-
- 3388 x
-
https://torno.lv/xrC92nM
No daudziem ievainojumiem vai pat nāves būtu bijis iespējams izvairīties, ja cilvēki rīkotos pareizi kritiskā situācijā. Dažreiz vienkārša fakta zināšana var palielināt izdzīvošanas iespēju vai palīdzēt kādu izglābt. Viens no Reddit tīmekļa vietnes lietotājiem uzdeva jautājumu: „Kāds maz zināms fakts var glābt dzīvību?” - un cilvēku atbildes iedvesmoja mūs radīt noderīgu rakstu.
Mēs izanalizējām situācijas, kurās cilvēka dzīvība var būt atkarīga no uzvedības un ierosinām rīcības secību, kas palīdzēs ar tām tikt galā.
Raksta turpinājums
1. Tikšanās ar agresīvu lāci
Protams, labāk ir izvairīties no lāčiem savvaļā, bet, ja satikšanās tomēr notikusi, tad ziniet, ka šī dzīvnieka vājā vieta ir manevrētspēja. Lāči ātri skrien un labi rāpjas kokā - nav jēgas tajā ar viņiem sacensties, bet viņiem ir daudz grūtāk kustēties apkārt kādam objektam, piemēram, automašīnai vai kokam. Agrāk vai vēlāk plēsējs atteiksies mēģināt jūs noķert, redzot, ka šī viltīgā “pārtikas” daļa (jūs) nav iztērēto spēku vērta.
Tomēr nekad nekrītiet panikā, pirms lācis izrāda agresiju. Ja viņš skatās uz jums – stāviet nekustīgi. Tas nozīmē, ka viņš nevar saprast, kas jūs esat un ko jūs darīsiet. Ja lēnām dosies jums pretī, tad palēnām ejiet projām. Lāči reti uzbrūk cilvēkiem: viņš, visticamāk, atkāpsies, kad sapratīs, ka jūs esat cilvēks.
2. Zivju vai urīna smaka mājās, kas parādījusies bez iemesla
Ja izcelsmes avotu nevar noteikt, tad tas, iespējams, ir kūstošu vadu smarža. Šāda situācija var izraisīt ugunsgrēku vai pat sprādzienu. Vislabākais risinājums ir atslēgt elektroenerģiju, pirms uzzināt iemeslu.
3. Straume, kas jūs nes jūrā
Nejauši nokļūstot pretēja virziena straumē, ir bezjēdzīgi peldēt pret to uz krastu - jūs veltīgi iztērēsiet visus spēkus. Mēģiniet pārvietoties paralēli krastam, līdz izkļūsiet no straumes un pēc tam peldiet uz sauszemi.
4. Aspirīns sirdslēkmes gadījumā
Tikai viena tablete var būtiski uzlabot pašsajūtu. Cietušajam nekavējoties vajag atlaisties guļus, paklājot kaut ko zem galvas vai apsēsties un pēc tam lietot zāles. Lai iedarbotos ātrāk, tā ir labi jāsakošļā.
5. Karstuma dūriena noteikšana
Acīmredzami karstuma dūriena simptomi citu starpā ir reibonis un slikta dūša, taču tie var rasties citu iemeslu dēļ. Lai pārliecinātos, jums vajadzētu apēst kaut ko saldu, piemēram, konfektes. Ja garša šķitīs nepatīkama, tas ir karstuma dūriens. Cilvēkiem ar traucējumiem sirds un asinsvadu sistēmas darbībā ir svarīgi pēc iespējas ātrāk noskaidrot simptomu cēloni un savlaicīgi saņemt kvalificētu palīdzību.
6. Vienkārša darbība, lai cilvēks atgūtu samaņu
Ja ir steidzami jādabū pie samaņas cilvēks, kurš ir bezsamaņā, vajag uzmanīgi nolikt viņu uz muguras un viņa ceļgalus pievilkt pie krūtīm. Tas radīs asins pieplūdi smadzenēm un cietušais atgūsies. Bet vispirms ir jāpārliecinās, ka viņam nav savainojumu kājām un ķermenim, pretējā gadījumā šāda palīdzība var pasliktināt situāciju.
