauts pārtikā, bet tas tiek ražots, kad mūsu āda ir pakļauta saules iedarbībai. Un, šķiet, mums vajadzētu to pilnībā saņemt. Vienkārši padomā par to, cik daudz laika tu pavadi uz ielas un vai tā ir tik saulaina, lai iegūtu pietiekami daudz D vitamīna?

 

Pateikšu jums tieši: nepietiek saules. Šodien pastāstīsim jums, kā atpazīt D vitamīna trūkumu, ko darīt ar to un kā papildināt tā krājumus.

Raksta turpinājums
D vitamīna deficīts

D vitamīna trūkums ir apgrūtināts ķermeņa stāvoklis, kad traucēta fosfora un kalcija uzsūkšanās no pārtikas. Tas noved pie traucējumiem veselīgu kaulu veidošanā, hormonālajā regulējumā, optimālā nervu un imūnsistēmas funkcionēšanā, un aizsardzības samazināšanās organismā pret dažādiem iekaisuma procesiem. Bez tam D vitamīna trūkums neļauj atbrīvoties no liekā svara un var izraisīt hormonālo nelīdzsvarotību.
Šī avitaminoze var novest patoloģijās, kas ir neatgriezeniskas. Avitaminozes simptomi atšķiras atkarībā no indivīda individuālajām īpašībām, kā arī no vitamīna trūkuma pakāpes. Pirmkārt, vitamīna trūkums gan bērniem, gan pieaugušajiem nav saistīts ar simptomiem. Bet laika gaitā avitaminoze var izraisīt bērniem rahītu un pieaugušajiem kaulu atmiekšķēšanos.

D vitamīna deficīts rada nopietnas veselības problēmas, jo tā ilgtermiņa trūkums palielina sirds un asinsvadu slimību risku un var palielināt vēža risku. Pastāstīsim, kad ir vērts veikt analīzes, lai noteiktu D vitamīna līmeni.
SIMPTOMI D VITAMĪNA TRŪKUMAM

1. Biežas infekcijas

Mūsu imūnsistēma lielā mērā ir atkarīga no D vitamīna. Ja tā nav pietiekami, imūnsistēma nevar pareizi reaģēt uz infekciju. Šis vitamīns ietekmē gan iedzimtas, gan iegūtas imunitātes kvalitāti.
2. Nomākts garastāvoklis

D vitamīnam ir galvenā loma veselīga serotonīna līmeņa uzturēšanā. Ja tā nepietiek, cilvēkam ir letarģija, slikts garastāvoklis un pat depresija. Jaunākie pētījumi, kas publicēti žurnālā Medical Hypotheses, pierāda saistību starp D vitamīna deficītu un sezonālo depresiju.
3. Hronisks nogurums

Pateicoties D vitamīnam, pārtika tiek pārvērsta enerģijā. Ja cilvēks pastāvīgi jūtas noguris, tas var liecināt, ka ķermenis neuzņem barības vielas no pārtikas. Un tas var būt D vitamīna deficīta sekas. Ja jūs vajā pastāvīgs nogurumu un nespēks, tad visdrīzāk ir pienācis laiks doties pie ārsta.
4. Vāji kauli

Šis vitamīns ir nepieciešams, lai regulētu kalcija un fosfora līmeni organismā, kas ir atbildīgi par kaulu un zobu veselību. Kā liecina pētījumi, normāls D vitamīna līmenis palīdz novērst osteomalāciju (kaulu mīkstināšanu) un osteoporozi pieaugušo vecumā. Tāpēc vajadzētu sākt uztraukties par sāpēm locītavās un kaulu trauslumu.
5. Sāpes muskuļos

Muskuļu funkcijas arī ir atbildīgas par D vitamīnu. Ja muskuļi pastāvīgi sāp bez iemesla, tas var būt signāls par vitamīna trūkumu. Fakts ir tāds, ka, nokļūstot šūnās, D vitamīns palielina muskuļu kontrakcijas biežumu, palīdzot tiem saglabāties stipriem un elastīgiem. Tas pasargā tos no plīsumiem un nelieliem bojājumiem.
Galvenais D vitamīna deficīta cēlonis ir insolācija, sauļošanās aizsarglīdzekļu lietošana un izvairīšanās no saules stariem ādas vēža attīstības novēršanai. Vitamīna trūkums var attīstīties, ja uzturā trūkst piena produktu, liellopu gaļas un cūkas aknu, vistas olu un taukaino zivju.

Kas jādara, lai papildinātu D vitamīna krājumus? Lielākajai daļai cilvēku ir pietiekami daudz saules iedarbības. Dienā saules iedarbība 15-20 minūtes bez sauļošanās dos D vitamīna ikdienas normu. Lai arī tas ir pretrunā ar visām dermatologu rekomendācijām.
Vēl viena iespēja ir pārskatīt uzturu. Neskatoties uz to, ka pārtika neuzpilda vitamīna daudzumu tādā pašā mērā kā saules gaisma, tomēr tas darbojas ļoti labi. Tātad pievienojiet uzturā taukskābes (laši, skumbrijas, tunci), olas, sieru, aknas, kā arī piena produktus un graudaugus.

Ja pamanāt vismaz dažus D vitamīna deficīta simptomus, nekavējoties jākonsultējas ar ārstu, lai šis stāvoklis neradītu neatgriezeniskas sekas. Vitamīnu trūkums ir svarīgs, labāk ar to nejokot. Rūpējieties par sevi un esiet veseli!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024