11 asins analīžu rādītāji, kas jums būtu jāzina

Advertisement
Advertisement

Asins analīzes - pirmais ārsta nosūtījums, ja pacients ir saslimis. Parasti asinis tiek ņemtas no pirksta tajā pašā dienā. Asins analīzes var veikt arī tukšā dūšā - ja jums ir nepieciešama detalizētāka versija.


Šajā gadījumā asinis tiek ņemtas no vēnas.


Kāpēc asinis jānodod tukšā dūšā? Jo jebkurš ēdiens var būtiski ietekmēt testa rezultātus - piemēram, paaugstināt cukura līmeni asinīs. Labākais ir nodot asinis no rīta, kad organisms ir atpūties.

Raksta turpinājums
Asins galvenie rādītāji:

1. Eritrocīti.

Vīriešiem norma - (4,0-5,1) * 10 12 / l ; sievietēm (ne stāvoklī) - (3,7-4,7) * 1012 /l. Pārāk daudz sarkanās asins šūnas var tikt novērotas dehidratācijas gadījumā - caurejas, vemšanas, diabēta, peritonīta, pastiprinātas svīšanas, apdegumu sekas. Sarkano asins šūnu pieaugums - normāla fizioloģiska reakcija pilotiem, augstkalnu rajonu iedzīvotājiem, alpīnistiem, sportistiem.

Ja sarkano asins šūnu skaits samazinās, tā ir eritropēnija. Iemesls var būt gan fizioloģisks - hiperhidratācija (lieks ūdens daudzums organismā), gan patoloģisks - dažāda veida anēmijas.

2. Hemoglobīns (Hb).

Parastie hemoglobīna parametri var mainīties - viss ir atkarīgs no personas dzimuma, vecuma un fizioloģiskā stāvokļa. Vesela cilvēka vidējais rādītājs ir 130-160 g / l vīriešiem, 120-140 g / l sievietēm. Paaugstinātu hemoglobīna saturu savā analīzē var atrast smēķētāji, augstieņu iedzīvotāji, tie, kuri ir pakļauti lielām fiziskām slodzēm, pakļauti stresam.

Palielināts daudzums var būt saistīts ar hronisku sirds un elpošanas nepietiekamību; dehidratāciju; nieru policistozi. Galvenais zema hemoglobīna līmeņa iemesls ir dažādas izcelsmes anēmija.

3. Trombocīti.

Tieši trombocīti saglabā asinis šķidrā stāvoklī, izšķīdina izveidojušos trombus un aizsargā asinsvadu sieniņas no bojājumiem. Vidējais skaits - (180-320) * 109/ l.

Trombocītu skaita palielināšanās (trombocitoze) notiek iekaisuma procesu klātbūtnē (tuberkuloze, akūts reimatisms, čūlainais kolīts), akūtu asins zaudējuma un anēmijas gadījumā.

Samazināts trombocītu skaits asins serumā (trombocitopēnija) vērojams menstruāciju un grūtniecības laikā. Trombocitopēnija notiek arī šādu slimību gadījumā: vairogdziedzera, aknu, sistēmiskās sarkanās vilkēdes, smaga dzelzs deficīta anēmijas un lietojot dažus medikamentus.
4. Leikocīti.

Imūnās sistēmas šūnas, kas piedalās ķermeņa aizsardzībā. Vīriešiem un sievietēm norma (4.0-9.0) x 109 l. Tikai tad, ja balto asins šūnu skaits divas vai trīs reizes pārsniedz normu, jums vajadzētu sākt uztraukties.

Tā var būt pazīme bakteriālām infekcijām, akūtam iekaisumam, alerģiskām reakcijām, intoksikācijai, asinsizplūdumam, miokarda infarktam un citām slimībām. Ja rādītāji ir zemāki par normu, rūpīgi jāpārbaudās uz bakteriālām infekcijām, uz smagām gripas vai hepatīta formām, pat vēzi.

5. Glikoze.

Normālas vērtības veselam cilvēkam ir 3,5-6,5 mmol / l. Ja ir paaugstināts glikozes koncentrācijas līmenis asinīs, visbiežāk tas liecina par diabēta klātbūtni.

Pazemināta glikoze - rādītājs, ka jūsu uzturs ir nesabalansēts, nepietiekams un neregulārs.

6. Kopējais bilirubīns.

Pēc tā nosaka aknu stāvokli. Tās ātrums nedrīkst pārsniegt 20,5 mmol / l. Tā pieaugums ir vērojams hepatītu, žultsakmeņu, vai sarkano asins šūnu iznīcināšanas gadījumā.

7. Eritrocītu grimšanas ātrums vai EGĀ.

Tas ir eritrocītu grimšanas ātrums, kas balstās uz slimības gaitas laiku. Sieviešu norma - 2-15 mm / h, vīriešiem - 2-10 mm / h.

Lūk, uz ko norāda EGĀ palielinājums: infekcijas slimības, iekaisums, reimatoidālais artrīts, sarkanā vilkēde, vaskulīts, vēzis, anēmija, apdegumi, ievainojumi. EGĀ var būt pamazināts veģetāriešiem, kuri nepatērē dzīvnieku izcelsmes produktus; tādu slimību klātbūtnē, kas kavē eritrocītu grimšanu; hroniskas sirds mazspējas vai plaušu slimības esamība.
8. Kreatinīns.

Nieru stāvokļa indikators. Parastā kreatinīna koncentrācija ir 0,18 mmol / l. Normas pārsniegšana ir nieru mazspējas pazīme.

Samazinātu kreatinīnu var novērot, saņemot kortikosteroīdus, badošanās, veģetārās diētas, hroniskas aknu slimības, samazinātas muskuļu masas gadījumā, I un II grūtniecības trimestrī.

9. Kopējais proteīns.

Tā norma ir 60-80 g/l. Novirze no normas kopējā proteīna - signāls dažādiem traucējumiem organisma darbībā, kurus var noteikt tikai pieredzējis ārsts.

10. Dzelzs.

Dzelzs norma asinīs sievietēm - no 9-30 mol / l vīriešiem - no 12 līdz 31 mol / l. Visbiežāk novēro zemu dzelzs līmeni asinīs. Galvenie cēloņi: liels asins zudums (piemēram, menstruāciju laikā); nepareizs uzturs; dzelzs asimilācijas traucējumi; palielināta vajadzība pēc šī mikroelementa.

Dzelzs trūkums asinīs izraisa skābekļa badu orgānos un audos, tāpēc dzelzs anēmijai nepieciešama tūlītēja ārstēšana.

11. Ciānkobalamīns (vitamīns B12).

B12 vitamīna norma asinīs sievietēm un vīriešiem ir 148-616 pmol / L.

Ciānkobalamīna trūkums izraisa traucējumus asinsradē, rodas neiroloģisko traucējumu simptomi (garīgie traucējumi, polineirīts, muguras smadzenes bojājumi). Pazeminātu līmenī var izsaukt aknu, nieru, asins vēža slimības.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024