5 domas, kas var negatīvi ietekmēt bērna prātu

Advertisement
Advertisement

Bērna prāts ir ļoti ietekmējams. Daudzas lietas, kuras, jūsuprāt, bērni nepamanīs, var ignorēt vai neatcerēties, galu galā var ietekmēt cilvēkus, par kādiem viņi kļūst pieaugušā vecumā. Tā var būt diezgan biedējoša un satriecoša doma, īpaši vecākiem ar daudziem bērniem! Kā vecākam, jums jāzina, kādas domas rodas jūsu bērnam. Bez jūsu ziņas viņus var ļoti ietekmēt šie faktori, tāpēc sekojiet viņiem!

 

Raksta turpinājums
5 domas, kas var negatīvi ietekmēt bērna prātu

1. Negatīvi salīdzinājumi kaitē bērna prātam

Pat ja ģimene ir mīloša un atbalstoša, pētījumi liecina, ka bērni sešu gadu vecumā pamanīs atšķirību. Kā jūs varat iedomāties, tas var negatīvi ietekmēt bērnu. Pēc tam to vēl vairāk saasina mūsu uz rezultātu orientētā sabiedrība, kurai nerūp pūles, kas tiek ieliktas uzdevumā.Pēc šādiem salīdzinājumiem bērns pamanīs, ka viņam rodas jautājums, vai viņa centieniem ir kāda jēga. Ja šādas domas atstāj bez ievērības, tās var izraisīt:

• Sabojātas attiecības

Nav pārsteidzoši, ka bērni ir emocionāli neaizsargāti un tāpēc ņems jūsu vārdus pie sirds. Vairākkārtēji viņu salīdzinājumi ar viņu vienaudžiem var viņiem likt vairāk nekā tikai nicināt savus vienaudžus. Viņi var arī jūs nicināt, ka neesat viņu pusē. Šis iznākums, iespējams, kaitēs jebkurām pozitīvām attiecībām, kas viņiem ir ar jums un citiem.

• Greizsirdība

Pastāvīga viņu labāko draugu salīdzināšana padarīs bērnu dabiski greizsirdīgu. Tas tikai pasliktinās, ja viņi patiešām nespēj atbilst tam, kuru jūs nosaucāt par labāko, jo to cilvēku nopelni, kuri, jūsuprāt, ir vislabākie, vienmēr tiek pārspīlēti. Šādas emocijas var traucēt bērnam un ar laiku izvērsties naidā un pat agresijā.

• Negatīvisms

Bērnam var būt grūti redzēt sevi jebkurā pozitīvā gaismā, ja viņš tiek vērtēts salīdzinājumā ar citiem. Tā rezultātā viņi, visticamāk, attīstīs sakautā garu, kas cīnās pret jebkāda veida pozitīvu domāšanu, kā arī, visticamāk, inficēs citus ar saviem negatīvajiem pieņēmumiem un pieļaus sliktāko par sevi un iespējamām sekām, kuras var notikt.

• Nervoza audzināšana

Bērns, kura nozīmīgumu pastāvīgi samazina un salīdzina ar citiem, dabiski kļūst nervozs un tas arī rada ieradumu pārlieku koncentrēties uz citu iepriecināšanu. Šis ieradums rodas no fakta, ka viņiem rodas mazvērtības sajūta, jo viņi joprojām neatbilst cerībām. Turklāt šīs šaubas viņiem liks zaudēt patstāvības sajūtu, dabisko pašpārliecinātību un robežu zināšanu.

• Šaubas par sevi

Ja tiek pastāvīgi teikts, ka viņi nav pietiekami labi un ka vienmēr ir kāds, kas ir labāks par viņiem, tas tikai sēj un audzē sevī šaubu sēklas. Tas noved pie tā, ka bērns pastāvīgi ir neapmierināts, jo katrā ceļa posmā viņš divreiz domā par savām spējām un prasmēm. Viņi bieži jutīsies, ka nav pietiekami labi.
Foto: com.au
2. Pārsteidzīgi secinājumi

Izdarīt pārsteidzīgus secinājumus - ir tas, ko bērni dara ļoti bieži, labāk vai sliktāk. Tas galvenokārt ir saistīts ar viņu cīņu ar IQ attīstību un emocionāliem aizspriedumiem. Turklāt pētījumi rāda, ka mums ir būtiska ietekme uz argumentācijas kļūdām. Ja viņi jau ir pieraduši pie negatīvisma un salīdzinājumiem, viņiem ir tieksme domāt sliktāko. Šāda izturēšanās var izraisīt viņos aizvainojumu un vainas sajūtu, kā arī viņi uzbruks un vainos citus, kad kaut kas noies greizi. ... Lai no tā izvairītos, māciet saviem bērniem:

• Paskaidrojiet, ka citi var kļūdīties

Ne visas sāpīgās darbības ir tīšas vai nelietīgas. Pieļaut kļūdas ir dabiski un šīs kļūdas bieži ietekmē citus, arī jūsu bērnu. Neskatoties uz nodarīto kaitējumu, vislabāk ir iemācīt bērnam, ka varmākam, visticamāk, bija labi nodomi un viņš nejauši ir pieļāvis šo kļūdu. Tādā veidā viņiem nevajadzētu izdarīt pārsteidzīgus secinājumus, bet tā vietā koncentrēties uz pozitīvu domāšanu un laipni piedot.

• Iemāciet viņiem pierādījumu nozīmi

Bērni nav racionāli vai loģiski, tāpēc mēdz vainot vai turēt aizdomās cilvēkus intuīcijas vai nepamatotu iemeslu dēļ. Kaut arī intuīcija ir noderīga un tā var būt pirmā pazīme, ka kaut kas nav kārtībā, jūsu bērniem vajadzētu iemācīties, ka vislabāk ir meklēt reālus un atbilstošus pierādījumus, lai atbalstītu šādas domas un jūtas. Tas ilgtermiņā var palīdzēt novērst traumu, jo, meklējot informāciju, lai izskaidrotu viņu argumentāciju, var likt viņiem saprast, ka viņiem vispār nebija īsta iemesla.

• Lomu spēles

Lomu spēles var palīdzēt bērnam iemācīties līdzjūtību un saprast citus. Šis vingrinājums mudina viņus nostāties citu vietā un redzēt, ko otra persona varēja izjust un tādējādi palīdzēt jūsu bērnam saprast, kā viņiem, savukārt, jāizturas pret citiem. Piemēram, jūs varat jautāt savam bērnam, kad viņš pēdējo reizi kādu apsūdzēja. Tad iekustiniet viņu iztēli, kad vaicājat savam bērnam, kā viņš justos, ja nonāktu šādā situācijā un, savukārt, kā tam vajadzētu izraisīt jūtas otrā cilvēkā.
3. Katastrofalizēt

Katastrofalizēt nozīmē pārspīlēt vai minimizēt situāciju vai iznākumu sliktākajam. Vecākiem šāda veida katastrofa izriet no satraukuma par šausmīgu situāciju, par kuru pētījumi liecina, ka tā ir izturēšanās, ko var nodot bērnam. Tas ir tāpēc, ka:

• Viņi pamanīs

Lai arī vecāki aktīvi cenšas slēpt savas bažas no bērna, viņi šīs bažas netīšām izrāda ar uzvedības palīdzību, piemēram, pārlieku iesaistoties. Bērni tad zemapziņā mācīsies no šādām darbībām un apgūs to pašu stresu, no kura cieš viņu vecāki.

• Viņi arī sāk uztraukties

Tā ka vecāku pārāk liela iesaistīšanās var novest pie tā, ka viņi atņem bērnam visu brīvo gribu. Šajā procesā tas rada mazvērtības sajūtu, jo bērni nemācās veiksmīgi no savām kļūdām un situācijām. Nākotnē šis rezultāts pasliktināsies, jo bērna satraukums palielinās proporcionāli arvien grūtākajām situācijām, ar kurām viņš tā arī neiemācījās tikt galā.

• Viņi cīnās par neatkarību

Pētījumi mums saka, ka vecāku katastrofas var novest pie tā, ka viņi kļūs vairāk kontrolējoši, kas bērnam atņem patstāvību. Arī nervozākie vecāki pamazām atsakās no vecāku kontroles, kā rezultātā bērns mēģina izdomāt, kā parūpēties par sevi, kļūstot vecākam.
4. Domas - visu vai neko

Pētījumi rāda, ka bērni dabiski cīnās ar niansēm. Tā vietā viņi mēdz domāt hiperboliski un tieksies uz galējībām, jo tās var vieglāk saprast. Tas tomēr var novest pie domāšanas ‘visu vai neko’, kas var sabojāt bērna pašnovērtējumu. Turklāt jums kā vecākam varbūt ir vēl grūtāk iegūt precīzu priekšstatu par situāciju, kad jūsu bērns mēģina jums par to pastāstīt.

