8 psiholoģijas fenomeni, ko grūti aptvert, bet tie lieliski darbojas!

Advertisement
Advertisement

Interesanti psiholoģiskie fenomeni ar kuriem mēs esam maz pazīstami, bet viņi ir mūsu dzīvē un ļoti to iespaido. 

 

Psiholoģiskie fenomeni ir stabili un viegli pamanāmi, kas atspoguļo cilvēku raksturu sabiedrībā un komunikācijā. Vienkāršāk sakot - psiholoģiskie fenomeni - tie ir bieži atkārtojamas parādības, kas rodas cilvēku komunikācijas laikā.

Raksta turpinājums
Foto: com.ua
Ņemot vērā psiholoģiskos fenomenus, daudzi speciālisti veido savas teorijas, bet parasti cilvēki, pat bez speciālām zināšanām, var spriest un atrast interesantas īpašības cilvēka dzīvē. Šī parādība bieži ir manāma ikdienā. Zināšanas par psiholoģiskajiem efektiem ļauj dziļāk saprast cilvēka dabu un viņa psihi. Šo zināšanu izmantošana praksē palīdz attīstīties un uzlabot attiecības ar citiem.
Foto: 5sfer.com
Romeo un Džuljetas efekts

Divu cilvēku simpātijas vienam pret otru, kas ir radušās vecāku, vai citu cilvēku mēģinājumos izšķirt viņus.
Nepilnības efekts

Iedomājaties, ka jūs esat iemīlējušies kādā. Šis cilvēks jums liekas labs, talantīgs, skaists. Pēc tam iedomājaties, šis cilvēks iet pa ielu, pēkšņi krīt un iekrīt tieši ar seju dubļos. Dažādu iemeslu dēļ, jūs vēl stiprāk viņā iemīlaties, jums liekas, ka esat viņam iepatikušies vēl vairāk, viņa neveiklības dēļ.

Pētījumi pierāda, ka cilvēkiem, kā likums sāk patikt tas cilvēks, kurš nav ideāls, kurš kļūdās un atzīst savas kļūdas. Šis efekts tika analizēts ilga perioda laikā un beigās tika atklāts, ka neveiklas sievietes piesaista vairāk vīriešu, bet ne otrādāk.
Foto: com.ua
Liecinieka efekts

Liecinieka efekts izpaužas tajā, ka cilvēki, kuri ir bijuši liecinieki kādos trakos gadījumos, necenšas palīdzēt tiem, kuri ir cietuši, paliekot stāvēt malā. Interesanti tas, ka jo vairāk liecinieku, jo mazāka iespēja, ka palīdzēs, jo katrs uzskata, ka palīdzēt ies kāds cits. Ja liecinieks ir viens, tad ticamība, ka viņš palīdzēs ir daudz lielāka.

Liecinieka efekts ilustrē dažādas ziņas par notikumiem, kur tiek ziņots, ka traģisko atgadījumu liecinieki, neizrādīja nekādu palīdzību cietušajiem. Iespējams arī jūs esat bijis kādā situācijā, kad, piemēram, cilvēkam paliek slikti sabiedriskā vietā, viņš nokrīt, bet pūlis, kas atrodas apkārt vienkārši vēro. Katrs spēja palīdzēt, bet domāja, ka to darīs, kāds cits. Patiesībā tā ir vienaldzības un necilvēcības izrādīšana.

Ja kādreiz jūs kļūsiet par liecinieku kādā atgadījumā, nedomājiet, ka palīdzēs kāds cits, neesiet vienaldzīgs un palīdziet cietušajam. Varbūt jūs glābjat kāda dzīvību un nav svarīgi, kā citi reaģēs uz to. Svarīgi ir tas, kā reaģēsiet jūs.
Foto: myma.me
Nesasniedzamais efekts

Efekts noslēdzas tajā, ka cilvēki ar nesasniedzamiem un augstiem ideāliem, ir vairāk interesanti un vēlamāki par tiem, kas ir sasniedzami šeit un tagad. Ar šo efektu cilvēks atstumj no sevis cilvēkus un drīzumā kļūst nevienam nevajadzīgs.
Degsmes efekts

Degsmes efekts ir psiholoģiskais fenomens, kurš noslēdzas tajā, ka cilvēki pēkšņi atceras nepabeigtu uzdevumu vai nodarbi. Dati par šo efektu tika iegūti eksperimentu ceļā: tika veikti vairāki eksperimenti, kuru dalībnieki bija skolnieki un studenti. Šo eksperimentu laikā dalībnieki pabeidza vienu uzdevumu un pārtrauca, lai pabeigtu citu. Pēc eksperimentu beigām, tika izsecināts, ka visbiežāk atceras par nepabeigtiem uzdevumiem, nekā par pabeigtajiem.

Degsmes efektu jūs varat izmēģināt uz sevis. Sāciet pildīt, kādu grūtu uzdevumu un izpildiet to līdz galam. Paņemiet nelielu pauzi. Pēc tam ņemiet lapiņu un pildspalvu, uzrakstiet visas izpildīšanas procesa detaļas. Pēc pauzes uzraksiet visas procesa detaļas. Jūs pamanīsiet, ka to, ko jūs nepaspējāt pabeigt atminēsies vieglāk, nekā tas, ko jūs pabeidzāt. Tādu paņēmienu ir labi izmantot, lai kontrolētu dažādus uzdevumus. Ja esat noguruši, uztaisiet pauzi. Pēc tam jūs spēsiet turpināt ar jauniem spēkiem un atceroties visas detaļas, ko esat darījuši.
Auditorijas efekts

Par auditorijas efektu sauc parādību, kas ir manāma cilvēkiem, kas atrodas kopā ar citiem cilvēkiem. Šī parādība var gan pozitīva, gan negatīva. Pateicoties daudzkārtējiem pētījumiem tika manīts, ka ja cilvēks izpilda zināmu un vieglu darbu, tad citu cilvēku klātbūtne uzlabo viņa rezultātus, jo tas stimulē pareizu reakciju iespaidu. Ja darbs ir grūts un maz zināms, tad citu cilvēku klātbūtne rezultātus pasliktina, stimulējot nepareizas reakcijas.

Jūs varat pamanīt šī efekta darbību savā ikdienā, vienkārši pievēršot uzmanību sev un apkārtējiem. Sportisti bieži rāda labākus rezultātus, ja zina, ka viņus vēro skatītāji. Darbinieki, kuri saskaras ar jauna veida darbu, rada vairāk kļūdas, ja uz viņiem skatās citi cilvēki. Ar šo efektu var iemācīties iespaidot cilvēkus un darbības rezultātus, vienkārši vēro viņus vai nenovēro. Tādā veidā jūs varat iespaidot arī savu efektivitāti.
Oreola efekts

Oreola efekta jēga ir tajā, ka gadījumā, ja cilvēks ir radījis labu iespaidu, tad rezultāta cilvēki sāk runāt par viņa citām labajām īpašībām, kuras viņam var nemaz nebūt. Ja cilvēks ir radījis sliktu iespaidu, tad turpmāk cilvēki mēģinās viņā redzēt sliktas īpašības, neatkarīgi no viņa kopējās personības raksturojuma. Oreola efekts bieži parādās vizuālajā izskatā: ja viņš ir skaists, tad viņš tiek uztverts, kā gudrs, izglītots, patīkams. Ja cilvēkam nav visai skaista āriene, tad viņa raksturojums nebūs labs.

Oreola efekts var izrādīties darbā vai mācībās: ja jūs rekomendēsiet sevi, kā atbildīgu, studentu vai darbinieku un kārtīgi izpildīsiet visus uzdevumus, aktīvi piedalīsieties visos pasākumos, jūs izveidosiet pozitīvu reputāciju, kas turpmāk tev palīdzēs. Jums var piedot dažādas kļūdas darbā, neizpildītu darbu, vai kavējumu skolā, bet der atcerēties par to, ka nedrīkst to izmantot, savādāk jūs zaudēsiet savu reputāciju. Mēģiniet parādiet sevi no labākās puses. Nevajag no sevis tēlot labāku, nekā jūs esat, pievērsiet uzmanību savām kļūdām un mēģiniet tās labot, lai padarītu sevi par stipru personību.
Pigmaliona efekts

Pigmaliona efekts, jeb Rozentala efekts - ir unikāls psiholoģiskais fenomens, kurš noslēdzas tajā, ka cilvēks, kurš ir pārliecināts par informācijas precizitāti, neapzināti uzvedas, tā, lai šī informācija apstiprinātos. Šis efekts nosaka cilvēka raksturu. Pigmaliona efekts, bieži vien saņem apstiprinājumu paranormālu parādību pārbaudēs.

Pigmaliona efekts ir ļoti efektīvs tā darbībā. Jūs varat to izbaudīt, piemēram uz sava bērna, kuram tuvākajā laikā vajadzētu nokļūt jaunā sabiedrībā (jauna klase, skola, sporta nodarbības utt). Kā likums, daudzi bērni izjūt diskomfortu no tā, ka viņiem nāksies komunicēt ar nepazīstamiem cilvēkiem, domās par to, kā viņus pieņems. Pasakiet bērnam, ka jūs jau esat runājuši ar tiem cilvēkiem, kurus viņš satiks un viņi visi ir labvēlīgi noskaņoti. Nonākot jaunā sabiedrībā, bet esot pozitīvs, jūsu bērns uzvedīsies savādāk. Ir liela iespēja, ka attiecības jaunā kolektīvā būs patīkamas un sagādās jūsu bērnam labas sajūtas.
Protams, mūsu apskatītie efekti nav vienīgie. Tāda veida efekti ir daudz un visi ir unikāli. Psiholoģija, kā jau zināms, ir dziļa zinātne, ar daudzām īpašībām. Ar iepriekš minētajiem efektiem vajadzētu pietikt, lai saprastu, ka cilvēka dzīve ir pilna ar interesantiem fenomeniem.

Attīstieties, atklājiet sev jaunas cilvēku dzīves robežas, savas personības aspektus un cilvēka dabas īpašības!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024