7. Palīdzība indīgas čūskas kodiena gadījumā
Pretēji izplatītiem nepareiziem priekšstatiem indi nedrīkst izsūkt, likt klāt aukstu, pielietot žņaugus, kompreses un piededzināt brūces. Līdz brīdim, kad pie cietušā ieradīsies speciālisti, viņam vajag dzert daudz ūdeni un lietot antihistamīna (antialerģisku) preperātu. Koduma vieta jāatstāj mierā, citādi inde straujāk izplatīsies pa ķermeni.
8. Pēc slīkstošā reanimācijas
Ja izdevies reanimēt cilvēku, kurš sarijies ūdeni, tas nenozīmē, ka viņa dzīvību nekas neapdraud. Ir nekavējoties jādodas uz slimnīcu - pretējā gadījumā viņš var nomirt dažu dienu laikā, ja plaušās ir palicis ūdens.
9. Kā izsist mašīnas stiklu avārijas gadījumā
Nonākot situācijā, kad izkāpšana no automašīnas ir iespējama tikai caur logu nevis caur durvīm, ir vērts atcerēties, ka stiklu daudz vieglāk sasist ar triecieniem nevis centrā, bet gar malām. Starp citu, galvas balsts var viegli tikt galā ar šo uzdevumu, ja to var izvilkt no sēdekļa atzveltnes. Dažādās automašīnās pagalvji ir uzstādīti citādi - ir vērts to noskaidrot savlaicīgi.
10. Ugunsgrēks ūdens pudeles dēļ
Tas izklausās dīvaini, bet, ja uz tās krīt tieši saules stari, tas var izraisīt ugunsgrēku. Fakts ir tāds, ka šajā gadījumā pudele darbosies kā lēca un koncentrēs saules siltumu vienā punktā. Labāk šādus konteinerus glabāt tālāk no loga un nekad neatstāt tos automašīnā.
11. Аntihistamīnu preparātus vienmēr vajag nēsāt sev līdzi
Iespējams, ka jums ir alerģija pret kaut ko, ar ko iepriekš neesat saskārušies. Un tā ir tik spēcīga, ka bez pienācīgas palīdzības jūs varat viegli nokļūt viņsaulē. Tas jo īpaši attiecas uz ceļošanu, kad cilvēki nogaršo jaunus gardumus, sastopas ar jauniem augu veidiem utt.
12. Ūdens pludmalē pārāk tālu no ierastās līnijas
Okeāna krasts kļuvis pārāk sekls - pazīme par gaidāmo cunami. Pamanot to apgabalā, kur šāda dabas katastrofa ir iespējama, jums nekavējoties jābrīdina visi pārējie un jābēg.
Pirms cunami Indijas okeānā 2004. gadā, diemžēl, ļoti maz cilvēku pievērsa tam uzmanību. Gandrīz visa krasta garumā cilvēki devās krastā, lai savāktu gliemežnīcas un zivis. Visvairāk parādība ieinteresēja bērnus. Tomēr divās pludmalēs bija cilvēki, kas zināja šo faktu: 10 gadus vecā angļu meitene Tillija Smita un bioloģijas skolotājs Džons Črostons. Tajā dienā viņiem izdevās glābt daudzu cilvēku dzīvības.
13. Triju likums
Nokļūstot sarežģītā situācijā, jums jāatceras rādītāji, kas var raksturot vidusmēra cilvēka spēju izdzīvot:
• 3 minūtes bez gaisa,
• 3 stundas ekstremālā temperatūrā,
• 3 dienas bez ūdens,
• 3 nedēļas bez ēdiena.
Bez pareizas prioritāšu noteikšanas izdzīvošanas izredzes ir daudz zemākas.
Vai jums ir nācies sastapties ar ko tamlīdzīgu un vai jūs pareizi noreaģējāt uz situāciju? Padalieties komentāros.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts