-
- 5317 x
-
https://torno.lv/xEBm3AJ
Mūsu kuņģa - zarnu traktā ir aptuveni 1,5 kilogrami baktēriju, kas aptuveni atbilst aknu svaram. Patiesi tas ir vesels `neredzamais` orgāns!
Neskatoties uz to, ka mums visiem no bērnības mācīts mikrobus nemīlēt un iznīcināt (mazgā rokas pirms ēšanas, citādi saslimsi!), vienšūņi mums ir nepieciešami, lai mēs varētu dzīvot.
Raksta turpinājums
85% veselīga cilvēka zarnās dzīvojošo mikroorganismu ir noderīgi. Tie palīdz sagremot pārtiku, pasargā zarnas no kaitīgām vielām, sintezē vitamīnus, regulē ūdens un sāļu līdzsvaru un dara daudz citu noderīgu darbu.
Aptuveni 10% ir nosacīti patogēni mikroorganismi, t.i. potenciāli kaitīgi. Ja jūs ļausiet viņiem vairoties, tie izraisīs iekaisumu, pārmērīgu gāzu uzkrāšanos, traucēs barības sagremošanu. Ideālos apstākļos labvēlīgie mikrobi to novērš.
Bet ar nepietiekamu uzturu, stresa situācijām, zāļu ļaunprātīgu izmantošanu lietderīgās baktērijas mirst, un to vietu aizņem agresīvi ”brāļi” - patogēnas baktērijas.
Zarnu mikrofloras atjaunošana
Ja patogēnās baktērijas savairojas, mikroflora tiek izjaukta, rodas disbakterioze, cilvēka veselība pasliktinās un rodas jautājums par to, kā atgūt veselību.
Tādēļ ir tik svarīgi, lai nelīdzsvarotība starp lietderīgām un kaitīgām baktērijām netiktu pieļauta. Pastāstīsim tev, kā atjaunot veselīgu zarnu mikrofloru un atkal baudīt dzīvi.
1. Palīdzēs produkti ar probiotikām
Probiotikas - ir preparāti, lai uzturētu veselīgu mikrofloru. Tie satur noteiktu baktēriju dzīvas kultūras. Pazīstamākās probiotiskās baktērijas - Lactobacillus un Bifidobacterium ir iekļautas dažos pārtikas produktos, ārstnieciskajos preparātos un dažādos uztura bagātinātājos.
Probiotiskos organismus var atrast daudzos fermentētos pārtikas produktos, piemēram, jogurtā, kefīrā, paniņās, izturētajos sieros, skābos kāpostos, kimči un kombuči (tējas sēne). Pārtikas piedevas ir vēl viens populārs veids, kā palielināt probiotiku devu.
Probiotikas preparāti “kolonizē” resno zarnu ar normālu floru, neitralizē patogēnās baktērijas, vīrusus, raugus un sēnītes un kavē to augšanu. Tie stiprina zarnu gļotādu, novērš patogēnas floras toksīnu sintēzi, normalizē zarnu funkciju, mazina vēdera uzpūšanos, meteorismu.
Probiotikas ne tikai kompensē lietderīgās bakteriālās floras trūkumu ķermenī, bet dod visaptverošu veselību uzlabojošu efektu. Tie uzlabo bakteriofāgu efektivitāti, aizsargā pret kancerogēniem, alergēniem, toksīniem, uzlabo vielmaiņas procesus.
2. Noderīgas zarnu šķiedrvielas
Lai attīstītos un būtu veselīgi, probiotiķiem nepieciešams nepārtraukti iegūt pietiekami daudz pārtikas. Runa ir par prebiotiku vai diētiskajām šķiedrvielām.
Prebiotikas ir nepārstrādājamas pārtikas sastāvdaļas, kas darbojas kā probiotiku barība. Citiem vārdiem sakot, jūs tos nevarat izlietot, bet baktērijas jūsu zarnās var.
Diētiskās šķiedras galvenokārt atrodamas augu pārtikas produktos. Lai radītu apstākļus aktīvās mikrofloras atražošanai, regulāri ēd dažādus graudaugus, sīpolus, ķiplokus, pupiņas, zirņus, sparģeļus, banānus.
Ja jūs neēdat pietiekami daudz šos zarnām labvēlīgos produktus, jums vajadzētu apsvērt iespēju lietot uztura bagātinātājus ar prebiotikas līdzekļiem. Tad mikrofloras disbalanss jūs noteikti neapdraudēs!
3. Saki nē cukuram!
Pārtikas produkti, kas satur rafinētu cukuru, veicina patogēnas mikrofloras augšanu, izraisa pūšanas procesus zarnās, samazina imunitāti.
Cukurs bojā kuņģa-zarnu trakta mikrofloru, kā rezultātā samazinās lietderīgo elementu un olbaltumvielu uzsūkšana. Tas nozīmē imunitātes mazināšanos un to, ka ogļhidrāti ir lielisks barības avots patogēnām baktērijām un dažādām sēnītēm. It īpaši Candida sugas sēnītēm.
Daudzi cilvēki, kas atsakās no cukura lietošanas, apstiprina, ka imunitāte ir ievērojami pastiprinājusies.
4. Nebaidieties nosmērēt rokas
Sabojāt mikrofloru var arī ar pārmērīgu tīrību, ļaunprātīgi izmantojot antibakteriālos higiēnas līdzekļus, iznīcinot ne tikai sliktās, bet arī noderīgās baktērijas.
Lai gan tas tiek uzskatīts par nehigiēnisku, daži no mūsu labākajiem draugiem, lietderīgās baktērijas, atrodas dubļos. Protams, mēs nesakām, ka pirmajā peļķē jums jānosmērējas ar dubļiem no galvas līdz kājām.
Bet dažreiz ir lietderīgi pavadīt dienu parkā vai strādāt dārzā. Bērniem, kas ir auguši laukos, kur viņi nepalaiž garām iespēju paspēlēties dubļos, un kur apkārt ir mājas dzīvnieki, retāk ir alerģijas vai citu autoimūno slimību gadījumu.
Iespējams, ka iemesls var būt tas, ka lauku iedzīvotājiem ir vairāk saskares ar mikroorganismiem, kas dzīvo augsnē. Tātad viņu zarnu mikroflora ir mazāk pakļauta patogēno baktēriju iedarbībai.
5. Miegs ārstē
Regulārs astoņu stundu miegs ļaus izjust veselīga gremošanas trakta priekšrocības un atjaunot mikrofloru. Kad organisms nesaņem pietiekami daudz miega, stresa līmenis strauji palielinās. Tā rezultātā tiek samazināta zarnu labvēlīgā mikroflora. Un ne vienmēr ir viegli to atjaunot.
6. No zarnu problēmām glābs fiziskās aktivitātes
Kuņģa un zarnu trakta ideālai darbībai obligāti daudz kustieties. Kustība ir dzīve! Jebkura fiziska aktivitāte, vai tā ir tikai pastaiga, skriešana vai treniņš sporta zālē, uzlabo zarnu peristaltiku.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts