12 vārdi un izteicieni, kas nodos neizglītotu cilvēku

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

Globalizācija pārliecinoši iekļūst visās visās dzīves sfērās. Arī valodas normas tai piemērojas. Un tomēr lietot vārdus precīzā nozīmē un ar pareizi izteiktu uzsvaru - tas ir lieliski.


Mums gribas ticēt, ka arī jums ir svarīgi runāt pareizi. Tāpēc mēs apkopojām vārdus un izteicienus, kuros daudzi bieži pieļauj kļūdas.

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
1. «Bohēma»

Kā reakcija uz kaut kādu nestandarta rīcību šova biznesam bieži vien kļūst raksturīga nopūta: “M-jā, bohēma”. Patiesībā, tam nav nekāda sakara ar bohēmu. No franču valodas “Boheme”, šis vārds burtiski tulkojas kā “čigāniete”. Tā ir mākslinieciskās inteliģences vide, kas dzīvo nekārtīgu un ļoti nenodrošinātu dzīvi. Bohēmā nav ne miņas no greznības un bagātības, un tam nav nekāda sakara ar eliti.

2. «Kvintesence»

Vārda “kvintesence” sarežģītība netikai tā, lai no pirmās reizes to izrunātu un nesapītos, bet arī to pateikt atbilstošā vietā. Bieži vien to izmanto kā sinonīmu “apvienošanās”. Bet vārda patiesā nozīme - “piektais elements”, proti, kaut kāda ilūzija, smalka matērija.

3. «No 9:00 līdz 00:00»

Izkārtnes uz kafejnīcu un restorānu durvīm vēsta, ka iestāde strādā no plkst. 9.00 līdz 24.00. Neskatoties uz to, ka iestāde tiek slēgta pusnaktī, tomēr pareizāk ir rakstīt: ”... līdz 00:00”.
Foto: adme.ru
4. «Komandējuma» un «komandēts»

Šie līdzīgie vārdi pastāvīgi liek labi domāt, pirms izvēlēties nepieciešamo īpašības vārdu. Tāpēc komandēts var tikai cilvēks, kas dodas dienesta uzdevumā. Bet braucienā viņš tērēs komandējuma naudu.

5. Katoļu un pareizticīgo Ziemassvētki

Šīs divas Ziemassvētku definīcijas ir bezjēdzīgas, jo nevar būt 2 dzimšanas dienas pat Jēzum. Turklāt cariskā Krievija bija pareizticīgā valsts, bet svētkus atzīmēja 25. decembrī. Runa nav par reliģiju, bet gan vecā un jaunā kalendārā stilu. Kalendārā starpība bija 13 diennaktis. Tā arī notiek, ka pēc Gregoriāņu kalendāra Ziemassvētki ir 7. janvārī, bet pēc Juliāna kalendāra - 2 nedēļas agrāk.

6. «Vanna»

Vēl viens vārdu pāris, ko viegli sajaukt. Pie vārda “vanna” tiek pievienots vārds “istaba”. Tātad vannasistaba ir atsevišķa telpa dzīvoklī. Bet “vannai” nav ko pievienot, jo tajā var tikai apsēsties un nomazgāties.
Foto: adme.ru
7. «Fetišs»

Attēls

“Ēst arbūzu ar sāli, mans fetišs.” Šai frāzei nav nekādas jēgas, ja vien jūs nepielūdzat sāli un neesat arbūza slepenais adepts. Fetišs ir nedzīvs priekšmets, kas veltīts ticīgo pārdabiskajām īpašībām un kalpo reliģiskā kulta objektam.

8. Valsts vai valdības prezidents

Gan ikdienas runā, gan oficiālo personu pieteikumos reizēm izskan: “Mūsu valsts prezidents.” Taču vārds “valsts” galvenokārt apzīmē teritoriju un tautu, tās iedzīvotājus, kur varas forma var būt jebkura. Tikmēr, runājot par prezidentu, mēs domājam sabiedrības politisko organizāciju ar konkrētu valdību. Šajā gadījumā labāk teikt tieši “Valdības prezidents” vai “Valsts vadītājs”.
Foto: adme.ru
9. «Cenrādis» un «cena»

Attēls

Kopš neseniem laikiem ir radusies tendence runāt “augstvērtīgs cenrādis”, “pieņemams cenrādis”, paredzot cenu. Lieta ir tāda, ka cenu zīme ir birka/etiķete ar tajā rakstītu cenu. Un, ja nepieciešams, raksturot preču un pakalpojumu vērtību, labāk izmantot vārdu “cena”.

10. «Posts» un «Reposts»

Kad mēs dalāmies savā mājaslapā internetā, mēs veicam repostu. Angļu piezīmei “re -” jau ir ietverts krievu valodas priedēkļa “pere-” . Tieši tāpēc “repostēt” nav nekas cits kā pleonizms, tas ir, pārmērīgu vārdu vai tā daļu lietošana.

11. Cipars vai skaitlis 10

Ciparu latviešu valodā ir 10: no 0 līdz 9. Viss pārējais - skaitļi.
Foto: adme.ru
12. Uzzīmēt vai uzgleznot gleznu

Ja runa ir par krāsām, gleznu glezno. Ja par zīmuli vai krītu, tad zīmē. Lai gan pēdējā gadījumā tā drīzāk ir skice. Tāpēc ar pārliecību var teikt, ka gleznu kā pilnvērtīgu mākslas darbu glezno mākslinieks.

Vai jums bieži sastopami vārdi, kas lietoti nepareizā nozīmē vai nepareizi izrunāti? Vai jūs izlabojat sarunu biedru vai dodat viņam iespēju pašam kaut kad vēlāk uzzināt par savu kļūdu?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024