-
- 6809 x
-
https://torno.lv/SDAFOgT
Neskatoties uz to, ka Japānā 2011. gadā bija zemestrīce, kas izraisija Fukusimas kodolkatastrofu, daudzi cilvēki vēljoprojām neapzinās, ka radioaktīvais piesārņojums ir bīstams pasaulei.
Saskaņā ar atskaiti par 2010.gadu, kuru publicēja Bleksmita institūts, kas nodarbojas ar ekoloģijas problēmām un apkārtējās vides piesārņojuma problēmām, radionuklīdi atrodas toksisko draudu sešiniekā. Un pasaulē ir daudz vairāk vietu, kur cilvēkiem draud radiācijas iedarbība.
Avots: infoniac.ru Raksta turpinājums
1. Henforda, ASV
Vašingtonas Henfordas komplekss bija amerikāņu atombumbas projekta neatņemama sastāvdaļa, kur ražoja plutoniju pirmajai atombumbai un bumbai “Resnulis”, kas tika nomesta uz Nagasaki. Aukstā kara laikā ražošana tika palielināta, piegādājot plutoniju vairumam no 60 000 atomieročiem. Neskatoties uz to, ka kompleksu beidza ekspluatēt, tas vēl joprojām divas trešdaļas valsts radioaktīvajiem atkritumiem: aptuveni 240 tūkstoši kubametru šķidro atkritumu, 710 tūkstoši cieto atkritumu un aptuveni 500 kvadrātmetri piesārņotu gruntsūdeņu, kas padara šo vietu par visvairāk piesārņoto ASV. Šīs zonas ekoloģiskais izsīkums skaidri liek saprast, ka radioaktīvie draudi nav tikai tie, kas var rasties raķetes uzbrukuma gadījumā, bet arī tas, kas slēpjas pašā valsts centrā.
2. Vidusjūra
Gadiem sindikātu Norangeta, kas pieder itāļu mafijai, apsūdzēja, ka tas ir izmantojis jūru kā ērtu vietu, kur var izmest bīstamos atkritumus, tajā skaitā, arī radioaktīvos. Itāļu NPO uzskata, ka no 1994.gada Vidusjūras ūdeņos pazuda aptuveni 40 kuģu ar toksiskajiem un radioaktīvajiem atkritumiem. Ja tā ir taisnība, šīs apsūdzības izgaismo nezināmas izcelsmes un daudzuma radioaktīvu atkritumu draudu ainu Vidusjūrā, uh kuru patiesā bīstamība kļūs zināma, kad simtiem cisternu paliks nederīgas vai kādā citādā veidā tiks atvērtas. Vidusjūras skaistums var slēpt īstu ekoloģisku katastrofu.
3. Somālijas krasti
Ja jau lieta saistās ar šo briesmīgo biznesu, tad itāļu mafijas organizācija darbojās ne tikai savā teritorijā. Ir iesniegumi, ka Somālijas ūdeņi un zeme, kurus neaizsargā valdība, tika izmantoti, lai nogremdētu un apglabātu toksiskos metālus un atkritumus, ieskaitot 600 barelu toksisku un radioaktīvu atkritumu no slimnīcām. Īstenībā, ANO vides programma uzskata, ka izrūsējošie bareli tika izmesti Somālijas krastos 2004.gadā cunami laikā. Valsts jau tagad ir tuksnesīga zeme, bet atkritumu iedarbība radīs vēl postošāku iespaidu uz nelaimīgajiem Somālijas iedzīvotājiem.
4. ”Majak”Krievija
Ražošanas apvienība “ Majak” Krievijas ziemeļaustrumos bija daudzu gadu garumā atomstacija, bet 1957.gadā kļuva par vietu, kur notika viena no lielākajām kodolkatastrofām. Sprādziena laikā tika izsviestas aptuveni 100 tonnas radioaktīvu atkritumu, piesārņojot milzīgu teritoriju. Sprādziens tika rūpīgi noklusēts līdz 1980-iem gadiem. Sākot no 1950iem gadiem atkritumi no stacijas tika izmesti apkārtējā vidē upē Karačajā. Tas noveda pie ūdensapgādes piesārņojuma, no kura bija atkarīgi tūkstošiem cilvēku. Eksperti uzskata, ka Karačaja ir visradioaktīvākā vieta uz pasaules. Dažādu nelaimes gadījumu rezultātā, ieskaitot ugunsgrēkus un nāvējošas putekļu vētras, stacijas radiācija apstaroja aptuveni 400 000 cilvēkus. Karačajas upes dabas skaistums sevī slēpj nāvējošo piesārņojumu, jo radiācija ir tik liela, ka var iegūt nāvējošo devu stundas laikā.
5. Sellafīlda, Lielbritānija
Atrodoties Anglijas rietumu krastā, Sellafīlda sākotnēji bija atombumbu plutonija ražotnes objekts, bet vēlāk pārvērtās par komercteritoriju. Darbības sākumā, stacijā notika simtiem nelaimes gadījumu, bet ēku divas trešdaļas tiek uzskatītas par radioaktīviem atkritumiem. Katru dienu stacija izdala aptuveni 8 miljoni litru piesārņotu atkritumu, kas tiek novadīti jūrā, kas padara Īru jūru par visradioaktīvāko jūru pasaulē. Un, neskatoties uz to, ka Anglija ir slavena ar savām zaļajām pļavām un mainīgajām ainavām, tās centrā atrodas toksisks, nedrošs objekts, kurš izmet atkritumus tieši okeāna ūdeņos.
