-
- 3858 x
-
https://torno.lv/xxbVeTj
Eifeļa tornis ir visapmeklētākā vieta pasaulē. Kopumā, kopš atklāšanas dienas, tas ir paspējis uzņemt vairāk nekā 250 miljonus viesu. Tas ir ne tikai Parīzes galvenais simbols, bet arī viss tas, ko ir pieņemts saistīt ar šo pilsētu: mīlestību un romantiku. Šķiet, ka šai labi zināmajai vietai nav palikuši noslēpumi.
Bet mēs ielūkojāmies franču vēstures aizkulisēs un mēģinājām atklāt vēl neatklātos noslēpumus.
Raksta turpinājums
Eifeļa torni gribēja celt Barselonā
• torni Parīzē varēja neuzbūvēt. Sākotnēji Eifelis piedāvāja savu projektu Spānijas valdībai, bet dzelzceļa inženiera fantāzijas lidojumi netika novērtēti. Barselona zaudēja perspektīvu apskates vietu, bet Francija ieguva vienu no saviem izcilākajiem apskates objektiem.
• torni plānoja nojaukt 1909. gadā, pēc 20 gadiem pēc tā uzcelšanas. Tāds bija torņa celšanas nosacījums. Šis termiņš ļāva Eifelim iegūto no tūristiem naudu atgriezt, lai segtu zaudējumus. Bet izrādījās, ka tornis ir piemērots radio raidītāju izvietošanai, un to nolēma atstāt.
• to varēja pārcelt uz Kanādu. 1980. gadā notika sarunas par franču apskates vietas pārcelšanu uz Monreālu. Bet projekts palika tikai uz papīra.
Inženierus iedvesmoja cilvēka skelets
• konstrukcijas pamatā ir skeleta uzbūves principi. Strādājot pie metāla ēkas inženiertehniskajiem aprēķiniem, orientējās pēc vācu paleontologa Hermana fon Maijera darbiem. Viņš aprakstīja gurna kaula uzbūvi un paskaidroja, kāpēc tas nelūzt zem cilvēka svara. Princips, ko radīja daba, attaisnoja sevi arī arhitektūrā.
• Gustavs Eifels nosauca inovatīvas inženierzinātnes iznākumu prozaiski - “300-metru augsts tornis”. Tagad to bieži sauc par “dzelzceļu”.
Tornim, tā celtniecības laikā, bija daudz ienaidnieku
Gustava Eifeļa karikatūra. Autori izsmēja viņa “vēlmi pārspēt ēģiptiešu piramīdu celtniekus”.
• torņa celtniecību pavadīja skandāli. Tika izveidota dzelzceļa pretinieku padome. Tā ieguva nosaukumu “Trīssimts komiteja” - katram metram pa vienam nīdējam. Viņu vidū bija rakstnieks Gijs de Mopasāns un komponists Šarls Guno. Viņi uzrakstīja petīciju ar prasību aizliegt “nejēdzīgo un briesmīgo dūmeni virs Parīzes”.
• kļūt par Francijas simbolu tornim palīdzēja slavenais dzejnieks Gijoms Apollers. Pirmā pasaules kara laikā viņš izveidoja patriotisku kaligrammu - dzejoli, kas uzrakstīts torņa silueta formā.
Afērists no Bohēmijas pārdeva Parīzes galveno simbolu. Divas reizes.
• tornis iedvesmoja ne tikai radošus cilvēkus. Avantūrists Viktors Lustigs ir slavens ar to, ka viņam izdevās torni divreiz pārdot. Viņš nejauši ieraudzīja avīzi, kuras autors pārdzīvoja, ka tornim ir lielas uzturēšanas izmaksas. Saglabājis izgriezumu, krāpnieks tikās ar Parīzes uzņēmējiem, stādījās priekšā kā ierēdnis un pieņēma kukuli par tiesībām izpirkt apskates vietu. Padomājis, ka darījuma partneris neatzīsies, viņš mēģināja atkārtot krāpšanu, taču policija jau bija brīdināta.
• Ja kāds nolems pārdot torni metāllūžņos, viņam būs jānovērtē 10 100 tonnas metāla. Tieši tāds ir slavenās “Dzelzs dāmas” svars.
