13 visdārgākās kļūdas cilvēces vēsturē!

Advertisement
Advertisement

Katrs cilvēks sirds dziļumos uzskata sevi par ļoti gudru un tālredzīgu. Bet dzīve mūs māca, ka pat visgudrākie cilvēki dažreiz izdara muļķības.


Dažas kļūdas noved pie lieliem naudas zaudējumiem, dažas - grauj pat valstu statusu, bet dažas – paņem nevainīgu cilvēku dzīvības.


Paskaties uz šiem nepatīkamajiem notikumiem, kuri bija cilvēku muļķības sekas.

 

Raksta turpinājums
1. Kritiens no 13 stāva

Dzīvojamais komplekss Lotus Riverside sastāvēja no 11 augstceltnēm. Bet, kādā no rītiem viena no mājām nogāzās, gandrīz aizķerot blakusesošās augstceltnes. Ja augstceltne būtu aizķērusi citas - rastos domino efekts.

Pie tam, 13 stāvu augstceltne nenogāzās no vētras vai zemestrīces, tā apgāzās sakarā ar nekvalitatīvu celtniecības materiālu izmantošanu un steidzīgās celtniecības. Pēc šī gadījuma, cilvēki, kas jau bija iegādājušies kompleksā Lotus Riverside dzīvokļus, griezās pie būvnieka, pieprasot garantijas.
2. 150 gadus vecas ģitāras iznīcināšana

Kventina Tarantīno filmā “Pretīgais astotnieks” Deizija Domerga (aktrise Dženifera Džeisona Lī) spēlēja uz XIX gadsimta 6 stīgu ģitāras. Šis muzikālais instruments bija eksponāts, kuru paņēma filmēšanai no muzeja.

Bija paredzēts, ka pirms ainas, kur viens no varoņiem sasit ģitāru, to nomainīs uz butaforisko. Bet, aktieri Kurtu Raselu, acīmredzami, aizmirsa par to pabrīdināt. Gala rezultātā - muzeja eksponāts muzeja filmēšanas kameru objektīvu priekšā bija iznīcināts.
3. Lieli vagoni šaurām platformām

Kad franču Nacionālajā dzelzceļa kompānijā ieplānoja modernizēt transporta tīklu, neviens neparedzēja, ka būs daudz problēmu. Tika pasūtīti 2000 jauna parauga vilcieni aptuveni 15 miljardu eiro vērtībā.

Bet, vadījās pēc staciju, kas bija būvētas pēdējo 30 gadu laikā, tehniskajiem standartiem, tajā pašā laikā, citas platformas bija būvētas agrāk un pēc citiem standartiem.

Gala rezultātā izrādījās, ka platformas steidzami jāpaplašina. No franču budžeta bija iztērēti aptuveni 50 miljoni eiro.
4. Drukas kļūda 250 miljonu vērtībā

Kad japāņu kompānijas Mizuho Securities nolēma pārdot Tokijas biržā vienu akciju 610 tūkstošu jenu (aptuveni 5000 ASV dolāri) vērtībā, kompānijas vadītāji diez vai gaidīja, par ko pārvērtīsies šis pasākums.

Brokeris kļūdaini nolēma, ka ar to tiek domāta nevis viena akcija par 610 tūkstošiem jenu, bet gan 610 akciju par vienu jenu. Tālākie kompānijas protesti Tokijas biržai tika noraidīti. Mizuho Securities zaudējumi sasniedza aptuveni 225 miljonus dolāru.
5. Ļoti dārga zemūdene, kas neuzpeld.

Spāņu zemūdenei, kurā valdība ieguldīja aptuveni 1,75 miljardus sterliņu mārciņu, bija jākļūst par kara flotes pērli. Bet, celtniecības procesa laikā izrādījās, ka zemūdene S-81 Isaak Peral būs par 68 smagāka, nekā bija paredzēts sākumā.

Lai glābtu projektu, kura realizācijai bija iztērēts vairāk nekā 1 miljons sterliņu mārciņu, nolēma palielināt korpusa platību, lai izlīdzinātu svaru. Bet šis risinājums radīja ne tikai papildus tēriņus, bet to bija grūti realizēt arī tehniski.
6. Aļaskas pārdošana

Pirms Aļaskas pārdošanas cara padomnieki saskatīja tajā tikai zemi, kas klāta ar biezu ledus kārtu. Tāpēc, aptuveni 150 gadus atpakaļ, 1867.gadā, Krievija pārdeva Aļasku ASV tikai par 7,2 miljoniem dolāru.

Ņemot vērā aptuveni vienādu rubļa un dolāra kursu uz to brīdi, Krievija maz ieguva no šī darījuma. Bet, konstatētie mazliet vēlāk Aļaskā resursi kļuva par īstu dārgumu krātuvi, ko izmantoja amerikāņi.
7. Trauslais tilts

Ar tilta Millenium palīdzību briti Londonā savienoja abus Temzas krastus. Bet, celto 2000.gadā tiltu bija nepieciešams uzreiz slēgt.

