12 ekonomijas noslēpumi, kas palīdzēs kontrolēt izdevumus un īstenot savu sapni

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

Mēs visi esam dzirdējuši par izdevumu un ieņēmumu uzskaiti, sarakstu sastādīšanu un rezerves fondiem, bet tikai nauda no šīm zināšanām nav palielinājusies, tā joprojām plūst caur pirkstiem, tikko nonākusi rokās.


Tāpēc mēs nolēmām atrast maksimāli vienkāršus, bet iedarbīgus padomus, kas palīdzēs izvairīties no impulsīvajiem tēriņiem un pateikt “Jā” racionālismam.

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
1. Vizualizējiet

Kā tas darbojas? Mārketinga speciālisti dara visu, lai jūs nejauši atrastu preci un vēlētos to iegādāties, ne velti uzlaikošanas jabīnes atrodas veikala tālajā galā, bet dārgākās preces pārtikas veikalā ir acu līmenī. Viņu arsenālā ir arī akcijas: burti SALE vitrīnās, kartītes ar uzkrāšanas punktiem, patīkamas smaržas un mūzika.

Ko darīt?

• 1. variants. Izejiet “svešinieka testu”. Vai vēlaties nopirkt jaunu kleitu? Iedomājieties cilvēku, kurš vienā rokā tur jūsu nākamo pirkumu, bet otrā - kleitas naudas ekvivalentu. Ko jūs izvēlēsieties? Ja tiecaties uz naudas pusi, tad šī manta jums nav tik svarīga.

• 2. variants. Iedomājieties savu pirkumu pēc pusgada. Lūk, kleita, kas bija uzvilkta tikai vienu reizi, skumji šūpojās skapī uz pakaramā. Ķeriet šo mirkli un izmantojiet, lai pieņemtu pareizo lēmumu.

Izmantojiet fantāziju un nepadodieties, neizmēģinot abus variantus.
Foto: adme.ru
2.Neņemiet iepatikušos preci rokās

Kā tas darbojas? Cilvēki ļoti novērtē lietas, kuras viņiem pieder, ar to tiek izskaidrotas nepamatoti augstas cenas, pārdodot preces no rokām. Paturot preci rokās, jūs zemapziņā nolemsiet, ka šī manta ir jūsu, un, nežēlīgi augstā cena ir attaisnota, visi ietaupījuma padomi ir aizmirsti, bet jūs ar pilnīgi nevajadzīgiem viedtālruņiem dodaties pie kases.
Ko darīt?

• Palūdziet, lai pārdevējs pats nodemonstrē, kā darbojas jums iepaticies telefons, vai atloka džemperi, kas jums ir pa prātam.

• Retāk pērciet tiešsaistē. Pētījumi liecina, ka arī interneta pirkumi tiek izskaidroti ar impulsīvu cilvēku uzvedību, kuri nevar sevi kontrolēt.

Galvenais - ne pie kādiem apstākļiem neņemiet iepatikušos preci rokās.
Foto: adme.ru
3. Ejiet pa kreisi

Kā tas darbojas? Lielākā daļa pircēju, ieejot veikalā, iet pa labi, jo ir labroči. Mārketinga speciālisti par to zina un tīši izvieto visdārgākās preces tirdzniecības punktos labajā pusē.

Ko darīt?

• Staigājiet pa veikaliem sagatavojies: paņemiet līdzi pirkumu sarakstu un pārvietojieties saskaņā ar to - tas disciplinē.

• Pievērsiet uzmanību apakšējiem un augšējiem plauktiem – lētākas preces būs tieši tur.

• Neņemiet groziņu, nesiet to, ko plānojat iegādāties, rokās. Ja ir jānopērk vairākas preces - paņemiet grozu, bet ne ratiņus, tas palīdzēs neņemt lieko.

Atcerieties, ka sagatavošanās – atslēga apzinātiem pirkumiem.
Foto: adme.ru
4. Nezelējiet košļājamo gumiju

Kā tas darbojas? Cilvēkiem, kuri košļā gumiju, paaugstinās asins pieplūdums smadzenēs un uzlabojas kognitīvā funkcija.

Tāpēc gribas ilgāk atrasties cilvēku vidū, skatīties uz precēm, domāt par pirkumiem.

Kā ir pareizi?

• Nekošļājiet gumiju. Saskaņā ar pētījumiem, pats process liek tērēt vairāk laika preces izvēlēšanai un pirkt vairāk lietu, nekā plānots.

• Koncentrējieties uz to, ko vēlaties, un nenovērsiet uzmanību uz “vilinošiem” piedāvājumiem. Ir vajadzīgs saraksts vai izpratne par to, kāpēc jūs esat ieradies.

• Ierobežojiet laiku, ko plānojat pavadīt veikalā. Atbraucu, ieraudzīju un nopirku.

Jūsu devīze - apzināšanās, paškontrole un nekādas košļājamās gumijas.
Foto: adme.ru
5. Neskatieties apkārt

Kā tas darbojas? Ieraugot preci ar akcijas cenu, cilvēks vēlas to iegādāties, lai izvairītos no zaudējumiem, pat ja prece vispār nav nepieciešama. Tas ir instinkts: iespējamie zaudējumi mūs satrauc vairāk nekā ieguvumi, un pat viena doma par to, ka, nepērkot lietu tagad, jūs zaudēsiet iespēju to iegādāties nākotnē, rada bažas.

Kā ir pareizi?

• Droši ignorēt akcijas preces, ja tās nav jūsu sarakstā.

• Ņemiet to, kas nepieciešams, un uz priekšu uz kasi. Un neaizmirstiet atbildēt pieklājīgi “nē, paldies” par kasiera piedāvājumu tikai šodien iegādāties 7 feihoa par 2 cenu.

Ja tiksiet galā ar bailēm zaudēt, jūs vinnēsiet.
Foto: adme.ru
6. Preces vietā ņemiet pauzi

Kā tas darbojas? Izdzirdēs no konsultanta par to, ka tikai šodien notiek superakcija, tā ir prece ar atlaidi, unikāls piedāvājums un tā vairs neatkārtosies, jūs varat pieņemt impulsīvu lēmumu, par kuru vēlāk nožēlosiet.

Ko darīt? Lai izdarītu pareizo izvēli, ir jāuzgaida.

• Cīnieties ar kārdinājumu. Pēkšņām “iekārēm” var ieturēt pauzi 24 stundu laikā, lieliem pirkumiem – ne mazāk kā 3 dienas.

• Izmantojiet atlikšanu ar prātu - skatieties YouTube, salīdziniet cenas, izlasiet atsauksmes par preci.

• Paskatieties, cik stundu darba būs nepieciešams, lai nopelnītu summu, ko jūs grasāties iztērēt par to, ko esat noskatījis.

• Veiciet inventarizāciju tam, kas ir šajā kategorijā. Dažreiz, skatoties uz to, kas tev ir, var pasmieties, cik maz lietu mums patiešām vajag.

Prieks par ieguvumu tajā skaitā, arī gaidās, tāpēc, ja jūs šo mantu tomēr iegādāsieties, jūs neko nezaudēsiet.
Foto: adme.ru
7. Dzīvojiet, nevis tērējiet

Kā tas darbojas? Dzīves garša tiek zaudēta tajā brīdī, kad pirkumi tiek pārvērsti no nepieciešamības par hobiju un nodarbošanos jebkurā brīvajā brīdī. Iegādājoties lietu, cilvēkam uzlabojas garastāvoklis uz 20 minūtēm un vēlāk ir satraukums un raizes par iztērēto naudu.

Ko darīt?

• Iepērcieties pēc vajadzības un nerādieties veikalos bez papildu vajadzības.

• Plānojiet gājienus uz veikalu. Iepirkšanās patiesi var radīt prieku, ja tas notiek apzināti un ieplānoti, tā, lai pēc tam nebūtu mokoši kauns un skumji par pēdējiem 100 rubļi, kas guļ makā.

Pirkumi nav pašmērķis, tie ir tikai mazi dzīves aspekti.
Foto: adme.ru
8. Atlieciet ieekonomēto

Kā tas darbojas? Jūs zināt summu, ko varat tērēt nedēļas laikā. 7 dienas paiet, svētdien jūs ieskatāties makā (vai pārbaudāt rēķinu) un atklājat, ka tur palikusi “lieks” tūkstotis rubļu. Ja ietaupījums paliek makā, risks, ka jūs to iztērējat “vienkārši tāpat”, ir ļoti liels.

Ko darīt? Investējiet savā nākotnē.

• Netērējiet “pēkšņi parādījušos naudu”. Vai esat atmaksājis parādu vai ir izdevies ietaupīt? Daliet summu 2 daļās: vienu drosmīgi iztērējiet – tas ir iemesls sevi palutināt, bet otru atlieciet savam sapnim, lielam mērķim.

• Sakrājiet un izpētiet veikalu čekus - visbiežāk tur tiek atspoguļota atlaides summa. Ietaupīto naudu uzreiz izņemam no maka vai pārskaitām uz atsevišķa rēķina. Krājkasītē liekam sīknaudu – visu sīknaudu, kas šķind somas dibenā.

• Atsakieties no sīkumiem, bez kuriem viegli varēsiet iztikt. Piemēram, kafijas tases ikdienas pirkšana kafejnīcā izmaksā pietiekami dārgi.

Iegādājieties krājkasīti- nav obligāta klasiskā cūka, galvenais, lai tā jums patiktu, tad arī process būs priecīgāks. Ja runa ir par līdzekļiem, kas glabājas uz kartes, nedēļas beigās pārvieto atlikumu uz papildus kontu.
Foto: adme.ru
9. Ekonomējiet vienam mērķim

Kā tas darbojas? Es gribu visu uzreiz , mērķu ir daudz, bet jums ir liels un nesasniedzams sapnis. Sākas šaubas: kāds mērķis ir svarīgāks, uz ko un cik atlikt?

Kā pareizi?

• Izvēlēties mērķi.Tam jābūt lielam, galvenais – vienīgajam, tad arī ekonomija liekas rezultatīva, un mērķis pakāpeniski tuvojas.

• Neapstājieties pie sasniegtā. Sakrājām vienam, piepildījām vēlmi - sākam krāt citam mērķim.

Fokusējieties vienam mērķim, un tikai to sasniedzot, ejiet tālāk.
Foto: adme.ru
10. Sapņojiet

Kā tas darbojas? Nav viegli cīnīties ar vēlmi priecāties tieši tagad, bet nožēlot par to vēlāk. Visi nomaksas termiņi un patēriņa kredīti tieši domāti tam.

Kā vajag?

• Atcerieties par savu mērķi katru reizi, kad būs kārdinājums iegādāties kaut ko “ārpus budžeta”. Uzdodiet sev jautājumu: kā es to panākšu, pērkot sīkumus par naudu, ko var atlikt sapnim?

• Rakstiet dienasgrāmatu. Tā vietā, lai vienkārši domātu par savu mērķi, pierakstiet to - cilvēki, kuri pieraksta savus mērķus, ir ievērojami veiksmīgāki to sasniegšanā nekā tie, kuri tikai par tiem domā.

Apzināts novērtējums palīdzēs izvairīties no liekiem tēriņiem.
Foto: adme.ru
11. Fokusējieties uz to, kāpēc jūs gribat ekonomēt, bet ne tikai uz to, kāpēc jūs gribat tērēt

Kā tas darbojas? Tajā brīdī, kad jūs vakariņās ēdat “plikus” makaronus, ietaupot naudu par desiņām un tomātu pastu, atnāks apzināšanās, ka esat nogurusi no šīs taupīšanas, un jau nākamajā dienā jūs iegādāsieties sev gan desiņas, gan pastu un popkornu, un vēl piedevām šokolādi.

Kā vajag?

• Biežāk atcerieties, kāpēc taupāt. Izrādījās, ka cilvēki, kuri apsvēruši iemeslus, kāpēc viņi vēlas atlikt naudu, ir ietaupījuši vairāk nekā tie, kuri ir koncentrējušies uz konkrētu tehniku izstrādi, kā viņi taupīs, teiksim, iepirksies retāk vai atteiks sev it visā..

• Nebīstieties pieņemt lēmumus. Dzīve ir dinamiska, katru nedēļu jāpieņem lēmumi, kas iziet ārpus mūsu finanšu plānu ietvariem, un tas ir normāli. Turieties pie sava mērķa un neatsakieties no visiem dzīves priekiem.

Plānošana ir efektīvāka, ja cilvēks spēj pieņemt negaidītus lēmumus un atgādina sev, kāpēc vēlas sasniegt mērķi.
Foto: adme.ru
12. Ieskatieties savos krājumos

Kā tas darbojas? Bieži cilvēki koncentrējas uz to, cik tālu tie ir no sava mērķa, nevis uz to, cik tuvu viņi tam atrodas. Jūs krājat vai uzstādāt automātisko maksājumu un pārvedat summu uz krājkontu, bet neredzat un neaiztiekat ieguldītos līdzekļus. Rezultātā nauda sāk izskatīties abstrakta, gandrīz kā spēles valūta. It kā jūsu, it kā ne jūsu - nav nekāda prieka no tās.

Kā vajag? Kā Skrūdžs Makdaks, kurš ienirst savā zelta krātuvē “Pīļu stāstos”, sekojiet uzkrājumu progresu un izbaudiet to.

• Vērojiet ietaupījumu pieaugumu. Tas palīdzēs saprast, ka jūsu rīcība ir reālā laikā.

• Izveidojiet rituālu: katru mēnesi, noliekot malā visas lietas, pārbaudiet, cik daudz esat sakrājis.

• Neaizmirstiet atlīdzināt sevi par panākumiem: esam sasnieguši noteiktu atzīmi, ko esam noteikuši paši, - atzīmējam un ļaujam sev mazus priekus.

Šīs vienkāršās darbības var stiprināt jūsu centienus sasniegt mērķi.
Foto: adme.ru
Bonuss: 3 jautājumi, uz kuriem vajag atbildēt, lai iepirktos apzināti

Trīs vaļi, uz kuriem stāv visa apzināto tēriņu teorija un tiek veidoti visi līdzekļu ekonomijas padomi:

• Praktiskums. Paņemam pauzi un jautājam sev: vai man tas ir vajadzīgs, es to izmantošu?

• Finansiālā pieejamība. Atbilde uz iepriekšējo jautājumu ir pozitīva, un jūs interesējaties: es to varu atļauties, vai tas ir labs risinājums? Jā - pārejam pie nākamā jautājuma, nē - krājam, pievienojot šīs preces pirkumu mērķu sarakstam.

• Emocijas. Uzdodiet sev jautājumu: kā es jutīšos, kad izdarīšu pirkumu, vai mans noskaņojums nebojāsies?
Draugi, dalieties ar paņēmieniem, kas palīdz jums pieņemt lēmumus, izvairīties no nevajadzīgiem tēriņiem un ietaupīt.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024