14 fakti, kuru zināšanas palīdzēs tikpat labi kā glābšanas riņķis sarežģītā situācijā

Advertisement
Advertisement

Lai gan cilvēks ir evolūcijas virsotne, viņš joprojām ir pārāk trausls. Dabas spēki, citi dzīvi organismi vai mūsu pašu kļūdas – viss var mūs pazudināt. Bet labā ziņa ir tāda, ka lielākā daļa kritisko situāciju ir atrisināmas, ja rīkojas pareizi. Bet kā, to mēs gribam noskaidrot.


Mēs ceram, ka lasītājiem nevajadzēs riskēt ar dzīvību, bet katram gadījumam sastādījām faktu sarakstu, kuru zināšanas var palīdzēt.

Raksta turpinājums
Foto: tsp.li
Glābšanās no lapseņu pūžņa

Gadījumā ar neagresīvām lapsenēm vai bitēm labāk nedarīt straujas kustību un lēni aiziet. Bet, ja jūs nejauši iztraucējāt lapseņu pūzni vai bišu stropu, tad neatgaiņājieties: tas viņas vēl vairāk sadusmos. Slēpieties telpās un aizveriet durvis. Ja nav kurp doties, tad vislabākais glābiņš būs pēc iespējas tālāk no pūžņa atrašanās vietas. Lapsenes ir neticami ātras, bet nevar aizlidot tālu no savas mājas, tām būs jāatkāpjas. Tikai neskrieniet pie ūdens: kukaiņi nav muļķi un tikai gaida, kad jūs iznirsiet.

Tornado kustības trajektorija

Tornado vienmēr ir kustībā. Ja tas izskatās tā, it kā nekustētos, tad tornado dodas pie jums. Ja tornado pārvietotos no jums, viņš pakāpeniski samazinātos. Jāpaslēpjas telpā bez logiem, vislabāk pagrabā. Ja tuvumā nav ēku, bet ir automašīna, tad var mēģiniet aizbraukt. Vieglais automobilis ir ātrāks par tornado, bet tas ir galējais pasākums, jo tornado var neprognozējami mainīt trajektoriju.
Foto: tsp.li
Ārkārtas situācija masu pasākumu laikā

Vai tā ir filma, klubs vai koncerts, ienākot ar skatu atrodiet rezerves izeju. Ārkārtējās situācijas gadījumā pūlis aizskrien uz galvenajām durvīm, tur veidojas korķis. Izkļūt cauri rezerves izejai būs vienkāršāk.

Jēlums mutē

Ja jēlums mutē nepāriet vairāk kā divas nedēļas, tad ir iespējams, ka tas ir ļaundabīgs veidojums. Konstatējot to pēc iespējas ātrāk, ārsti to varēs novērst bez sekām.

Zem gruvešiem

Ja atrodaties zem sagrautās ēkas atlūzām, necentieties kliegt. Jūs droši vien iztērēsiet daudz spēka. Labāk paņemt šķembu vai akmeni un klauvēt ar to pa cietu virsmu, cenšoties sekot ritmam. Piemēram, 3 sitieni – pauze – 3 sitieni. Kliegt var tad, kad jūs dzirdēsiet cilvēkus.
Foto: tsp.li
Mēģinājums glābt slīcēju

Nereti ir gadījumi, kad cilvēki nogrimst paši, mēģinādami kādam palīdzēt. Slīcējs instinktīvi izmantos jūsu ķermeni, lai atgūtu elpu. Pat tad, ja jūs nevarēsiet elpot. Glābšanai nepieciešams trenēts, apmācīts un aprīkots peldētājs. Ja jūs varat palīdzēt citiem, bet jūs esat pārliecināti par savām spējām, tad ņemiet līdzi nūju vai citu priekšmetu, ko varat pasniegt slīcējam.

Ūdens, izspiests no sūnām

Ja jūs pazudat mežā un jums nav ūdens, tad visdrošākais un tīrākais variants būs ūdens, kas izspiests no kūdras sūnas. Protams, arī tas ir netīrs un vēlams, to lietot novārītā veidā, bet tas ir daudz labāk par ūdeni no ūdenstilpes vai peļķes.
Foto: tsp.li
Pārstāj izdalīties sviedri

Saules dūriens neiestājas pēkšņi. Vispirms jūs varēsiet svīst un izjust slāpes. Ja šie simptomi neliks jums noslēpties ēnā, jūs drīz beigsiet svīst. Ja tas noticis, jums ir siltuma trieciens. Nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības. Bez ārstēšanās, siltuma trieciens var izraisīt neatgriezenisku smadzeņu bojājumu. Līdz ātrās palīdzības atbraukšanas ātri jāmēģina atdzesēt ķermeni un dzert vairāk ūdens.

Ļaundaru uzbrukums

Ja ļaundaris cenšas panākt, lai jūs ar viņu ietu vai brauktu, tad to nekādā gadījumā nedrīkst darīt. Radiet situāciju, cik vien iespējams, lai jūs ievērotu pēc iespējas vairāk cilvēku. Ja noziedznieks iekāpj tavā mašīnā, tad labāk izprovocēt nelielu avāriju nekā izpildīt viņa prasības.
Foto: tsp.li
Viens no pirmajiem asins saindēšanās simptomiem

Ja jums ir vismaz neliela brūce, lai arī tas būtu kukaiņa kodums, bet uz vēnas vietas ir sarkana svītriņa, tā ir sepse (asins inficēšana). Nekavējoties jādodas uz slimnīcu.

Deguna aizspiešana šķaudīšanas laikā

Šķietami nekaitīga rīcība, bet tā var novest pie nopietnām sekām. Var pārsprāgt bungas vai pat izveidoties aneirismu. Otrajā gadījumā nav izslēgts letālais iznākums.

Vēmekļi, kas līdzinās maltai kafija

Ja tā izskatās, tad droši vien jums ir kuņģa - zarnu asiņošana. Asinīs ir dzelzs, kas oksidējas kuņģa skābes ietekmē. Tieši šī reakcija liek vēmekļiem tā izskatīties.
Foto: tsp.li
Uguns cepeškrāsnī vai mikroviļņu krāsnī

Ja cepeškrāsnī vai mikroviļņu krāsnī iedegas uguns, tad izslēdziet krāsni neatveriet. Uguns izdzisīs ātrāk aiz slēgtām durvīm, jo tai nebūs skābekļa. Citādi uguns var pāriet uz citiem priekšmetiem.

Lietas, kas noderēs pārgājienā

Protams, visi zina, ka jāņem līdzi sērkociņi, nazis, ūdens un daudz kas cits. Taču ir lietas, par kurām neviens nedomā, un tās var ļoti noderēt un neaizņem daudz vietas:

• Svilpe. Kad kāds nomaldīsies, svilpes signāls būs daudz vienkāršāks un skaļāks. Pareizāk būtu atdot svilpi bērniem.

• Plāksteris. Tulznas var sagraut jūsu cerības uz izdzīvošanu, ja tām laikus nepievērš uzmanību. Sāpes var nomocīt pat izturīgāko un sportiskāko cilvēku.

• Tamponi. Būs vajadzīgi, lai pēc lietus izdedzinātu uguni. Tamponi ir viegli uzliesmojoši, labi deg un parasti tiek pārdoti plastmasas iesaiņojumos, tāpēc ir aizsargāti pret mitrumu.
Vai jums ir bijušas sarežģītas situācijas? Ko jūs vēl varat ieteikt lasītājiem?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024