Izrādījās, ka, cilvēkiem atrodoties vienā vietā, konstrukcija sāka bīstami šūpoties. Vajadzēja tiltu rekonstruēt un aprīkot to ar kustības stabilizatoriem. Sākotnējai vērtībai 18,2 miljoni sterliņu mārciņu klāt nāca vēl 5 miljoni. Toties, tilts tagad vairs nav bīstams. Nu, kaut vai tā.
8. Kosmiskā kuģa pazaudēšana

Lai izpētītu Marsa klimatu, NASA izstrādāja orbitālo aparātu Mars Climate Orbiter. Bet, drīzumā, kuģis , kas jau atradās Marsa atmosfērā, pazuda. Izrādījās, ka lidojuma 110 kilometru augstumā virs Marsa vietā, aparāts lidoja 57 kilometru augstumā un izjuka.

Tā notika, jo Mars Climate Orbiter programmas nodrošinājumā bija izmantota metriskā sistēma, bet programmas nodrošinājumā izmantoja britu sistēmu.
9. Apple akciju pārdošana

Ronaldu Veinu zina kā vienu no Apple kompānijas dibinātāju. Pateicoties viņam parādījās pirmais Apple logotips. Viņš arī radīja Apple I lietošanas instrukciju. Bet, 1976.gadā Ronalds atteicās no daļām kompānijā, pārdodot savas akcijas – 10% par 800 dolāriem, par nelielu pat tajos laikos summu.

“Tad es pieņēmu optimālu lēmumu. Es novecoju un negribēju riskēt. Bet viņiem bail nebija”. Tā vēlāk teica Ronalds par Stīvu Džobsu un Stīvu Voznaku.

Pēc aptuveniem aprēķiniem viņa akciju vērtība tagad sastādītu 35 miljardus dolāru.
10. Spožā debesskrāpja Walkie Talkie celtniecība

Kad Londonā uzcēla debesskrāpi Walkie Talkie 200 miljonu sterliņu mārciņu vērtībā, tas izcēlās uz citu fona tikai ar neparastu spoguļu dizainu. Bet, drīzumā, izrādījās, ka ēkas dienvidu puse spēj atspoguļot saules starus, izdedzinot laukumu aptuveni 30 metru garumā.

Koncentrētā saules starā temperatūra sasniedza gandrīz 70 grādus pēc Celsija skalas.Bet slavu debesskrāpis ieguva pēc tam, kad viens no autovadītājiem pieparkoja savu Jaguāru Walkie Talkie dienvidu pusē. Kāds bija viņa pārsteigums, kad atgriezās un ieraudzīja savu automašīnu pakusušu.

Lai turpmāk nenotiktu jebkādi bojājumi, ēkai piestiprināja jumtiņu no saules, kas arī aizsargā cilvēkus Walkie talkie tuvumā no dedzinošiem saules stariem.
11. Penera ezera iznīcināšana

Cenšoties atrast naftu zem amerikāņu Penera ezera, pētnieki izurba ezera dibenu un nejauši caururba sāls šahtas kupolu. Ūdens pamazām izskaloja gultni, zem ezera radot milzīgu piltuvi, kurā ātri pazuda ne tikai urbšanas iekārta, bet arī buksieris, 11 baržas, pāris kravas mašīnas un arī - sala.
12. Daudzmiljonu bagātības zaudēšana

Kad 2009. gadā bitkoini tikai uzsāka savu gājienu, anglis Džeimss Hauels nedēļas laikā iegādājās ar datora palīdzību aptuveni 7 500 ciparu valūtas vienību. Uz to brīdi bitkoini praktiski neko nemaksāja, tāpēc iegūt tos bija ļoti viegli.

Drīzumā mājas darbi, ģimene un darbs aizņēma Džeimsa brīvo laiki un viņš aizmirsa par bitkoiniem. Bet, vienreiz, uzkopa dzīvokli un izmeta atkritumos cieto disku no sen salauztā datora.

Tikai pāris dienu vēlāk viņš izdzirdēja ziņās par bitkoina vērtību un skrēja meklēt cieto disku un atjaunot zaudētos datus. Pagaidām viņa meklējumi nav vainagojušies ar uzvaru. Bet, viena bitkoina vērtība jau pārsniegusi 15 tūkstošu dolārus.
13. Traģiska tilta sabrukšana

Dienvidkorejas galvaspilsētā uzceltajam tiltam bija jāatvieglo Seulas iedzīvotājiem dzīvi, īpaši sastrēgumu stundās. Bet, tieši rīta sastrēguma stundā sabruka tilta centrālā daļa, neizturot automašīnu milzīgo svaru. 32 cilvēki gāja bojā. Uzklausot vietējos iedzīvotājus, no tilta remonta atteicās- to pilnībā nojauca.

Sabrukšanas iemesls bija nekvalitatīvi salodētas tērauda konstrukcijas, kas saturēja tilta posmus.

Lūk, tā, viena kļūda var dārgi maksāt, tajā pašā laikā, kad kļūdu ķēdīte var būt katastrofiska.

Labu iespēju gadījumā mēs ignorējam tās, baidoties no potenciālas neveiksmes. Baidoties izdarīt kļūdu, mēs ierobežojam savu gribu, un mēs palaižam garām lielisku iespēju, kas var uzlabot mūsu dzīvi.

Mēs aizmirstam, ka cilvēki ir būtnes, kurām ir raksturīgi kļūdīties. Galvenais - iegūt kaut vai mazliet pieredzi no katras neveiksmes.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Es nekad savā dzīvē nesmu redzējis tik skaistu meiteni kā tu
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024