Ja pamanāt, ka tas notiek regulāri, jums tas jāuzņem kā sarkanais karogs, ka jūsu bērns var saskarties ar lielākiem izziņas traucējumiem. Lai atmestu šo ieradumu, pamēģiniet:

• Esiet labs piemērs

Apskatiet savu uzvedību. Bērniem ir tendence kopēt tieši to, ko viņi redz, tāpēc ir iespējams, ka jūs netīšām mācāt viņus ar rīcību. Pievērsiet uzmanību savai valodai un uzņemies atbildību par komunikācijas precizitāti.

• Parādiet viņiem, ka nepatiesas apsūdzības ir meli

Jūsu bērniem noteikti ir jāsaprot, ka ekstrēmie izteikumi bieži izklausās kā meli, jo tie var būt maldinoši un negodīgi. Tas joprojām ir spēkā, pat ja jūsu bērns to neuzskatīja par meliem vai paredzēja kādu maldināt - ja tas nav patiess apgalvojums, tas nav normāli.

• Ieteikt alternatīvu šim modelim

Pilnīgi atbrīvoties no ieraduma nav iespējams. Ikvienam - gan bērniem, gan pieaugušajiem - ir daudz izdevīgāk nevēlamo uzvedību aizstāt ar kaut ko pozitīvāku. Bērnam, kurš joprojām attīsta savu vārdu krājumu, ieteicams izmēģināt precīzākus alternatīvus terminus. Māciet viņiem to praktizēt un regulāri atgādiniet, līdz viņi aizstās ekstrēmākos izteikumus.
5. Negatīvas etiķetes

Kaut arī etiķetes ir ātrs un ērts veids, kā identificēt cilvēkus, pētījumi rāda, ka tās var būt arī kaitīgas, ja ir negatīvas un negodīgas, it īpaši, ja pieaugušais šādas etiķetes piestiprina bērnam. Kad bērnam piestiprina etiķetes, tas uz bērnu iedarbojas šādi:

• Tas kaitē pašcieņai.

Negatīvas etiķetes pastiprinās pastāvīgas negatīvās īpašības jūsu bērna atmiņā, pat ja šīs īpašības nebūt nav sliktas. Tik jaunā vecumā bērni uzskatīs šos ierobežojošos uzskatus par patiesību, kas uz visiem laikiem izveidos viņu domas pieaugušā vecumā. Tādējādi šis domāšanas veids var ietekmēt arī viņu pašnovērtējumu.

• Jūs jūtat mazāk līdzjūtības

Ja bērns tiek negatīvi marķēts, var šķist, ka viņš nav mainījies. Tas var arī radīt attāluma sajūtu starp jums un jūsu bērna domām un emocijām, tāpēc jums ir grūti sazināties ar viņu un redzēt no viņa skatupunkta. Tā vietā jūs vairāk tiecaties neskatīties dziļāk, jo paļaujaties uz etiķeti, lai pateiktu visu, kas jums jāzina par bērnu - parasti uz bērna rēķina.

Šīs bija 5 domas, kas var negatīvi ietekmēt bērna prātu:

Lai viņu prāts būtu drošs, jums nav nepieciešams ar bērnu auklēties. Jūs varat būt disciplīnas piekritējs ar godīgu, bet stingru audzināšanas stilu. No otras puses, jūs varat būt pilnīgi pretējs un īpaši ārēji līdzjūtīgs savam audzināšanas stilam. Vai arī jūs varat atrasties kaut kur pa vidu. Tās visas ir derīgas un efektīvas audzināšanas iespējas.

Bet fakts paliek fakts, ka neatkarīgi no tā, ko izvēlaties, jums joprojām ir jābūt labam vecākam un jāiemācās, kā tas, ko bērns pārdzīvo, var ietekmēt viņa prātu. Iemācieties pamanīt domas, kas var kaitēt jūsu bērnam un to, kā viņš attīstās un nobriest, un pēc tam strādājiet, lai tās novērstu vai mainītu. Jūs būsiet priecīgi, kad jūsu bērnam nebūs jāsaskaras ar šīm domām pēc daudziem gadiem!

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024