40 gadus tornis bija visaugstākā celtne pasaulē
• Četrdesmit gadu laikā pasaulē nebija augstākas ēkas par Eifeļa torni. Sākotnēji tas pacēlās virs zemes nedaudz vairāk par 300 metriem. Līdz šim par visaugstāko ēku tika uzskatīta Ulmas katedrāle Vācijā — tās augstums ir nedaudz lielāks par 160 metriem.
• Atklāšanas laikā Eifels ar delegāciju kāpa torņa virsotnē apmēram stundu. Viņiem bija jāpārvar 1 710 pakāpieni. Līdz virsotnei nokļuva ne visi, daži viesi izvēlējās palikt apakšējos līmeņos.
• Lai izveidotu sarežģītu konstrukciju, tika izveidoti vairāki tūkstoši rasējumu. Turklāt, visprecīzākie: piemēram, stiprinājumus norādīja tajos burtiski līdz milimetram. Kopumā tika izmantotas vairāk nekā 18 000 detaļas un 2,5 miljoni kniežu.
• tornim ir sava krāsa – tā saucamā “Eifeļa brūnais”, kas ir oficiāli patentēta. Krāso torni 3 toņos. Pārklājumu pilnībā atjauno reizi 7 gados, un katru reizi izlieto aptuveni 60 tonnas krāsas.
Tornis - piemineklis tās celtniekiem
• virs pirmā torņa līmeņa var redzēt 72 uzvārdus. Tā nolēma saglabāt atmiņu par zinātniekiem, kuru darbs tā vai citādi palīdzēja izveidot galveno franču apskates vietu.
• 1929. gadā Gustava Eifeļa ieguldījumu Parīzes vēsturē nolēma iemūžināt. Inženiera krūšutēlu tagad var redzēt pie viena no slavenā torņa balstiem.
Pateicoties torņa augstumam bija izdarīti vairāki atklājumi
• Gustavs Eifels izmantoja torni pēc tā atklāšanas kā zinātnisku palīglīdzekli. Viņš interesējās par aerodinamikas jautājumiem, bet konstrukcijas augstums deva plašumu eksperimentiem. Rezultātā, inženiera ieguldījums avioceltniecībā tiek vērtēts ļoti augstu.
• Saviem eksperimentiem torni izmantoja arī cits zinātnieks - Teodors Vulfs. Pētījumi, ko viņš veica jau XX gadsimta sākumā, vēlāk ļāva atklāt kosmiskos starus. Vulfam palīdzēja torņa augstums: viņš mērīja radiācijas līmeni pie pamatnes un virsotnes. Agrāk tika uzskatīts, ka: jo tālāk no zemes virsmas, jo mazāka jonizācija. Pretēji gaidītajam, starpība nebija tik liela. Tas ļāva secināt, ka uz instrumentu rādītājiem iedarbojas spēks no kosmosa.
Par torņa fotografēšanu vakarā var nokļūt cietumā. Uz ilgu laiku
• fotografēt torni var pilnīgi netraucēti, ko visi tūristi arī dara. Taču jāatceras, ka torņa apgaismojums tika atzīts par atsevišķu mākslas priekšmetu. Autortiesības uz viņa attēlu izplatīšanu ir aizsargātas. Dažās valstīs, īpaši Francijā, Parīzes nakts fotogrāfiju publicēšana nav apsveicama. Valsts likumdošana paredz bargu sodu par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpšanu — līdz 5 gadiem un naudas sodu līdz 500 000 eiro. Tiesa gan, pagaidām franču tiesas vēl nav sastapušās ar tūristiem, kuri izdara selfijus naksnīgās Parīzes fonā.
• “Dzelzs dāma” ne vienmēr attaisno savas cerības. Tā bieži nokļūst apskates vietu, kas liek vilties, reitingos.
Tornis ir oficiāli precējies
• 2007. gadā ASV pilsone, vārdā Ērika, noslēdza ar torni laulību. Savienības likumību atzina ne visi, bet par godu savas kaisles objektam meitene kļuva par Ēriku Eifeli. Pirms kāzām līgava izvērtēja torni trīs gadus. Pirms tam ekscentriskajai amerikānei bija ilgs romāns ar Berlīnes sienu.
Vai jūs ir apbūris Eifeļa tornis, vai arī, esat to skaitā, kuru cerības nav attaisnojušās?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts