-
- 4563 x
-
https://torno.lv/RydJNNT
7 iedarbīgi paņēmieni pret nekauņām!
Nekaunīgi un rupji cilvēki var sabojāt mums garastāvokli uz ilgu laiku. Diemžēl, pret tādiem cilvēkiem neviens nav imūns. Un šeit ir svarīgi neuzķerties uz viņu āķa, kliedzot viņiem pretī, bet pareizi aiziet no trieciena, pavēršot kliedzēju enerģiju pret viņiem pašiem.
Ir 7 ātras iedarbības paņēmieni, kā izkļūt no tādas situācijas kā uzvarētājam un pat saglabāt attiecības, ja tas jums ir tik svarīgi.
Raksta turpinājums
1. paņēmiens
Ja kāds kliedz uz jums, piespiediet sevi saglabāt mieru, paliekot nesatricināmi. Jūsu uzvedība kliedzējā izraisīs dusmas, bet tās ātri izgaisīs. To nomainīs vainas sajūta par savu izaicinošo un agresīvo uzvedību. Visticamāk piedošanu lūgs tieši kliedzējs.
2. paņēmiens
Vēl vienu pareizas reakcijas interesantu paņēmienu pret kliedzēju piedāvā psihologs Mihails Litvaks savā slavenajā grāmatā ‘Psiholoģiskais aikido’. Ja uz jums kliedz, ir jākoncentrē skatiens uz kaut ko – piemēram, uz oponenta pogām. Uz jautājumu: ‘Uz ko tu tā skaties’ var atbildēt tā:’Es pārskaitu pogas – vienmēr tā daru, kad man gribas kādu nosist, bet labāk atturēties.’ Kliedzēja apmulsums palīdzēs scēnu pabeigt nevis draudzīgi, bet klusi un bez saasinājuma.
3. paņēmiens
Ja jūs zināt, ka no cilvēka dzirdēsiet kritiku, saņemiet dūšu un pacentieties apsēsties vai nostāties viņam blakus – dotajā brīdī viņš kļūs mierīgāks un no viņa negatīvais nāks laukā daudzreiz mazāk nekā tad, ja jūs atrastos attālumā.
4. paņēmiens
Šis paņēmiens der tajos gadījumos, kad ir svarīgi saglabāt labas attiecības ar kritizētāju. Mihails Litvaks to ir piedāvājis grāmatā ‘Psiholoģiskais aikido’. Sākumā nepieciešams pacelt partnera nozīmību. Piemēram, ‘Jā, tiešām sanācis muļķīgi. Paldies, ka pievērsāt manu uzmanību – jūsu viedoklis man ir svarīgs.’ Pēc tam apvienot kritiku ar konstruktīvo, izmantojot negatīvu iztaujāšanu. Piemēram, jums saka, ka jūs visu sabojājāt. Pajautājiet, kas sliktākais noticis, ar ko tas draud, kā to var labot – pakāpeniski nonāksiet līdz konkrētam padomam, par kuru var pateikties.
5. paņēmiens
Un vēl divi paņēmieni (5 un 6) no Litvaka. Ja kritika ir veltīga, ignorējiet. Reakcija būs atkarīga no tā, cik svarīgs jums ir sarunu biedrs. Ja ir vajadzība saglabāt attiecības, izvairieties jebkādā veidā atkārtot viņa vārdus – atbildiet tādā garā kā ‘es saprotu jūsu viedokli, bet darīšu tā’ tik reižu, cik nepieciešams. Ja pretinieks nav tik svarīgs, var klusējot ignorēt.
6. paņēmiens
Nekonstruktīvu kritiku amortizējiet ar ‘miglu’. Migla dotajā gadījumā – tā ir frāžu un vārdu plūsma, kuriem nav īpašas nozīmes, bet sarunu biedram rada iespaidu par pareizu jūsu reakciju pret kritiku. Piemēram, jums saka, ka jūs vakar laicīgi neatsūtījāt atskaiti. Izmantojiet vienu no vairākiem miglainās amortizācijas veidiem.
Vienošanās principā: ‘Jā, jums taisnība, darbiniekiem neklājas neievērot termiņus, visiem jāstrādā precīzāk un godīgāk.’
Vienošanās ar dīvaino. Reizēm kritizētājs izmanto aksiomas – banālas vai dīvainas, uz kurām atbildot var vienkārši izvairīties tieši no jūsu kritizēšanas. Piemēram, jums saka: ‘Aizkavēt atskaišu iesniegšanu ir nepieļaujami, varējāt kādam paprasīt padomu, ja netiekat galā!’ Bet jūs atbildat: ‘Jā, iespējams, man vajag piestrādāt pie jautājumu uzdošanas tehnikas.’
Amortizācija ar aksiomām. Noderīgi, lai būtu pa rokai konstrukcijas, ar kurām variējot var izvairīties no nekonstruktīvas kritikas lielākās daļas. Piemēram: ‘Visi cilvēki ir dažādi’, ‘Visi dzīvo dažādi’, ‘Visi cilvēki dažādi reaģē uz notikumiem’, ‘Katram ir taisnība savā vietā’, ‘Daži darba efekti būs redzami tikai pēc laika’, ‘Dažādas kvalitātes precēm dažāda cena’ un tamlīdzīgi.
7. paņēmiens
Kad jūs uztraucaties, pamēģiniet sevi piespiest elpot mierīgi un līdzsvarot sirdspukstus. Mums tiešām ir pa spēkam kontrolēt savu stresu ar vienmērīgu elpošanu.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts