10 visdārgākie objekti pasaulē

Advertisement
Advertisement

Uzziniet par ekonomisko vērību 10 visdārgākajiem projektiem pasaulē, kas ir īstenoti dzīvē ar cilvēka izdomas un darba palīdzību. Saraksts satur ne tikai komercprojektus.

 

 

 

Avots: infoniac.ru

Raksta turpinājums
10. Eresunas tilts

Projekta vērtība 6 miljardi ASV dolāru
Šī celtne sevī ietver gan tiltu, gan tuneli. Tajā ir divsliežu dzelzceļš, kā arī četru joslu automaģistrāle, kas iet pāri Eresunas šaurumam.
Eresunas tilts ir pati lielākā celtne Eiropā, kas apvieno auto ceļu un dzezceļu. Tas savieno Kopenhāgenu Dānijā un Malmi Zviedrijā.
Tāpat interesants ir fakts, ka Eresunas tilts kopā ar nepārtraukto Lielā Belta līniju (The Great Belt Fixed Link)ir savienojuši visu Skandināviju ar Eiropas kontinentālo daļu.
Projekta dizaineris: Georgs Rotne ( Georg Rotne)
Garums: 7 845 metri
Platums: 23,5 metri
Atklāšanas gads: 2000
9.Lielais adronu kolaideris

Projekta vērtība 6 miljardi ASV dolāru
Uzceltais 2008.gadā lielais adronu kolaideris ir pats lielākais pasaulē lādēto daļiņu paātrinātājs. Tas tika radīts Eiropas padomes atompētījumu zinātnisku pētnieciskajā centrā, un atrodas zem Šveices un Francijas.
Tā ir pati lielākā pasaulē eksperimentālā iekārta. Tā radīšanā piedalījās un vēl joprojām strādā vairāk nekā 10 tūkstoši inženieru un zinātnieku, kas uzaicināti strādāt komandā vairāk nekā no 100 valstīm. Paātrinātāja galvenā gredzena garums sastāda 26 659 kvadrātkilometri. Paātrinātāja mērķis ir palīdzēt atbildēt uz fizikas fundamentālajiem jautājumiem, un palīdzēt attīstīt sapratni par fundamentāliem dabas likumiem.
8. Starptautiskais eksperimentālais kodoltermiskais reaktors

Projekta vērība 6,5 miljardi ASV dolāri
ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) ir starptautiskais eksperimentālais kodoltermiskais reaktors. Tā mērķis ir palīdzēt pāriet no teorijas uz praksi, un tieši, radīt pārvaldāmu kodoltermisku sintēzi, kas uz patreizējo momentu vēl nav īstenots ražošanas apjomos.
Šī reaktora projektēšanas etaps jau ir pabeigts, un ir izvēlēta tā celtniecības vieta. Reaktors tiks uzcelts pētnieciskajā centrā Kadarašā (Cadarache) Francijas dienvidos.
Paredzamais gads, kad tiks pabeigta būvniecība ir 2020.gads. Iespējams, ka tēriņu summa dubultosies.
Valstis, kas piedalās projektā: Ķīna, Eiropas Savienība, Indija, Japāna, Krievija, Dienvidkoreja, ASV.
7. Atomelektrostacija Olkiluoto

Projekta vērtība 7, 2 miljardi ASV dolāru
Atomelektrostacija tika uzcelta Olkiluoto salā, Baltijas jūras krastā netālu no Botnokas līča , Euraijoki komūnā, Somijā. Tā ir kompānijas Teollisuuden Voima Oy (TVO) īpašums. Valstij pieder 43 % akciju, bet atlikušie 57% ir privāto kompāniju īpašums.
2 verdošie šīs stacijas reaktori spēj ražot aptuveni 16% no visas valstī patērējamās elektroenerģijas.
Celtniecība tika uzsākta 1974.gadā. 2005.gada februārī Somijas Valsts padome atbalstīja jauna reaktora celtniecību, un tā sākotnējā cena sastādīja 3,2 miljardi ASV dolāru.
Pēc kompānijas AREVA uzskatiem ( kompānija specializējas atomenerģētikas aprīkojuma izstrādē un ražošanā ) trešā reaktora vērtība var izaugt līdz 8,5 miljardiem ASV dolāru, tas ir, gandrīz trīs reizes vairāk, kā sākotnēji tika paredzēts.
6. Transaļaskas naftas vads (Alaska Pipeline)

Projekta vērtība 8 miljardi ASV dolāru
Naftas vads, kas tika uzbūvēts ASV, kalpo naftas pārsūknēšanai, ko iegūst ziemeļu Aļaskas daļā Pradho bejā, uz pilsētas Vladizas ostu, kas atrodas Aļaskas dienvidos. Naftas vads šķērso Aļasku no ziemeļiem līdz dienvidiem, un tā garums sastāda 1 288,961 km. Transaļaskas naftas vadam ir jēlās naftas cauruļvads, 12 sūkņu stacijas, vairāki simti kilometru padeves līniju ( cauruļvadu), kā arī, termināls Valdizā.
Tā ir viena no lielākajām līdzīga tipa celtnēm un ir kompānijas "Alyeska Pipeline Service Company" īpašums.
Naftas vads tika būvēts laika posmā no 1974.gada līdz 1977.gadam, pēc naftas krīzes 1973.gadā.
5.Kodolieroču lidaparātu pārvadātājs CVN-78 tips "Džeralds R.Fords"

Projekta vērtība 8,1 miljardi ASV dolāru.
Šī daudzfunkcionālā aviokuģa celtniecība uzsākta 2009.gadā. Tā ir uzlabota aviokuģa „Nimitz” versija, kas atšķiras ar izmēriem un samazinātu ieroču skaitu, jo ir augsts automatizācijas līmenis, un tas nozīmē, ka ir mazāki izdevumi ekspluatācijā.
Bez tam, uzlabotais aviokuģis ir aprīkots lielā daudzumā ar progresīvu tehnoloģiju un ar jaunu konstruktīvu risinājumu palīdzību, iekļaujot stels- tehnoloģiju elementus, tika uzcelta jauna iznīcinātāju palaišanas sistēma.
4.Projekts Džeimsa līcis

Projekta vērtība 13,8 miljardi dolāru
Džeimsa līcis, kas pieder kompānijai Hidro Kvebek, ir vislielākais hidroenerģētiskais projekts. Viņš sastāv no HES kaskādēm ar kopējo jaudu 16 000 megavati. Celtniecību pasūtīja kompānija „Enerģētiskā sabiedrība Be Žams”
Pašu projektu tika lemts radīt upes Lagrand baseinā. Uz šīs upes gultni speciālisti novirzīja vairākas netālu esošās upes, ieskaitot upi Kaniapisko. Projekts ekspluatācijā tika nodots 1974.gadā. Ir jāatzīmē, ka augstuma korelācija sastāda 523 metrus.
3."Trīs aizas" (elektrostacija)

Projekta vērtība 25 miljardi ASV dolāru
Uz patreizējo momentu tā ir pati lielākā hidroeletrostacija, kas darbojas, pasaulē. Tā atrodas netālu no pilsētas Saņdoupinas, pilsētas Ičanas apgabalā, Ķīnas provincē Hubej un uzcelta uz Janzi upes (trešā garākā upe pasaulē).
Tas ir ne tikai lielākais šāda tipa projekts, bet arī „Trīs aizas” ir pirmais pasaulē pēc uzstādītās jaudas.
Ir jāatzīmē fakts, ka minētā ūdens rezervuāra betona gravitācijas plosts ir viens no lielākajiem pasaulē. Lai piepildītu ūdens tilpni, bija nepieciešams 1,3 miljoniem cilvēku meklēt citu dzīves vietu. Celtniecība sākās 1972.gadā, bet ekspluatācijā HES tika nodota 2012.gada 4.jūlijā.
2.HES ITAIPU

Projekta vērtība 27 miljardi ASV dolāru
Itaipu - tas ir liels HES, kas uzcelts uz Paranas upes. Stacija atrodas 20 km attālumā no pilsētas Fosduiguasu (Brazīlijas un Paragvajas robeža). Guarani valodā Itaipu nozīmē „akmens skaņa”.
1971.gadā tika uzsākti celtniecības darbi. HES ekspluatāciju uzņēmās kompānija Itaipu- Benational.
Vidēji elektrības rezervju, ko ražo HES, pietiek, lai nodrošinātu ar elektrību Brazīliju 14,4 % apmērā un Paragvaju – 71,3% apmērā.
No tā brīža, kad HES tika uzsākta ekspluatēt, tā varēja saražot vairāk nekā 2 000 miljardi kilovatstundu.
Laika posmā no 1989.gada līdz 2007.gadam tā bija visjaudīgākā pasaulē.
Itaipu ražotspēja ir lielāka nekā HES „Trīs aizas”, un tas ir neskatoties uz noteikto Ķīnas HES jaudu.
1. Starptautiskā kosmiskā stacija

Projekta vērtība 157 miljardi ASV dolāru

SKS- tā ir pilotējamā orbitālā stacija, kam ir daudzfunkcionālā izpētes kompleksa nozīme. Pie minētā projekta strādāja speciālisti no 15 valstīm: Beļģijas, Brazīlijas, Vācijas, Dānijas, Spānijas, Itālijas, Kanādas, Nīderlandes, Norvēģijas, Krievijas, ASV, Francijas, Šveices, Zviedrijas, Japānas.
Virszemes būvniecība tika uzsākta 1998.gadā. Tiek plānots, ka stacija strādās līdz 2020.gadam. Pēc izmēriem lielāka, nekā iepriekšējās stacijas. SKS var redzēt no Zemes ar neapbruņotu aci. Stacija uz patreizējo momentu ir lielākais Zemes mākslīgais pavadonis. SKS tiek veikti vairums pētījumu. Tas ir labs pamats kosmiskajai izpētei un pieturas plātne sistēmu testēšanai, ar kuras palīdzību pēcāk ir iespēja doties uz Marsu un Mēnesi.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Es nekad savā dzīvē nesmu redzējis tik skaistu meiteni kā tu
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024