20 fakti, kas izskaidro, kāpēc daži cilvēki pēc mēneša šķiras, bet citi svin dimanta kāzas

Advertisement
Foto: tsp.li
Advertisement

Daudzu prātā iesēdusies kaut kur dzirdēta skumja statistika: puse laulību beidzas ar šķiršanos. Psihologi saka, ka tā nav taisnība un apmēram 75% pāru ir iespēja dzīvot kopā visu dzīvi.


Mēs vienmēr ticam labākajam, taču neaizmirstam par teicienu “Brīdināts nozīmē apbruņots”. Mēs ceram, ka mūsu apkopotie fakti par laulībām un šķiršanos palīdzēs jums izveidot patiesi laimīgas attiecības. Bet raksta beigās jūs atradīsit bonusu - vienkāršu un ļoti efektīvu praksi ģimenes konfliktu risināšanā.


• Daudzi pāri ir pārliecināti: ja padzīvot kopā pirms sarakstīšanās, var pierast viens pie otra un savienība būs stiprāka. Pielāgoties, protams, ir labi, taču dzīvošana kopā pirms kāzām padara laulību ne tik stabilu un palielina šķiršanās iespējamību.


• Zinātnieki ir noskaidrojuši: jo vairāk naudas pāris iztērē kāzu ceremonijai, jo lielāks ir risks, ka laulība sabruks. Turklāt, ja laulības gredzens ir ļoti dārgs, arī palielinās šķiršanās varbūtība.

 

Raksta turpinājums
Foto: tsp.li
• Labās ziņas: tas pats pētījums parādīja, ka pilnvērtīgs medusmēnesis stiprina laulāto attiecības. Tāpēc labāk naudu tērēt ceļojumam nevis krāšņai ceremonijai un dārgiem gredzeniem.

• Psihologi iesaka apsvērt pozitīvās un negatīvās mijiedarbības attiecību pārī. Konflikts ir negatīva mijiedarbība, bet kopīgs ceļojums, romantiskas vakariņas vai saruna no sirds ir pozitīva. Laimīgiem pāriem attiecība ir 5: 1, tas ir, katram konfliktam ir 5 pozitīvas mijiedarbības. Jo mazāks pirmais numurs, jo sliktāk laulībai, bet 1: 1 jau ir gaidāmās šķiršanās pazīme.

• Fotogrāfi apgalvo, ka attiecību nākotni var prognozēt pēc tā, kā jaunlaulātie sagriež kāzu torti. Lielākā daļa pāru, kuros viens no partneriem - parasti līgavainis - muļķojas vai izsmērē torti otram uz sejas, drīz vien šķiras.

• Laulībā ir svarīgi dot partnerim brīvību. Bet ir vērts arī atcerēties, ka viena no laulātajiem pastiprinātā aktivitāte ārpus ģimenes iznīcina savienību. Turklāt laulība cieš, ja vīrs vai sieva pārāk dzenas pēc sabiedrības atzinības.

• Pārāk liela viena laulātā aktivitāte sociālajos tīklos rada aizdomas par neticību otrajā. Daudzi cilvēki domā par šķiršanos tikai tāpēc, ka otra puse vienmēr ieurbusies tālrunī.
Foto: tsp.li
• Lielākā daļa cilvēku domā, ka bērni stiprina laulību. Nenoliegsim acīmredzamo, tikai jāpatur prātā, ka ģimenēs ar bērniem konflikti starp laulātajiem notiek biežāk, bet lielākajai daļai vīriešu pēc bērna piedzimšanas parādās neapmierinātība ar laulību.

• Vēl viena izplatīta pārliecība: jo vairāk bērnu, jo mazāka ir iespēja, ka laulība izjuks. Ja pirmdzimtā piedzimšana samazina šķiršanās varbūtību pat par 30%, tad otrajam un trešajam bērnam šādas ietekmes vairs nav. Tomēr, neskatoties uz to, pāri ar bērniem strīdas vēl vairāk, bet biežāk saglabā laulību.

• Kopīgas intereses pašas par sevi nestiprina ģimeni. Lai tās darbotos, ir nepieciešama savstarpēja cieņa. Piemēram, ir divi pāri, kuros laulātajiem ir kopīgs hobijs - smaiļošana. Bet viens pāris peldēšanu pa upi uztver kā patīkamu izklaidi, bet otrs - kā pienākumu kaut ko darīt kopā un iespēju pierādīt savu pārākumu.
Foto: tsp.li
• Laulātie, kuri biežāk lieto vārdus “mēs”, “mūsējie”, “mēs” nekā “es”, “mans”, “mani”, ir vairāk apmierināti ar attiecībām un retāk šķiras. Ja tajā pašā laikā viņiem patīk atcerēties arī kopīgo pagātni, prognoze ir ārkārtīgi pozitīva.

• Kopīga romantisku komēdiju skatīšanās ir lielisks veids, kā tuvināties, pārrunāt ģimenes problēmas “drošā teritorijā” un pat izvairīties no šķiršanās.

• Psihologs Džons Gotmans, kurš pareizi prognozē šķiršanos 90% gadījumu, nosauca četrus “apokalipses jātniekus” - uzvedības modeļus, kas pēc 5–6 gadiem gandrīz garantēti novedīs pie šķiršanās. Šeit viņi ir: kritika, nicinājums, aizstāvības pozīcija (vīrs vai sieva atzīst tikai savu taisnību vai spēlē upura lomu), obstrukcija (emocionāla izvairīšanās no konflikta).

• Visnopietnākā izturēšanās īpatnība, kas vienmēr norāda uz gaidāmo šķiršanos, ir nicinājums. Šī ir ārkārtīgi destruktīva sajūta, no kuras izaug kritika, aizsardzības pozīcija un šķēršļi. Nicinājums sākas ar acu griešanu uz augšu sarunājoties un izsakot indīgus jociņus par dzīvesbiedru.

• Galvenā nicināšanas vizuālā pazīme ir sejas asimetrija. Ja partneris greizi smīn, atklājot zobus vai cieši saspiež lūpas, paceļot mutes kaktiņu, viņš izjūt nicinājumu. It īpaši, ja tajā pašā laikā uzacis nedaudz paceļas, bet acis ir nedaudz piemiegtas.
Foto: tsp.li
• Precētiem cilvēkiem ir vajadzīgas problēmas. Mierīgās attiecībās laulātajiem kļūst garlaicīgi un pat ja nav reālu problēmu, viņi tās radīs no zila gaisa. Mēģinājums kopdzīvi pārvērst par absolūti drošu patvērumu ir drošākais ceļš uz šķiršanos vai pastāvīgu neapmierinātību. Lai stiprinātu laulību, jums regulāri kopīgi jātiek galā ar maziem izaicinājumiem.

• Piemērota, kaut arī negaidīta iespēja var būt hipotēka. Izrādās, ka kopīgi maksājumi stiprina laulību. Pāri ar vispārējām aizdevuma saistībām tiek šķirti 5-10 reizes retāk nekā laulātie bez hipotēkas.

• Patiesība - tas ir labi. Bet, nepārtraukti paužot partnerim, ka jums nepatīk viņā, jūs padarāt laulību nestabilu. Jums jārunā nevis par to, kas jums nepatīk, bet par to, ko vēlaties saņemt. Piemēram: “Es vēlos no tevis vairāk uzmanības”, nevis “tev nekad nav laika priekš manis”.

• Pastāvīga materiālās bagātības uzkrāšana nelabvēlīgi ietekmē laulību. Laulātie sāk tērēt vairāk laika un pūļu kārtējam remontam, automašīnas uzturēšanai vai modernu lietu iegādei un attālinās viens no otra. Laimīgai ģimenei ir nepieciešams veselīgs minimālisms.
Foto: tsp.li
Bonuss: laulības nostiprināšanai būs nepieciešama papīra lapa, pildspalva un… 21 minūte gadā
Zinātnieki veica eksperimentu, kurā laulātie pāri aprakstīja savus konfliktus uz papīra 3 reizes gadā 7 minūtes. Vienīgais nosacījums bija stāstīt par strīdiem no novērotāja viedokļa no malas. Kā izrādījās, šī prakse stiprina attiecības un uzlabo apmierinātību ar laulību.

Lai negaidītu rezultātus veselu gadu, izveidojiet ieradumu “dokumentēt” konfliktus: kā tas viss sākās, kurš un ko teica, kā viens aizķērās aiz otra. Ja aprakstīt notikumus neitrāli, ir iespēja atrast patiesos domstarpību iemeslus un apturēt ģimenes ķildu sniega pikas.
Foto: tsp.li
Vai jums ir savas laimīgas laulības receptes? Pastāstiet mums komentāros - iespējams, ka jūsu padoms kādam palīdzēs uzlabot ģimenes dzīvi.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024