-
- 16555 x
-
https://torno.lv/RJtwwRj
Tas kaitina labākos darbiniekus visvairāk!
Pārsteidzoši, bet daudzi vadītāji bieži sūdzas par to, ka no viņiem aiziet labākie darbinieki. Ja tas ir tā, viņiem ir iemesls celt trauksmi, jo , jebkurā kompānijā nav nekā sliktāka nekā zaudēt vērtīgus kadrus. Var šis problēmas norakstīt uz daudziem iemesliem, bet fakts paliek fakts: cilvēki neaiziet, ja viņus apmierina darbs; cilvēki aiziet, ja viņiem nepatīk vadītājs, Starp citu, no problēmām var izvairīties, paskatoties uz situāciju no jauna un mazliet pacenšoties. Vispirms, ir nepieciešams saprast, kāda vadītāju rīcība kaitina darbiniekus visvairāk.
Raksta turpinājums
1. Pārmērīga slodze
Pārmērīga slodze- tā ir emocionālās izdegšanas galvenais iemesls. Ja jūs strādājat ar labākajiem speciālistiem, vilinājums “izspiest” no viņiem maksimumu ir ļoti liels, tomēr, šādi centieni noved cilvēkus strupceļā – viņiem liekas, ka viņus soda par kvalitatīvu darbu. Bez tam, pārslodze samazina darba kvalitāti. Pēdējā Stenforda universitātes pētījumā pierādīts, ka ilgstošas darba nedēļas vairāk nekā 50 stundu garumā, laikā efektivitāte strauji samazinās, bet, ilgākas nekā 55 stundu ilgas darba nedēļas- centieni līdzinās nullei.
Ja jums vajag uzdot talantīgiem darbiniekiem papildus darbu, jums viņi jāpaaugstina statusā. Ja to neizdarīt, darbs viņus nomāks, un gala rezultātā viņi aizies. Pārmērīgu slodzi var kompensēt ar algas palielinājuma palīdzību, paaugstinājumu vai amata izmaiņām. Nav vērts rēķināties ar to, ka talantīgi cilvēki strādās vairāk, nekā pārējie. Visdrīzāk, viņi atradīs vietu, kur viņus novērtēs pēc nopelniem.
2. Atzinības un balvu neesamība par labu darbu
No pirmā acu skatiena var likties, ka labvēlīga papliķēšana pa plecu neko nenozīmē, īpaši labākajam darbiniekam ar lielisku iekšēju motivāciju. Šis iespaids ir mānīgs, jo uzslava patīk visiem, ieskaitot, tos, kas ar visu sevi atdot darbam. Vadītājiem nepieciešams biežāk kontaktēties ar padotajiem un noskaidrot, kādā veidā var viņus atbalstīt un apbalvot par darbu ( piemēram, izsniegt prēmiju vai uzslavēt kolēģu klātbūtnē). Atcerieties, ka gadījumā ar talantīgiem darbiniekiem tas būs jādara īpaši bieži.
3.Cilvēcisku rūpju neesamība
Vairāk nekā puse darbinieku aiziet no savām darba vietām, tāpēc, ka viņiem neizdodas uzbūvēt uzticamas attiecības ar priekšniecību. Gudri vadītāji prot uzturēt līdzsvaru starp profesionālismu un cilvēciskumu. Viņi svin darbinieku uzvaras kopā ar viņiem, cenšas palīdzēt tiem, kas piedzīvo ne tos labākos laikus, un liek strādāt uzspēju robežas, ja tas ir nepieciešams. Tie, kam tas ir svešs, turpina sūdzēties uz lielu kadru maiņu. Diezin vai cilvēki strādās jūsu labā, nejūtot jūsu emocionālo iesaisti un patiesas rūpes par viņiem.
4. Saistību nepildīšana
Dodot darbiniekam solījumus, jūs varat viņu aplaimot vai likt vilties, provocējot darbinieka aiziešanu. Izpildot solījumus, jūs attaisnojat uzticību un augat viņa acīs, kas, bez vārda runas, ir ļoti svarīgi. Atsakoties no solījumiem, jūs izskatāties kā glums tipiņš, kurš neciena citu jūtas. Ja vadītājs nepilda savus solījumus, agri vai vēlu visi darbinieki seko viņa piemēram.
5.Neatbilstošu darbinieku pieņemšana darbā un viņu karjeras izaugsme
Labi un centīgi darbinieki grib redzēt sev līdzās tādus pašus kolēģus. Ja vadītājs nerūpējas par jaunu kadru izvēli, tas demotivē tos, kas jau strādā kompānijā. Nepiemērotu speciālistu karjeras izaugsme vienmēr noved pie bēdīgiem rezultātiem. Cilvēks, kurš centīgi strādāja, bet palika bez paaugstinājuma, noteikti jutīsies aizvainots, un sāks meklēt savam talantam citu pielietojumu.
6. Traucēšana mēģinājumam sekot savam sapnim
Talantīgi cilvēki vienmēr ir aizņemti ar savu darbu. Viņiem ir cerības un sapņi, uz kuriem viņi tiecas. Šie centieni ļauj viņiem produktīvi strādāt un gūt baudu no darba. Daudzi vadītāji ierobežo savus padotos. Viņi baidās, ka cilvēki, kuriem ir šāda veida kaislība, strādās sliktāk, ja ļaut kaislībai pārņemt šo cilvēku, Šis bailes nav pamatotas. Pētījumi parāda, ka eiforija, dzenoties pakaļ sapnim, paaugstina darba produktivitāti aptuveni piecas reizes.
7. Nav apmācību
Atbildot uz jautājumiem par neuzmanību pret padotajiem, daudzi vadītāji meklē sevī attaisnojumu, slēpjoties aiz tādiem vārdiem, kā “uzticība”, “patstāvīgs darbs” un “pilnvaru deleģēšana”. Tās ir pilnīgas muļķības. Vadītājiem ir jāvada, neatkarīgi no tā, cik talantīgi ir viņu padotie. Viņiem pastāvīgi ir jāklausās un jāizsaka savs viedoklis.
Vadīšanas process ir bezgalīgs. Ja jums padots ir talantīgs darbinieks, jums viņam ir jāpārdomā attīstības ceļu. Labākie speciālisti vienmēr rēķinās ar atgriezenisko saikni, un tā jums ir jānodrošina. Ja tas nenotiks, darbinieks sāks garlaikoties un atslābs.
8. Pretdarbība mākslinieciskai pieejai
Talantīgi darbinieki vienmēr cenšas uzlabot to, kam pieskaras. Ja jūs viņiem neļausiet to darīt, baidoties no novitātēm, viņi ātri vien sāks neieredzēt savu darbu. Bremzēt šādus procesus kaitē visiem, tajā skaitā, pašam vadītājam.
9. Nav grūtu un interesantu uzdevumu
Labākie vadītāji dažreiz dod saviem darbiniekiem uzdevumus, kas, uz pirmo acu uzmetienu, liekas nav izpildāmi. Viņi atsakās no triviāliem projektiem vai garlaicīga darba un tā vietā mēģina izgrūst cilvēkus no viņu komforta zonas, bet pēc tam pieliek maksimumu spēku, lai palīdzētu viņiem panākt iecerēto.
Ja talantīgiem un gudriem cilvēkiem ir jānodarbojas ar vienkāršu un garlaicīgu darbu, viņi sāk meklēt citu, lai izmēģinātu savas spējas.
Noslēgumā
Ja jūs vēlaties noturēt vērtīgus kadrus, jums ir jāpārskata sava attieksme pret viņiem. Atcerieties, ka talants dod neierobežotas iespējas, lai izvēlētos. Izdariet tā, lai viņi izvēlētos tieši jūs.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|