9 ”NE”, lai kļūtu par labu mammu un tēti!

Advertisement
Advertisement

Vecāki bieži, audzinot bērnus un rekomendējot, ko un kā viņiem darīt un ko nedarīt, aizmirst par pašu galveno. Un galvenais audzināšanas procesā ir pozitīvs personisks piemērs.

Raksta turpinājums
BĒRNU AUDZINĀŠANA

Psihologi iesaka sākt pašiem ar sevi, jo labiem vecākiem izaug labi bērni.
9 ”NE”, KURI PĀRVĒRTĪS JŪS PAR VISLABĀKAJIEM MAMMĀM UN TĒTIEM

1. NEatsakieties no dzīves baudas

Bērni jūt vecāku garastāvokli, viņi bez vārdiem zina, kas ir viņu dvēselē, un uzreiz paņem viņu stāvokli. Tādēļ nervoziem vecākiem ir nervozi bērni, bet mierīgiem un nosvērtiem - miermīlīgi. Esiet labā garastāvoklī.

Izgulieties, pat, ja tas nozīmē, ka visi mājas darbi nebūs izdarīti. Ja tuvinieki piedāvā savu palīdzību - pieņemiet sev un atvieglojiet savu dzīvi. Centieties kaut retu reizi aiziet uz kino, koncertiem, izstādēm, mainīt apstākļus un iegūt jaunus iespaidus.

Atrodiet laiku, lai nodarbotos ar iemīļotu lietu. Neieslīgstiet rutīnā, protiet priecāties par dzīvi jebkuros apstākļos, un ar savu piemēru māciet bērnus. Viņi būr priecīgi ieraudzīt sev blakus laimīgus vecākus.
2. NEmainiet savus lēmumus

Esiet nelokāmi savos lēmumos. Ja esat ko apsolījuši savam bērnam - izpildiet solījumu. Tas pats attiecas arī uz aizliegumiem: ja esat ko vienu reizi aizlieguši, tātad tas ir droši un uz visiem laikiem. Ja jūsu vārdi un rīcība atšķirsies, jūs neiegūsiet bērna cieņu.
3. NEesiet vardarbīgi.

Kad jūs paceļat roku pret bērnu, tad jūs mācāt viņu atrisināt konflikta situācijas ar spēka palīdzību. Un nav svarīgi, vai esat nolēmis nopērt, vai vienkārši - ”nevainīgs” uzšāviens. Bērns iegaumēs: tas, kurš ir vecāks, spēcīgāks, tam arī ir taisnība. Bet realitātē tas tā nav.
4. NEmelojiet bērnam

Ja jums ar bērnu ir jāiet pie ārsta uz poti, pasakiet viņam par to godīgi un tieši: ”Tev iešpricēs, iespējams būs nedaudz sāpīgi, bet tu nepārdzīvo, mēs visu laiku būsim blakus”. Ja esat aizmirsuši vai nespējāt izpildīt bērna lūgumu - vienkārši atvainojieties. Nevajag izdomāt neesošas atrunas. Bērns sajutīs viltu un viņam paliks nepatīkama nojauta.
5. NEšantažējiet

Šādas frāzes, kā ”Ja tu nebūsi nerātns, es tev nopirkšu saldējumu” vai ”Ja tu nesavāksi mantas, tad nedēļu neskatīsies multfilmas” - šīs manipulācijas, šantāža, dresēšana, tiem nav nekas kopīgs ar veselīgu stimulāciju. Ir jābūt gudriem un pacietīgiem, atrast laiku, īstos vārdus un izsaukt bērnam motivētu vēlēšanos kaut ko izdarīt.
6. NEaizliedziet

Pirms kaut ko aizliegt, padomājiet, vai tas patiešām ir tik nepieciešams? Jums ir jābūt minimālam aizliegumu daudzumam, savādāk visu kopā bērns vienkārši neuztvers.

Gāzes plīts, elektrības slēdži, pastaigas vienatnē - tās ir lietas, ar ko mazulim nav jābūt nekāda sakara. Visu pārējo vai nu paslēpiet vai atļaujiet un miers. Ja mazulim ir izdevies tikt līdz jūsu kosmētikai vai dārgiem gadžetiem, bet tajā nav viņa vainas. Tādēļ rāt viņu par to nav jēgas.
7. NErādi sliktu piemēru

Ir muļķīgi stāstīt bērnam par smēķēšanas kaitīgumu, ievelkot dūmu sarunas laikā. Paskaidrojums: ”Es varu, jo esmu pieaudzis” - nenostrādās.
8. NEbaidieties atzīt savas kļūdas

Arī pieaugušie kļūdās, bet pienācīgi izskatās tikai tie, kuri to izprot un atklāti atzīst savu kļūdaino rīcību. Tas ir pirmais solis kļūdas labošanai. Ja jūs dusmu karstumā sakliedzāt uz bērnu, bet atdziestot, sapratāt, ka bijāt nepatiesi, nebaidieties viņam to atzīt.

Tu, kā pieaugušais, nezaudēsi autoritāti, un gluži pretēji iegūsi cieņu bērna acīs. Tas ieraudzīs, ka arī tu esi vienkāršs cilvēks, līdzīgi kā viņš, spējīgs paklupt, bet pēc tam piecelties. Viņa paša kļūdas kļūs viņam par pašpilnveidošanās, nevis par sevis sagraušanas iemeslu.
9. NEbaidieties izlutināt

Bērnība - tas ir lielisks laiks, kuru vajadzētu atcerēties vienmēr. Ja tu kaut reizi noskūpstīsi bērnu, apskausi vai apdāvināsi, tad nekaitēsi viņam.

Tev ir noformēta noteikta uzvedības līnija, tu izmantosi mūsdienu metodes bērnu audzināšanai un pieturies pie tur noteiktiem likumiem? Ja jā, tad citos momentos tu vari palutināt savu bērnu.
REDAKCIJAS IETEIKUMS

Mīliet sevi un savus bērnus. Runājiet ar viņiem, atbalstiet, kad ir nepieciešams dodiet viņiem nedaudz brīvības. Un galvenais, kopā ar citiem vecākiem izstrādājiet kopēju audzināšanas stratēģiju. Bērna audzināšanas programmai ir jābūt saskaņotai, lai nebūtu tā, ka tēvs aizliedza, bet mamma atļāva. Sliktā un labā policista loma šeit nederēs. Sadarbojieties.

Ja tu esi izstrādājis savu efektīgo bērna audzināšanas veidu, uzraksti par tiem komentāros, citiem vecākiem būs noderīgi uzzināt par jūsu pieredzi. Dalieties ar šiem noderīgiem psihologu ieteikumiem ar jaunām māmiņām un tēviem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 20:11 19.11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024