-
- 14434 x
-
https://torno.lv/RgB9BnM
Mūsu organisms ir individuāls un dažādi reaģē uz atšķirīgu vielu nokļūšanu iekšienē. Samērā bieži pēc vairākām glāzēm alkohola cilvēkiem rodas simptomi, kas līdzinās veģetatīvai asinsvadu distonijai, alerģiskai reakcijai un citām slimībām.
Raksta turpinājums
Alkohola nepanesamība
Bieži cilvēks pat nevar iedomāties, kas izraisījis viņa stāvokli. Ja tev ir alkohola nepanesamība, to ir svarīgi zināt, jo produktu lietošana, kurus tavs organisms nespēj pārstrādāt, var izraisīt smagas sekas.
Alkohola nepanesamība – tā ir fizioloģiska reakcija, kas rodas pēc spirtoto dzērienu lietošanas iekšķīgi. Tā izpaužas kā strauja pašsajūtas pasliktināšanās uzreiz pēc alkohola iedzeršanas vai neilgi pēc tam.
Pēc simptomiem alkohola nepanesamība ļoti līdzīga alerģiskai reakcijai. Bet tas nav viens un tas pats. Kā likums, alkoholiskā alerģija rodas negaidīti un pēc noteikta veida alkohola lietošanas.
Alerģija parasti rodās pret noteiktiem spirtoto dzērienu komponentiem, piemēram, konservantiem, aromatizatoriem, iesalu un citiem. Bet gadījumā ar nepanesamību reakcija rodās tieši uz etanolu.
Ir dažādu veidu alkohola nepanesamība
1. Iedzimta
Tiek uzskatīta par organisma īpatnību, kas saistīta ar ģenētiskiem cēloņiem. Tādā gadījumā organisms jau sākumā sliktāk pārstrādā etilspirtu un tā atvasinājumus.
2. Individuāla
Rodas cilvēkiem, kuriem ir trešās stadijas alkoholisma atkarība. Tādi pacienti agrāk lieliski panesa spirtotos dzērienus, bet ar laiku alkoholisms sagrauj organiskās struktūras un provocē individuālas nepanesamības rašanos.
3. Iegūta
Rodas dažādu ārstniecisku preparātu lietošanas, slimību, traumu rezultātā.
Alkohola nepanesības simptomi
Normāli pēc alkohola nokļūšanas asinīs tas lēnām sašķeļās par acetaldehīdu, kuru samērā ilgi pārstrādā fermenti.
Cilvēkiem ar alkohola nepanesamību spirts sašķeļas pārāk ātri, acetaldehīds koncentrējas asinīs un izraisa daudzus nepatīkamus simptomus.
1. Ādas apsarkšana
Sejas un ķermeņa ādas strauja nosarkšana – raksturīgākā alkohola nepanesamības pazīme. Dažiem cilvēkiem pat parādās nelielas pūtītes, kas līdzīgas nātrenes izsitumiem un tāpēc šo simptomu bieži jauc ar alerģisku reakciju.
Sākumā plankumi parādās uz sejas, pēc tam uz ķermeņa. Tas notiek nevienmērīgi: tie ir izvietoti haotiski un atgādina izsitumus. Šī iemesla pēc alkohola nepanesamību sauc par flaša sindromu (Alcohol Flush Reaction) no angļu vārda - flush – `sārtošanās`.
2. Locekļu tūska
Nokļūstot organismā, etanols provocē intoksikāciju, cilvēks izjūt slāpes, notiek izvades sistēmas traucējumi. Rezultātā audos sakrājas lieks šķidrums un kā sekas rodas locekļu tūska.
3. Iesnas
Šķaudīšana, aizlikts deguns, apgrūtināta elpošana – tie visi ir banālas saaukstēšanās tipiski simptomi. Tomēr to izcelsme var nebūt ORVI, bet alkohola nepanesamība.
Deguna gļotādā ir izvietoti ļoti daudz kapilāru. Etanolam iedarbojoties uz tiem, rodās tūska, kas apgrūtina elpošanu, izraisot aizlikta deguna sajūtu.
4. Migrēna
Migrēna – nepatīkama parādība pati par sevi, bet gadās, ka tās rašanos izraisa spirtotu dzērienu lietošana. Tā ir viena no galvenām alkohola nepanesamības pazīmēm. Tās rašanās vaininieks ir histamīns, kas izdalās ar pseidoalerģisku reakciju uz alkoholu.
5. Nelabums
Protams, nelabums un vemšana var rasties arī tajā gadījumā, ja tu pārcenties ar kokteiļiem. Taču cilvēkiem ar alkohola nepanesamību šie simptomi var rasties pat pēc nelielas alkohola devas.
6. Diareja
Diareja var rasties pašā nepiemērotākajā brīdī. Un vairākums cilvēku to piedēvē nekvalitatīvām uzkodām. Tomēr tas ne vienmēr atbilst īstenībai. Jākļūst uzmanīgiem, ja tas ar jums notiek pēc alkoholiskā dzēriena porcijas.
7. Paaugstināta ķermeņa temperatūra uz izteikta sviedru izdalīšanās fona
Šo simptomu visbiežāk piedēvē saaukstēšanās vai saindēšanās gadījumiem, bet ķermeņa temperatūra paaugstinās arī alkohola nepanesamības gadījumā.
8. Paātrināta sirdsdarbība
Alkohols uz sirdi iedarbojas vienmēr, mainot tās ritmu un izraisot biežus sirdspukstus. Taču, ja tahikardija rodās jau pēc pirmās glāzes, tā ir viena no galvenām alkohola nepanesamības pazīmēm. Smagos gadījumos tahikardiju pavada aizdusas lēkmes.
Ne visas pazīmes rodas vienam cilvēkam. Dažiem var būt divas, trīs pazīmes, bet citiem simptomātika var būt bagātāka un spilgtāka. Tāda atšķirība pamatojas ar individuālu fermentu nepietiekamības pakāpi.
Turklāt, izpausmju smagumu ietekmē alkohola veids, tā daudzums un kvalitāte. Dažiem pacientiem jau pēc malka alkohola attīstās anafilaktiskais šoks vai astmas lēkme, Kvinkes tūska vai koma, kas var beigties letāli.
Interesants fakts: Pensilvānijas universitātes zinātnieki apgalvo, ka cilvēki atteiksies no alkohola, pateicoties dabiskai izlasei, kas veicina alkohola nepanesamības izplatību.
Zinātnieki izanalizēja vairāk nekā 2,5 tūkstošu eksperimenta dalībnieku genomus, lai atklātu mutācijas, kuras varētu izskaidrot mūsdienu cilvēku evolūcijas izmaiņas.
Tika atklātas mutācijas gēnu ADH grupā. Šis gēns atbild par alkohola dehidrogenāzes kodēšanu – fermenta, kas izraisa spirtu oksidēšanu. Pēc zinātnieku viedokļa, gēna mutācija var izraisīt organisma dabisku `antialkohola aizsardzības` aktivizēšanu.
Diagnostika un terapija
Lielākoties nav nepieciešamības vērsties pēc medicīniskas palīdzības, ja nepanesamības reakcija notiek vieglā formā. Slimniekam ir jāizvairās no alkoholisku dzērienu lietošanas.
Ja ir radušies bīstami simptomi, tādi kā aizdusa, tad ir steidzami jāmeklē medicīniskā palīdzība. Ārsts pacentīsies noskaidrot, kas tieši ir izraisījis alkohola nepanesamības simptomus. Iespējams, saslimušajam ir tikai alerģija pret kādu produktu.
Diagnostikas procedūra sastāv no vairākiem pasākumiem
1. Simptomu apraksts
Ir jāsagatavojas precīzi aprakstīt ārstam visus nepatīkamos simptomus, kurus tu izjūti, lietojot spirtotos dzērienus. Vajadzīgas konkrētas atbildes, jo neprecīzs apraksts apgrūtinās diagnozes noteikšanu. Ir jāatcerās, vai taviem asinsradiniekiem piemīt kāda veida alerģija.
2. Fiziska apskate
Ārstam obligāti rūpīgi jāveic apskate, lai noteiktu citas iespējamās medicīniskās problēmas.
3. Ādas prove
Diagnosticēt alerģiju pret alkoholisko dzērienu komponentiem var veikt ādas testu ar vairākiem alergēniem. Uz ādas uztriepj nedaudz alergēnās vielas un pēc tam nosaka, vai bija ādas reakcija apsārtuma, niezes vai pūslīšu veidā.
4. Asins analīzes
Tās ir nepieciešamas, lai noteiktu imunitātes reakcijas intensitāti pret svešām vielām. Tam nosaka asinīs esošas īpašas olbaltumvielas saturu - E tipa imūnglobulīns (IgE), kas kalpo par alerģijas savdabīgu indikatoru.
Ja alkohola lietošana izraisa nelielu alerģisku reakciju, tad pietiek ar antibiotikām. Starp bezrecepšu variantiem - loratadīns (Claritin, Lorano), cetirizīns (Cetrin), feksofenadīns (Telfast) un citi. Šīs grupas līdzekļi samazina alerģijas simptomus, piemēram, niezi, deguna nosprostojumu un nātreni.
Prethistamīni nebūs pietiekami, lai apturētu nopietnu alerģisku reakciju. Ja tev radusies smaga alerģija un smakšana, ir lietderīgi nēsāt līdzi pildspalvas šļirci ar epinefrīnu (adrenalīnu).
Šī pildspalva ļaus cilvēkiem ar alerģiju ievadīt intramuskulāru injekciju dažu sekunžu laikā. Adrenalīns paplašinās bronhus, kas noņems smakšanas lēkmi. Pēc tam nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība.
Ļoti noderīga ASV izplatīta brīdinājuma aproce alerģijas slimniekiem. Alerģijas slimnieks nēsā rokassprādzi uz rokas, tā ātri palīdzēs citiem saprast, kas noticis ar cilvēku, ja viņš smok, nevar runāt vai zaudē samaņu.
Ar iedzimtu alkohola nepanesamību vienīgais profilakses pasākums ir pilnīga atteikšanās no visiem produktiem un zālēm, kas satur etilspirtu.
Ja tev ir alerģija pret dažām alkoholisko dzērienu sastāvdaļām, tev rūpīgi jāizlasa uzlīmes uz visiem dzērieniem, kurus tu pērc. Tu nevari dzert alkoholu, ko pasniedz kafejnīcā vai restorānā, līdz tu neuzzini tā precīzu sastāvu.
Retos gadījumos acīmredzamā reakcija uz alkoholu faktiski liecina par nopietnām veselības problēmām, kam nepieciešama steidzama ārstēšana. Piemēram, stipras sāpes pēc alkohola lietošanas dažos gadījumos var būt Hodžkina limfomas pazīme.
Varbūt, tu būsi pārsteigts, taču starp pārtikas produktiem, ar kuriem ārsti neiesaka uzkost alkoholu, daudzi no mums ir pazīstami.
Ārsti ir nonākuši pie secinājuma, ka nelielas alkohola devas var palielināt paredzamo dzīves ilgumu. Kā vajadzētu patērēt alkoholiskos dzērienus, lai nekaitētu ķermenim? Tas ir ļoti vienkārši! Galvenais ...
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts