-
- 20660 x
-
https://torno.lv/xJ5GVJM
Aknas bieži sauc par klusējošu orgānu. Pat tad, kad tām ir ko teikt, tās tomēr paklusē. Taču, ja to slimības liek sevi manīt, tad tu ne mūžam neiedomāsies īsto iemeslu.
Lieta tāda, ka aknās nav nervu galu, tāpēc tās nesāp. Rezultātā daudzus gadus cilvēks var pat neiedomāties, ka viņa aknas nav veselas. Tomēr ir vairāki simptomi, kuri radīs aizdomas par ko nelāgu…
Raksta turpinājums
Kāpēc sāp aknas
Aknas – vislielākais dziedzeris cilvēka organismā. Tās sver apmēram 1,5 kilogramus un izpilda vairāk nekā 70 funkcijas. Tās ir novietotas labajā paribē zem diafragmas. Orgāns atrodas speciālā kapsulā, kas veido apvalku no diviem slāņiem.
Kad mēs runājam par “sāpēm” aknās, ir jāsaprot, ka pats par sevi šis orgāns nevar sāpēt, jo tam nepienāk nervu gali. Sāpīgas vai nepatīkamas sajūtas rodās, palielinoties dziedzerim un izstiepjoties apvalkam. Ja aknas “sāp”, tātad, tās ir ievērojami palielinātas.
Sakarā ar savas uzbūves īpatnībām un izpildes funkcijām organismā, mūsu dabiskais filtrs pakļauts daudzām slimībām. Tās ir vīrusu infekcijas (B, C, D hepatīti) un bakteriālas un parazitāras dabas saslimšanas (tuberkuloze, abscess, alveokokoze, ehinokokoze, askaridoze).
Kā arī hepatozes (alkoholisma un nealkoholisma aknu tauku slimība), audzēji (cista, vēzis, sarkoma, karcinoma), asinsvadu (tromboze, hipertenzija), iedzimtas (hipoplāzija, hemohromatoze, pigmentācijas hepatoze), traumatiski bojājumi.
Aknu slimības simptomi
Aknām piemīt unikālas reģenerācijas spējas, taču tās nav bezgalīgas. Par to, ka tu tās pārslogo, tās reizēm paziņo tikko manāmi. Stāstām, kādi simptomi palīdzēs saprast, ka tavas aknas slimo.
1. Simptoms № 1: spēku zudums un vispārējs vājums
Aknu saslimšanai raksturīgas sūdzības par nepamatotas noguruma sajūtas rašanos. Tādas izmaiņas visbiežāk pirmie ievēro nevis paši slimnieki, bet cilvēki no viņu tuvākā loka.
Vājums, apātija, spēku zudums, miega traucējumi var rasties organisma vispārējas intoksikācijas rezultātā. Tas notiek, kad aknas netiek galā ar savu galveno uzdevumu – asiņu attīrīšanu un kaitīgo vielu neitralizēšanu.
2. Simptoms № 2: vēdera tūska
Ascīts – tas ir šķidruma uzkrāšanās vēdera dobumā, lielākoties novērojama aknu cirozes gadījumos. Tā rodas, kad organismā tiek aizturēts šķidrums vai nātrijs un ir paaugstināts asinsspiediens vēnās, kas nāk no zarnu trakta un citiem orgāniem uz aknām.
Slikta asinsrite un iekaisuma process apgrūtina nātrija izvadīšanu no šūnām. Tā uzkrājas ūdens. Šķidruma uzkrāšanās var kļūt par spazmu rašanās, sāpīgas jutības, aizdusas un sāpju iemeslu.
3. Simptoms № 3: sāpīgas sajūtas vēderā
Aknas atrodas ķermeņa labajā pusē virs kuņģa un zem plaušām. Iekaisušas aknas sāp un šīs sāpes labi sajūtamas starp ribām un zemāk.
4. Simptoms № 4: šķidruma aizture
Nātrija aizture organismā un augsts asinsspiediens var izraisīt šķidruma uzkrāšanos organismā arī bez ascīta. Sejas, roku, kāju tūska (edema) – parasta parādība tāda veida uzkrāšanās gadījumā. Edemu provocē arī citas slimības, piemēram, limfātiskās sistēmas disfunkcija, nieru slimības, hroniska sirds mazspēja.
Neregulārai vai periodiskai šķidruma aizturei raksturīgi parādīties menstruāciju laikā vai iznēsājot bērnu un tās pāriet pašas no sevis. Ja edemas simptomi pastiprinās vai nepāriet ilgu laiku, ir jānoskaidro tās rašanās iemesls.
5. Simptoms № 5: dispepsija (kuņģa darbības traucējumi)
Laiku pa laikam katrs no mums sastopas ar gremošanas traucējumiem slimības vai nekvalitatīvu produktu dēļ. Ilgstoši nelabu dūšu var izjust dažādu stāvokļu dēļ, piemēram, saindēšanās, vertigo, grūtniecības un hemikranijas.
Ja tev vairākas dienas ir slikta dūša (ko reizēm pavada diareja vai vemšana), tam jāpievērš uzmanība. Padomā, kas varēja izraisīt gremošanas traucējumus. Ja tas nepāriet, pieraksties vīzītē pie ārsta. Aknu mazspējas gadījumā sliktu dūšu pavada arī citi simptomi.
Ciroze un aknu mazspēja negatīvi iedarbojas uz gremošanas traktu. Uzpūšanās, sāpes vēderā un slikta dūša izraisa zarnu trakta peristaltikas palēlināšanos. Insulīna rezistence un nepietiekošs baktēriju daudzums zarnu traktā aknu mazspējas rezultātā tikai pavairo sarežģījumus.
6. Simptoms № 6: gremošanas traucējumi
Aknu bojājumi var izraisīt zarnu caurlaidību (tā saucamo cauro zarnu traktu), pārmērīgu baktēriju vairošanos tievā zarnā, vispārēju pārtikas asimilācijas palēlināšanos.
Tas notiek hormonu līmeņa izmaiņu un žults izstrādes dēļ. Hronisks meteorisms, tualetes paradumu izmaiņas, kuņģa – zarnu trakta komforta pazemināšanās var norādīt uz aknu darbības traucējumiem.
7. Simptoms № 7: niezoša āda
Interesanti, ka aknu slimības var izprovocēt ādas niezi (prurītu). Holestāze – tā ir žults sekrēcijas samazināšanās vai neizdalīšanās no aknām. Reizēm prurītu pavada holestāze. Tā rašanās mehānisms pagaidām vēl nav pilnīgi izpētīts.
Teorētiski ir steroīdu vielas, kas tiek ražotas holesterīna sintēzes procesā alternatīvā veidā (nevis aknās, kā tas parasti notiek). Tas izraisa niezi un prurītu.
Тādā gadījumā tev palīdzēs ēteriskās eļļas, ābolu etiķis, tēja no dārza nātrēm, vannas ar auzu pārslām, guaves lapas, kajēnas pipars, kaņepju krēms, mentols, rīcineļļa.
8. Simptoms № 8: žults izplūde
Bilirubīns veidojas, žultij sašķeļot hemoglobīnu asins šūnās. Faktiski tas ir sadalīšanās produkts. Tam uzkrājoties asinīs, acis vai āda iegūst dzeltenīgu nokrāsu. Žults noplūde lielākoties liecina par aknu slimībām vai žultsceļu aizsprostojumiem.
9. Simptoms № 9: apetītes zudums
Aknu slimības bojā izsalkuma mehānismu. Imūnreakcijas gaitā aktivizējas citokīni (olbaltumvielas, kas pilda vidutāja lomu starp šūnām). Citokīnu rašanās gremošanas traktā izraisa apetītes zudumu.
10. Simptoms № 10: iekrāsotas fekālijas
Kā zināms, bilirubīns iekrāso tavas fekālijas. Aknu funkciju traucējumi izmaina fekāliju krāsu, bet tas jau ir cirozes, audzēju, žultspūšļa akmeņu, cistas vai hepatīta klīniska izpausme. Ja tādas izmaiņas vērojamas ilgstoši, vērsies pie speciālista.
11. Simptoms № 11: netipiska urīna krāsa
Aknu funkciju traucējumi var ietekmēt bilirubīna izstrādi. Tādā gadījumā to izstrādāt uzņemsies nieres, bet pigments no organisma tiks izvadīts kopā ar urīnu.
Ja ir paaugstināts bilirubīna daudzums, urīna krāsa no gaiši dzeltenas mainās uz oranžu, zeltainu vai brūnu. Tas var norādīt uz aknu bojājumiem.
Netipiska urīna krāsa var rasties arī atūdeņošanās, pārlieka A vitamīna daudzuma, urīnceļu infekcijas, pārlieka proteīnu daudzuma, biešu lietošanas gadījumā. Ja ilgstoši saglabājas netipiska urīna krāsa, pieraksties vizītē pie speciālista.
12. Simptoms № 12: aizcietējums, diareja un zarnu asiņošana
Stipru aknu bojājumu gadījumā tiek bojāts arī zarnu trakts. Augsts asinsspiediens aknu vēnās un artērijās var izraisīt asinsvadu plīsumus. Tam seko kuņģa – zarnu trakta asiņošana. Tas var notikt kuņģī, zarnu traktā vai barības vadā.
Ja aknās attīstās audzējs, tas var ražot hormonus, kuri ietekmē citus iekšējos orgānus. Hormoni var ietekmēt gremošanas procesus un izraisīt hronisku konstipāciju (aizcietējumu). Par aknu vēzi daudzos gadījumos liecina hroniska diareja.
Tā kā daudzas aknu slimības ir nepareiza dzīvesveida sekas, to profilaksei nepieciešams koriģēt fizisko aktivitāšu un uztura rakstura režīmu.
Liela nozīme ir atteikšanās no kaitīgiem paradumiem un personīgās higiēnas (hepatīta A profilakse), dzimumorgānu higiēnas (hepatītu B un C) ievērošanai, vispārējās imunitātes uzlabošanai.
Alkohols, trekns ēdiens, ķīmiskās piedevas pārtikas produktos, zāles – tas vēl nav pilns mūsu aknu ienaidnieku saraksts. Taču, par laimi, eksistē produkti, kuri atjauno mūsu dabisko filtru!
Rozīņu ūdens maigi attīra aknas. Šī procedūra lieliski noderēs tiem, kuri nevēlas mocīt sevi ar klizmām, diētām un nepatīkamiem pēc garšas produktiem.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts