Agrīna vēža diagnostika - jaunumi no zinātnes

Advertisement
Advertisement

Ik gadu pasaulē reģistrē miljoniem vēža saslimšanas gadījumus, diemžēl, daudzi no tiem ir novēlotā stadijā. Ja atklāt slimību sākuma stadijā, to izārstēt var aptuveni 95% gadījumos.


Tādēļ zinātnieki nenogurdami meklē jaunas efektīgas metodes, lai noteiktu vēzi. Īpaša interese šajā gadījumā ir pret asinīs cirkulējošām audzēja šūnām - vēža šūnas, kuras atdalās no organismā esošā audzēja un nonāk kopējā asinsritē.

Raksta turpinājums
Informācija par šādu šūnu klātbūtni, skaitu un īpašībām palīdz ne tikai identificēt slimību, bet arī izsekot slimības sākumam, novērtēt audzēja reakciju uz ārstēšanu un noteikt mutācijas.
Diemžēl agrīnā vēža stadijā šīs audzēja šūnas ir pārāk maz, lai tās varētu nozvejot un identificēt atsevišķos asins paraugos.

Agrīna vēža diagnostika

Problēma ir atrisināta ar Amerikas Savienoto Valstu Stenfordas universitātes medicīnas skolas zinātnieku revolucionāru pētījumu. Tehnoloģijas apraksts tika publicēts 2018. gada 16. jūlijā žurnālā ”Nature Biomedical Engineering”.
”Asinsritē asinīs cirkulē tik maz audzēja šūnu, ka, ja jūs vienkārši ņemat asiņu paraugu, iespējams, ka testa mēģenē nebūs neviena,” stāsta Sanjeev Gambhir, pētījuma vecākais autors.
Autori piedāvā ķerties pie vēža šūnām no asinsrites ar magnēta un dzelzs nanodaļiņu palīdzību. Lai to izdarītu, pacientam vispirms jāinjicē nanodaļiņas, uz kuru virsmas novieto cirkulējošo audzēja šūnu aploksnē esošo olbaltumvielu antivielas, kuras nav atrodamas asins šūnu virsmā.
Nanodaļiņas ar antivielām ”aizveras” uz brīvi peldošām audzēja šūnām. Pēc tam magnētiskais lamatas ievada vēnā caur parasto katetru - vadu mazā pirkstiņa garumā un kancelejas skavas platumā.
Šūnu kompleksus ar nanodaļiņām piesaista magnēts, kurš pēc brīža tiek izvadīts no vēnas, un tiek pārbaudītas ”noķertas” šūnas. ”Mums vajag apmēram 80 asinsvadus, lai iegūtu rezultātu, ko vads sniegs 20 minūtēs,” saka Sanjeev Gambhir.
Metode, ko izstrādājusi Stenfordas zinātnieku komanda, ir ļoti daudzsološa. Lai gan pagaidām tā tiek pasniegta kā līdzeklis vēža šūnu noteikšanai, tomēr tā darbības joma var būt daudz plašāka. To var izmantot, lai diagnosticētu dažādas slimības, tādas kā, bakteriālas infekcijas, par kurām ir zināmi cirkulējošie asins marķieri.

Iespējams, to izmantot ne tikai diagnostikā, bet gan terapeitiskas tehnoloģijas izmantošana: ja ierīce ilgu laiku paliek ķermenī, tā uztver vēža šūnas un neļaus tām izplatīties visā ķermenī.

Esiet veseli!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024