11 lietas, ko vecāki ir pieraduši aizliegt bērnam, bet patiesībā tie ir normāli un pat noderīgi

Advertisement
Foto: tsp.li
Advertisement

Daudzi vecāki neļauj saviem bērniem rīkoties tikai tāpēc, ka viņiem pašiem bērnībā to neļāva darīt. Bet patiesībā pilnīgi normāli, piemēram, neēst putru, ir kaitīgi saldumi vai skraidīt pa peļķēm. Bet šādi aizliegumi var atsaukties bērniem pieaugušo dzīvē.

Raksta turpinājums
Foto: tsp.li
Mēs esam noskaidrojuši, kādi vecāku aizliegumi ir jāaizmirst.

1. Noēst visu porciju

Bērniem ir “iekšējais sensors”, kas sūta signālu smadzenēm, kad viņi ir izsalkuši, grib dzert vai arī ēst. Ja jūs viņiem ieliekat ēst vairāk, jūs mainīsiet šos dabiskos receptorus, liekot pārēsties. Kad tas notiek, bērni sāk ignorēt savu iekšējo balsi un pārvarēt piesātinājuma sajūtu.

Šāda pārēšanās var novest pie liekā svara un pat aptaukošanās, kas rada nepatiesu pašvērtējumu un nepatiesu priekšstatu par sevi.

2. Ēst patstāvīgi

Jā, pabarot bērnu pašiem - vienkāršāk un ātrāk. Jā, viņš droši vien nosmērēs sevi un visu apkārtni. Bet, aizliedzot viņam to, mēs zaudējam viņa pirmos soļus būt patstāvīgam. Šī iespēja bērniem dod neatkarības un pārliecības sajūtu, palīdz izprast savu izsalkuma un sāta sajūtu.
Foto: tsp.li
3. Palīdzēt mammai un tētim

”Nepieskaries, salauzīsi/notraipīsi!” Pēc dažiem gadiem vecāki sūdzas, ka bērns ir slinks un neko nevēlas. Kad mēs lūdzam bērnu palīdzēt, viņš jūt savu nozīmi. Ir svarīgi pat neprasmīgi palīdzības mēģinājumi. Jo tas ir lielisks veids, kā iemācīt bērniem kaut ko interesantu un pavadīt kopā ar viņiem vēl vairāk laika.

4. Zīmēt ar krāsām un nosmērēties

Pēc tam, kad vecāki ļaus bērnam zīmēt patstāvīgi, nav vērts pievērst uzmanību notraipītajām lietām un priekšmetiem. Tas viss ir nesalīdzināms ar priekšrocībām, ko dod šis process. Zīmēšana attīsta radošumu, noņem stresu, palīdz izpaust savas jūtas, kuras bērniem pagaidām ir grūti izteikt vārdos.
Foto: tsp.li
5. Skraidīt pa peļķēm

Pirms sākt raizēties par slapju drēbju un netīro apavu kaudzi, atcerieties, ka skrējiens pa peļķēm ir bērniem vairāk nekā tikai izklaide. Domājiet par katru bērna lēcienu peļķē kā par iespēju iemācīties koordinēt, attīstīt spēku un veiklību.

6. Spēlēties ar ūdeni

Neļaujiet domām par “slapju nekārtību”. Bērni saņem lielu labumu no ūdens. Tas ir brīnišķīgs resurss, ar kuru mazuļi var eksperimentēt un pētīt pasauli. Viņiem vajag tikai spaiņus, traukus, rotaļlietas, ar kurām viņi smeļ un lej ūdeni.
Ļaujot bērniem pavadīt laiku ar ūdeni, mēs veicinām viņu dabisko ziņkāri. Rezultātā mazuļiem tiks attīstīta vizuālā koordinācija, motorika un maņu uztvere, sociālās un komunikatīvās iemaņas, kā arī uzlabosies koncentrēšanās un uzmanība.
Foto: tsp.li
7. Būt savam uzskatam

Tas, ka bērnu balsis ir klusas, nenozīmē, ka tās vispār nevajadzētu klausīties. Kad pieaugušie neņem vērā bērna viedokli, viņš sāk saprast, ka viņa jūtas un vēlmes nav nozīmīgas. Tas negatīvi ietekmēs viņa pašvērtējumu, un nākotnē viņš nespēs aizstāvēt savu viedokli un ļaus manipulēt ar sevi.

8. Fantazēt

Iesaiste fantāzijas pasaulē stimulē bērnu radošumu, palielina vārdu krājumu un nostiprina pārliecību par izvēles brīvību būt par to, par ko viņš vēlas būt. Šeit, protams, ir svarīgi atšķirt fantāziju no nodomu meliem. Melot vienmēr ir mērķis - slēpt patiesību. Bet, uzdodot bērnam uzvedinošus jautājumus, var izsekot, kā attīstīsies viņa iztēle, un izdarīt secinājumus.
Foto: tsp.li
9. Ēst saldumus

Salds daudzos daudzumos ir tikpat kaitīgs kā sāļš, taukains vai ass. Bet mūsdienīga pieeja ēdināšanai iesaka vecākiem neuzlikt saldumiem stingrus aizliegumus (protams, ja bērnam nav pretindikāciju), bet mācīt bērnus ēst daudzveidīgi un samērīgi. Nav vērts dalīt ēdienu “labā un veselīgā, ko nepieciešams ēst, un “sliktā un kaitīgā”, ko var saņemt izņēmuma gadījumā vai balvas veidā.

Pētījumi liecina, ka ierobežojumi var pastiprināt bērna vēlmi ēst “aizliegtus” produktus. Savukārt tas veicina augstāku pārēšanās risku nobriedušā vecumā.

Starp citu, bērniem no 2 līdz 18 gadiem ieteicams lietot ne vairāk kā 25 g cukura dienā.
Foto: tsp.li
10. Izmantot sociālos tīklus

Saskaņā ar pētījumiem 70% darba devēju izmanto sociālos tīklus, lai pārbaudītu kandidātus pirms darbā pieņemšanas, bet 57% retāk intervē kandidātu, kuru nevar atrast internetā.

Tāpēc ir svarīgi neaizliegt, bet apmācīt bērnu veselīgai sociālo tīklu izmantošanai un palīdzēt viņam uzņemties atbildību par savu reputāciju internetā.

11. Pa jokam cīnīties

Ja jūs pamanījāt, ka jūsu māja uz kādu laiku kļūst par brīvas cīņas ringu, tad nesteidzieties pārtraukt šo spēli. Jo tas dod daudz priekšrocību bērna attīstībai. Visi šie kūleņi un satvērumi palīdz bērnam attīstīt spēku, elastību un koordināciju. Gan zēniem, gan meitenēm.
Foto: tsp.li
Kādus vēl aizliegumus audzināšanā, jūsuprāt, var uzskatīt par novecojušiem?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024