-
- 4309 x
-
https://torno.lv/RowLKQS
Noteikti daudziem gribētos nodzīvot līdz simts gadu vecumam! Nosvinēt mazmazbērnu kāzas, apskatīt Marsa kolonizāciju un apgūt teleporta iemaņas. Atklāt ilgas dzīves noslēpumu cenšas visi gaišākie pasaules prāti, kaut gan ilga un veselīga dzīve ir reta dāvana. Bet, šķiet, to var iemācīties...
Mūsu komanda dalās ar tevi ar ilgas dzīves teoriju no ASV, tieši kardioķirurgs Elsvorts Verhems, kurš apgalvo, ka ir atklājis ilgas un laimīgas dzīves atslēgu.
Raksta turpinājums
KĀ ILGI DZĪVOT
Ārstam Elsvortam Verhemam ir 103 gadi, pusi no kuriem viņš ir nodzīvojis būdams veģetārietis. Pazīstamais kardioķirurgs ir pārliecināts, ka tieši šis ēšanas režīms un veselīgs dzīvesveids ir iemesls viņa ilgai dzīvei un lieliskai pašsajūtai.
”Var uzskatīt, ka man vienmēr ir bijusi tieksme pie veģetārismu. Mani vecāki bija fermeri, un mums vienmēr pietika gaļas, man vienkārši nekad nav garšojusi dzīvnieku ēdiens. Kad es pilnībā no tās atteicos, tad sākumā satraucos, vai pietiekami saņemu nepieciešamos vitamīnus, bet pēc tam es noskaidroju, ka var vienkārši lietot vitamīnu B12”.
Savā praksē Verhems ir redzējis daudz siržu. Ārsts stāsta, ka pirms 50 gadiem viņš kopā ar ķirurgu grupu veica atvērtas operācijas sirdij, Āzijas valstu iedzīvotājiem. Tieši šī pieredzes arī kļuva par stimulu kardināli izmainīt ēšanas un dzīves stilu.
”Mēs operējām pacientus ar iedzimtiem sirds slimībām. Išēmiskās sirds slimības mums gandrīz netrāpījās. Tā ir dažādu valstu slimība - stāsta ķirurgs. Un nav brīnums, jo Āzijas iedzīvotāji - vairāk ēd tieši augu valsts produktus. Elsvorts Verhems ir pārliecināts, ka augsti attīstītu valstu lāsts - paaugstināts holesterīna līmenis. Ārsts apgalvo, ja cilvēki ieklausītos viņa padomos, išēmiskās sirds slimības varētu vispār iznīdēt.
”Ja jūsu holesterīna līmenis ir zemāks par 140, tad no nepatikšanām ar sirdi jūs esat praktiski nodrošināti. Bet galvenais faktors, kuru paceļ holesterīns, tie ir piesātinātie tauki, kas ir praktiski visi dzīvnieku tauki. Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka dzīvnieku olbaltums ietekmē holesterīna līmeni, tāpēc, pat, ja jūs dzerat pienu ar zemu tauku saturu, tas to nepadara veselīgu. Cukurs var palielināt holesterīnu”.
Interesanti, vai daudzus pacientus ķirurgam ir izdevies pārliecināt par labu uztura izmaiņai un atteikšanās no dzīvnieku izcelsmes produktiem?
”Kad es biju praktizējošs ārsts, es centos pacientiem izstāstīt, ka dzīvnieku izcelsmes produkti nedod labumu. Bet cilvēkam ir jābūt morāli gatavam uz šādu soli. Ir ļoti grūti teikt cilvēka, kurš ir pieradis ēst gaļu, ka jūs plānojat aizliegt viņam ierastos ēdienus. Ēdiens - tas ir ļoti sāpīgs jautājums.
Cilvēki var runāt par jebko - par sporta labumu, atslābināšanās, pareiziem psiholoģiskiem noteikumiem, un viņi jums piekrīt. Bet sāciet runāt par to, ko viņi ēd, un atklāsies, ka cilvēki ir ļoti jūtīgi šajā jautājumā. Ja pacients ir gatavs mani sadzirdēt, es paskaidroju, kādēļ augu valsts pārtika ir veselīgāka no zinātniskā viedokļa”.
Visi cilvēka garšas ieradumi rodas dzīves laikā, izņemot mīlestību pret krūts pienu, protams. Un tas nozīmē, ka vecākiem ir ļoti vienkārši izaudzināt savu bērnu, pieradinot bērnam veselīgus garšas ieradumus.
”Bet arī pieauguši cilvēki, kā es, var izmainīt savu garšu. Piemēram, daži ēd par daudz sāls. Bez sāls tiem šķiet, ka ēdiens ir bezgaršīgs. Bet, ja katru dienu nedaudz samazināt sāls daudzumu ēdienā, rezultātā cilvēks nepamanīs atšķirību. Garšas ieradumus var izmainīt aptuveni trīs mēnešu laikā, ja to ļoti vēlēsieties”.
Savu uzskatu efektivitāti ārsts pierāda ar savu personīgo pieredzi. Viņš pārstāja praktizēt ārsta praksi 95 gadu vecumā, kaut gan bija pietiekami spēka, lai turpinātu un kolēģi pierunāja viņu palikt.
”Es varētu arī tagad strādāt. Es varu darīt visu, ko darīju agrāk - rokas man nedreb, locītavas nesāp, līdzsvaru nezaudēju. Vienkārši es nolēmu, ka ir laiks pavadīt vairāk laiku kopā ar ģimeni”, - saka laimīgais ilgdzīvotājs.
Savos 103 gados Elsvorts Verhems dzīvo aktīvu dzīvesveidu. Vīrietis vada auto, rūpējas par savu dārzu un bieži pastaigājas. Bet viņa sirds un organisms kopumā, kā viņš pats apgalvo, ir lieliskā kārtībā.
”Pagaidām novecošanas procesam ir tikai gāzes pedālis un nav bremzes. Pats lielākais, ko tu vari darīt, - nespied uz pedāli un nepaātrini novecošanu. Vidējas statistikas cilvēks, ir jāsaka, ka ar savu trako un nemierīgo dzīvi gāzē no visa spēka”, - reiz teica Dens Bjutners. Tad sākam dzīvot ilgi un laimīgi!
Interesants raksts? Noteikti dalies ar to ar draugiem.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts