8 pilnīguma hormoni atbildīgi par tauku uzkrāšanos, lūk, kā tos “izslēgt”.

Advertisement
Advertisement

Vīrieši tievē ievērojami ātrāk par sievietēm. Šis fakts nav apstrīdams un jau sen to ir pierādījuši dietologi. Var gadiem sevi mocīt ar diētām un stundām svīst sporta zālē, bet rezultāts nebūs pamanāms. Kāpēc vieni tievē viegli, bet citiem nekas nesanāk? Iespējams, pie tā vainīgi hormoni.

Raksta turpinājums
Hormonu ietekme

Ierastais noteikums “ēd mazāk – izlieto vairāk” ir patiess tikai daļēji. Liekā svara galvenais iemesls – vielmaiņas traucējumi un hormonālais disbalans. Hormonu ietekme uz cilvēka dzīvi atspoguļojas metabolisma ātrumā, labā apetītē, svara pieaugumā vai zaudējumā un citos fizioloģiskos procesos. Un pirmais, kas jādara, pirms nodarboties ar “paštievēšanu” - vērsties pie endokrinologa.

Šodien mēs pastāstīsim, kādi hormoni ir vainīgi pie tā, ka sieviete nevar notievēt un kāpēc pārēšanās – bīstams simptoms. Bet raksta beigās skaties, kādas 10 analīzes jānodod, lai izslēgtu endokrīno patoloģiju.
Kādi hormoni ietekmē svaru

1. Leptīns

Šis hormons regulē apetīti un ir atbildīgs par enerģētisko apmaiņu. To sauc par sāta hormonu vai galveno pilnīguma hormonu. Zems leptīna līmenis izraisa apetītes pieaugumu un rada aptaukošanos. Ja organisma šūnās daudz tauku – leptīna līmenis paaugstinās, līdz ar to uz smadzenēm pienāk komanda: “Pietiek ēst!”. Taču leptīna pārpilnība rada augstu trombozes iespējamību.

2. Grelīns

Izstrādājas kuņģa – zarnu traktā un izraisa izsalkuma sajūtu. Grelīns stimulē nervu sistēmu un aizsargā sirds – asinsvadu sistēmu. Ja tu bieži uzkod, tad tev būs zems grelīna līmenis, toties pieaug trauksmes un depresīvā stresa sajūtas.

Paaugstināts hormona līmenis bez ēdiena pazemina trauksmi. Sanāk apburtais loks – pēc diētas pamostās zvērīga apetīte un izsalkums, kuru apslāpēt ļoti grūti.

Tāpēc ēst nepieciešams ne vairāk kā 4 – 5 reizes dienā, no kurām 2 ēdienreizes ir vieglas uzkodas. Īpaša uzmanība jāpievērš brokastīm, tām jābūt obligāti.
3. Estrogēns un progesterons

Dzimumhormoni sievietēm sevi parāda pēc 45 gadiem, kad sievietēm iestājas menopauze. Zems estrogēna līmenis veicina tauku šūnu nogulsnēšanos uz vēdera. Bet zems progesterona līmenis organismam liek aizturēt vairāk šķidruma, sekojoši, ķermeņa apkārtmērs palielinās.
4. Testosterons

Menstruālā cikla traucējumi un olnīcu policistoze reizēm rodas paaugstināta testosterona līmeņa dēļ. Tas izraisa nekontrolējamu svara pieaugumu, matu rašanos uz sejas, akni un neauglību. Menopauzes laikā pazemināts testosterona līmenis samazina vielmaiņas ātrumu, kas arī kļūst par pilnīguma iemeslu.

5. Insulīns

To izstrādā aizkuņģa dziedzeris un ir ļoti nozīmīga loma tauku apmaiņā, nomācot fermentu darbību, kas šķeļ taukus. Insulīns veicina liekā cukura pārstrādi par taukaudiem, Ja tev garšo saldumi, zini, ka to pārmērīga ēšana strauji paaugstina insulīna līmeni un rezultātā parādās lieki kilogrami uz sāniem.
6. Vairogdziedzera hormoni

Vairogdziedzera darbības traucējumi var izraisīt svara pieaugumu. Vairogdziedzera hormoni ir tauku sadalīšanās aktivētāji. Ar zemu šo hormonu līmeni attīstās hipotireoze, slimība, kurā pastiprinās tauku nogulsnēšanās un cilvēks stipri un nevienmērīgi kļūst pilnīgs. Un ar hipertireozi (Bazedova slimība) notiek stipra novājēšana.

7. Somatotropīns

Somatotropīns - augšanas hormons, kas palīdz zaudēt svaru. Parasti tas aktivizē šūnu atbrīvošanu ar taukiem un to šķelšanos. Zems somatotropīna līmenis bremzē visus procesus organismā.
8. Kortizols

To sauc par stresa hormonu. Galvenie iemesli, kāpēc tas tiek pastiprināti izdalīts, ir stress un miega trūkums. Paaugstināts kortizola līmenis palielina apetīti. Lai tiktu galā ar problēmu, daudzas sievietes to “uzēd” un jūt atvieglojumu. Tie, kas nepārtraukti atrodas psihotraumatiskās situācijās, bieži pieņemās svarā pat tad, ja neēd daudz. Tas ir saistīts ar vielmaiņas traucējumiem nervu pārmērīgas darbības laikā.

Endokrīnās slimības, cukura diabēts, paaugstināts dzimumhormonu līmenis ir cieši saistīts ar nekontrolētu svara pieaugumu. Lai identificētu un novērstu patoloģiju, nepieciešams veikt īpašu laboratorijas pētījumu. Zemāk ir saraksts ar testiem, kas ļauj agrīnā stadijā noteikt un apturēt ļoti bīstamas slimības.
Analīzes, kas jānodod, ja jūs nevarat zaudēt svaru

1. Vairogdziedzera hormoni: tiroksīns (T4) un trijodtironīns (T3)
2. Vairogdziedzera stimulējošais hormons (TSH)
3. Glikozes līmenis asinīs
4. Glikola hemoglobīns
5. Insulīns un C-peptīds
6. Glikozes tolerances tests
7. Estradiola līmenis
8. Kortizola līmenis
9. Testosterona līmenis
10. Folikulus stimulējošie un luteinizējošie hormoni
Sarežģītais sieviešu ķermenis vienmēr atrodas mānīgu hormonu varā. Un 70% gadījumos par liekā svara cēloni kļūst hormonālā nelīdzsvarotība. Neslinko iziet izmeklējumus, pirms samazināsi uzturu vai pierakstīties uz sporta zāli. Dažreiz pāris lieku kilogramu ir labāk nekā sabojāt veselību.

Ko tu domā par to? Varbūt nav vērts uztraukties pilnīguma dēļ, jo, kā rīkoties, ko teikt un kā izskatīties, tā ir katras sievietes personīga darīšana. Mīli sevi tādu, kāda esi un paliec tāda jebkuros apstākļos!
Šī noderīgā informācija par hormoniem un to ietekmi uz ķermeni būs interesanta tavām draudzenēm, noteikti padalies ar viņām ar šo rakstu!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 10:06 21.03Enija
haha
2 0 12:26 12.02Valentīna
Kādēļ lauvām tiek piedāvāts tāds milzīgs gredzens,man tādu pat par velti nevajag un punkts!!!!
0 0 09:26 10.02Re
Tā nav īstā nāra
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024