20 maz zināmi fakti par kulta filmu ”Šindlera saraksts”

Advertisement
Advertisement

Šogad, kulta filmai `Šindlera saraksts` paliek 25 gadi. Režisora Stīvena Spīlberga vēsturisko drāmu par vācieti Oskaru Šindleru, kurš izglāba vairāk, kā tūkstošs ebreju dzīvības Holokausta laikā, ir redzējis katrs kinomans.

 

Bet ir fakti, kuri ir palikuši aiz kadra. Un ir pienācis laiks atklāt.

Raksta turpinājums
1. Stīvens Spīlbergs atteicās no sava honorāra par filmu.
2. Sākuma scenārijā kadrs no Krakovas getto likvidācijas aizņēma tikai 1 lapaspusi. Spīlbergs to pagarināja līdz 20 lapaspusēm, ar liecinieku stāstiem par tā laika notikumiem.
3. Spīlbergs piedāvāja uzņemt filmu Romānam Polaņskim vēl pirms tā, kad viņš izveidoja savu filmu par Holokaustu ”Pianists”.
4. Mila Pfefferberga, viena no tām, kuru patiesi izglāba Šindlers, teica, ka Reifs Fains, kurš spēlēja Amona Geta lomu, ir precīza sava personāža kopija.
5. Spīlbergam bija iespēja filmēt filmu tieši Aušvicā, bet viņš nolēma to nedarīt ar cieņu pret tur mirušajiem ebrejiem.
6. Liams Nīsons ieguva Šindlera lomu, tāpēc, ka iepatikās Spīlberga sievai Keitai Kepšovai.
7. Eksistē arī oriģinālais ”Šindlera saraksts”. Tas tika atrasts Šindlera dzīvoklī Hildeshaimā 1999. gadā, kur viņš dzīvoja savus pēdējos mūža gadus.
8. Spīlbergam piedāvāja naudu noziedot, nevis tērēt depresīvai filmai.
9. Reifs Fains, Amona Geta lomai pieņēmās svarā par 13 kilogramiem.
10. Filmas komponists Džons Viljams, ieraugot filmas fināla versiju, pateica Spīlbergam, ka viņš ir pelnījis labāku komponistu. Uz ko režisors atbildēja: ”Es zinu, bet viņi visi jau ir miruši”.
11. Lai atgūtos pēc katras filmēšanas dienas, Spīlbergs skatījās komēdijas seriālu ”Seinfeld”.
12. Filmu pieņēma Kalifornijas štata universitāte, kā Spīlberga darbu, lai uzņemtu studentus.
13. Izņemot Ichaku Šternu, Šindlera sarakstu reālajā dzīvē palīdzēja sastādīt Marsels Goldbergs. Bet viņu neuztver kā nopietnu palīgu, jo viņš ņēma ”kukuļus”, lai pievienotu sarakstam, vai izslēgtu no tā.
14. Kino kompānija Universal Pictures palūdza Spīlbergam sākumā nofilmēt ”Juras laikmeta parku”, un tikai vēlāk ”Šindlera sarakstu”. Tās vadītāji uzskatīja, ka tāda nopietna filma atņems režisoram visus spēkus un nekam vairāk spēka nebūs.
15. Spībergs nekad neparakstīja plakātus šai filmai un atteicās dot autogrāfus pirmizrādes laikā.
16. Filmās piedalījās 20 000 statisti. 1930.-1940. gadu apģērbu viņiem dabūja no vietējiem poļu iedzīvotājiem.
17. Stīvens Spīlbergs ”Šindlera saraksts” filmēšanas laikā filmēja savu draugu Robinu Viljamsu, kādas komēdijas vajadzībām, lai atpūstos un neieslīgtu depresijā.
18. Sākumā Stīvens Spīlbergs piekrita kļūt par filmas producentu, viņš negribēja to filmēt. Spīlbergs piedāvāja būt režisoram Mārtinam Skorsēze un Billijam Vailderam, bet viņi atteicās.
19. Pēc filmēšanas Liams Nīsons un Reifs Fains kļuva par labākajiem draugiem, kas ir diezgan ironiski.
20. Beidzamajā scēnā uz Šindlera kapa noliek ziedus, viņa lomas izpildītājs Liams Nīsons.
Filma bija tik spēcīga, jo tās pamatā bija patiesi notikumi, kuri aizkustināja tūkstošiem cilvēku. Ja runa ir par karu, tajā bija ”ievilkti” miljoniem cilvēku. Katrs no šiem miljoniem izjuta visas sāpes un šausmas, bet vēlāk to pašu izjuta viņu pēcteči.

”Šindlera saraksts” - filma par cilvēces kļūdām. Tas ir par tiem, kuri kļūdījās un par tiem, kuri cieta no šīm kļūdām. Filma tika uzņemta, lai visi redz un spēj izjust tā laika šausmas un cilvēku ciešanas. Lai saprot un nekas tāds vairāk neatkārtotos...

Ja tev patika raksts, padalies ar saviem draugiem.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024