6. Sibīrijas ķīmijas kombināts, Krievija
„Majak” nav vienīgā piesārņotā vieta Krievijā. Sibīrijā atrodas ķīmiskais objekts, kas satur kodolatkritumus, kuri ir vairāk nekā 40 gadi veci. Šķidrie atkritumi glabājas atklāta tipa baseinos un konteineros, kuri ir sliktā stāvoklī, un kas satur aptuveni 125 tonnas cieto atkritumu, tajā pašā laikā, atkritumi, kas atrodas pazemes glabātuvēs var iztecēt gruntsūdeņos. Vēji un lietus izplatīja piesārņojumu dabā un apkārtējā teritorijā. Tajā pašā laikā dažādas sīkas avārijas noveda līdz tam, ka plutonijs kaut kur pazuda, bet sprādzienu laikā vairākkārt izplatījās radiācija. Un neskatoties uz to, ka sniegotā daba izskatās lieliski, fakti runā par augsta līmeņa piesārņojumu šajā teritorijā.
7.Semipalatinskas atompoligons, Kazahstāna
Kādreiz, esot par PSRS atomieroču testēšanas poligonu, tagad šī teritorija ir mūsdienu Kazahstānas daļa. Šī vieta bija paredzēta padomju atombumbai sakarā ar to, ka tā nebija apdzīvota, lai gan īstenībā te dzīvoja aptuveni 700 tūkstoši cilvēku. Tas bija objekts, kur PSRS uzspridzināja savu pirmo atombumbu un ir rekordiste sakarā ar to, ka te visbiežāk tika izdarīti atomsprādzieni. Tā, 40 gadu laikā, te bija uzspridzinātas, vismaz, 465 atombumbas, laika posmā no 1949.gada līdz 1989.gadam. Šie pārbaudījumi notika minētajā objektā, bet radiācijas iedarbība tika turēta slepenībā, līdz objektu slēdza 1991.gadā. Zinātnieki uzskata, ka tā eksistēšanas laikā radiācija ietekmēja aptuveni 200 tūkstošu cilvēku veselību.
8. Mailu-Suu, Kirgīzija
Pēc Bleksmita institūta atskaites datiem, šī vieta tiek uzskatīta par vienu no 10 vispiesārņotākām pilsētām pasaulē. Radiācija Mailu-Suu ir nevis no atombumbām vai atomelektrostacijām, bet no materiālu, kas nepieciešami procesiem, ieguves. Šajā vietā atrodas urāna ieguves vietas, bet to pārstrādes objektā atrodas aptuveni 36 urāna atkritumu izgāztuves, aptuveni 1,96 kubametru apjomā. Reģions ir seismiski aktīvs un jebkura kavēšanās var novest pie tā, ka atkritumi nokļūs upēs, piesārņojot ūdeņus, ko izmanto simtiem tūkstoši cilvēku. Cilvēki, kas te dzīvo, var ciest ne tikai no atomsprādziena, bet arī no radioaktīviem nokrišņiem, zemestrīces gadījumā.
9. Černobiļa, Ukraina
Vieta vienas no lielākajām un bēdīgi slavenām atomkatastrofām. Černobiļa līdz šim brīdim ir stipri piesārņota, neskatoties uz to faktu, ka teritorijā tiek ielaisti neliels skaits cilvēku uz neilgu laiku. Avārijas rezultātā no radiācijas cieta aptuveni 6 miljoni cilvēku, kā rezultātā, pēc dažādām aplēsēm, no 4 tūkstošiem līdz 93 tūkstošiem cilvēku nomira. Katastrofas rezultātā izplatījās 100 reizes vairāk radiācijas, nekā Nagasaki un Hirosimas bombardēšanas laikā. Baltkrievijā nonāca 70 procenti radiācijas, un no šī brīža tās iedzīvotājiem ir novērojama liela saslimstība ar vēzi. Arī šodien Černobiļā ir redzams cilvēku ciešanu briesmīgais skats.
10. Fukusima, Japāna
2011.notikusī zemestrīce un cunami kļuva par traģēdiju, kas iznīcināja namus un dzīvības, bet atomelektrostacijas iedarbība var kļūt par visilgstošākajām briesmām. Visnopietnākā katastrofa no Černobiļas laikiem, tās laikā sagruva trīs no sešiem reaktoriem, radot radiācijas noplūdi apkārtējā teritorijā un ūdenī, un radioaktīvie materiāli tika konstatēti vairāk nekā 320 kilometru attālumā no stacijas. Pats incidents un tā sekas tikai tagad tiek apzinātas, bet iedarbības apjomi vēl joprojām nav zināmi. Katastrofas radītās sekas jutīs vēl nākamās paaudzes.
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|