9 produkti, kas pasargās jūsu smadzenes steidzīgajā dienas ritmā!

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

Pēc Vispasaules veselības organizācijas datiem, katru gadu, cilvēku skaits ar demenci palielinās par 10 miljoniem. Viens no riska faktoriem - nesabalansēts uzturs. Tāpēc ir svarīgi izmantot uzturā produktus, kas aizsargā neironus no bojāejas.

 

Mēs esam noskaidrojuši, kādi produkti uztur smadzeņu darbību labāk par valriekstiem un avokado.

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
1. Ciedru rieksti

100 grami ciedru riekstu satur 440% mangāna, 47% E vitamīna, 66% - vara un 63% magnija dienas normu. 100 gramos ciedru riekstu ir daudz vairāk omega-6 taukskābju, nekā avokado. Šī omega-6 taukskābe palīdz smadzenēm novecot lēnāk.

Šo riekstu E vitamīnu sastāvā ir svarīgs antioksidants, kas aizsargā smadzenes no stresa un uzlabo atmiņas spējas. Toties magnijs aizsargā mūs no trauksmju lēkmēm un arī palīdz samazināt stresa risku.

Varš atbild par spēju atcerēties un mācīties, bet, arī pārspīlēt ar to nevar, pārāk daudz vara ir kaitīgi, tāpēc pārsniegt dienas normu nerekomendē. Mangāns ir nepieciešams tiem, kuri nodarbojas ar sportu un kuru darbs ir saistīts ar lielu psiholoģisko slodzi.
Foto: adme.ru
2. Bietes

Biešu sastāvā esošie nitrīti palielina asins piegādi smadzenēm, palīdzot uzņemt vairāk skābekļa. 2017. gada pētījumi pierādīja, ka biešu sula paaugstina neiroplasticitāti - smadzeņu spējas mainās. Tas ir ļoti svarīgi gados veciem cilvēkiem.

Betanīns, kas rada bietei košu nokrāsu, aizsargā smadzenes no Alcheimera slimības, palēninot smadzenēs slikto vielu uzkrāšanos.

B9 vitamīns arī atbild par smadzeņu veselību: tā trūkums noved pie kognitīvo funkciju sabojāšanās un demences. Bietēs ir trīs reizes vairāk B9 vitamīna, nekā apelsīnos.
Foto: adme.ru
3. Mate tēja

Kofeīns mate tējā stimulē nervu sistēmu: palīdz ātri nenogurt un aizdzen miegainību, atjauno domāšanas aktivitāti un nostiprina ilgstošu atmiņu. Tiem, kuri vēlētos atteikties no kafijas, šī tēja būtu ideāla alternatīva.

Mate atbrīvo no depresijas simptomiem un aizsargā neironus, tajā skaitā arī no Parkinsona slimības. Mate tējā ir daudz vairāk veselīgo vielu, kā parastā zaļajā tējā.
Foto: adme.ru
4. Granātābolu sula

Antioksidanti, kas ir granātābolos ir trīs reizes stiprāki par tiem, kas ir vīnā un zaļajā tējā. Tie samazina brīvo radikālu parādīšanos, aizsargājot smadzeņu šūnas no sabojāšanas, kā arī tie spēj samazināt iekaisumus.

Granātābolos esošie polifenoli uzlabo vizuālo un mutisko atmiņu: pētnieki ir izpētījuši, kā antioksidanti iespaido zināšanas spējas, pievienojot cilvēku uzturā 236 ml granātābolu sulu. Pēc 4 nedēļām testējot atmiņu, tā bija uzlabojusies.
Foto: adme.ru
5. Kurkuma

Kurkuma antioksidanti palīdz uzlabot atmiņu Alcheimera slimības laikā.

Kurkuma stimulē jaunu smadzeņu šūnu izveidošanos. Šis dabīgais antidepresants: iespaido garastāvokļa hormonu līmeni un samazina trauksmi. Ja jums dzīvē ir daudz stresa situācijas - pievienojiet uzturam kurkumu.
Foto: adme.ru
6. Lēcas

200 grami lēcas satur 90% B9 vitamīna, 49% - mangāna, 37 % - dzelzs un 17% - cinka dienas normu.

B9 vitamīns palīdz attīstīties smadzenēm un saglabā ilgstošu atmiņu, kad mēs sākam novecot. Mangāns un dzelzs palīdz uzturēt kārtībā nervu sistēmas darbību, uzpilda enerģisko balansu. Cinks ir nepieciešams labai atmiņai un zināšanu uzņemšanai.
Foto: adme.ru
7. Vīnogas

Resveratrols - spēcīgs antioksidants vīnogu mizā: palēnina kognitīvo kritumu, aizsargājot smadzenes no bojājumiem, kas ir raksturīgi Alcheimera slimības laikā.

Vīnogas palīdz samazināt iekaisumu un atbrīvo no stresa sekām: trauksmes, atmiņas pasliktināšanos un hipertonijas. Divas saujas vīnogu katru dienu palīdz samazināt atmiņu zuduma slimību risku, dažādās stadijās.
Foto: adme.ru
8. Zemenes

100 grami zemeņu satur 98% C vitamīna dienas normu.

C vitamīns ir svarīgāks smadzeņu darbībai vairāk, kā citiem orgāniem. Šis ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz strādāt neironiem normāli, atgūties pēc traumām un operācijām, aizsargā tos no bojājumiem.

Flavonoīdi zemenēs palēnina smadzeņu novecošanu: tas ir īpaši svarīgi tiem, kuri vēlas saglabāt atmiņu pēc iespējas ilgāk. Zemeņu īpašības smadzeņu darbībai ir līdzīgas, kā mellenēm.
Foto: adme.ru
9. Rozīnes

100 grami rozīņu satur 21% kālija, 150% bora, 18% vara, 16 % B vitamīna diennakts normas.

Bors rozīņu sastāvā ir veselīgs ilgstošai atmiņai, tas uzlabo uztveri. Bora rozīnēs ir daudz vairāk, kā valriekstos un par trešdaļu vairāk, kā mandelēs.

Kālijs ir nepieciešams nervu šūnām: tā trūkuma laikā rodas nogurums un kļūst grūti paveikt kādu darbību, atpūta tam nepalīdz.

Jums ir savi noslēpumi, kas palīdz saglabāt asu prātu?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024