-
- 3523 x
-
https://torno.lv/xrgE37j
Mūsu viedoklis par sevi mainās atkarībā no vecuma, uzkrātās pieredzes un notiekošajiem notikumiem. Visaugstāko vērtējumu tas sasniedz tuvāk vecumdienām. Visumā no paššaustīšanas tieksmes lielākā vai mazākā mērā cieš 85% cilvēku.
Mēs sagatavojām neredzamu simptomu sarakstu, kuri komplektā ar redzamām iezīmēm var norādīt uz pazemināu pašvērtējumu.
Raksta turpinājums
1. Jūs ieņemat vietu pēdējā rindā.
Ne visiem cilvēkiem patīk uzmanība, daži apzināti no tās izvairās. Cilvēki ar pazeminātu pašvērtējumu uzskata, ka nav pelnījuši būt uzmanības centrā. Apmeklējot koncertus, lekcijas un citus sabiedriskus pasākumus, sevis šaustītāji ieņems vietu pēdējās rindās, nereti viņi piesargāsies izteikt savu viedokli par notiekošo.
Paziņot par saviem uzskatiem principā viņiem šķiet nepatīkami. Nepieciešamība aizstāvēt savas pozīcijas strīdā izraisa gandrīz panisku stresu. Pretinieki taču var samalt miltos nepietiekami svarīgus argumentus. No šejienes tā tieksme izvairīties no konfliktiem, diskusijām un pat iespaidu apmaiņas visādiem paņēmieniem.
2. Jūs pērkat ļoti daudzas lietas (bieži lētas)
Kompulsīvs šopoholisms ir viena no sevis nemīlēšanas izpausmēm, kas bieži rodas agrīnā bērnībā. Vecāku mīlestības un aprūpes trūkums, vientulības sajūta un citu cilvēku nevērība rada iekšēju tukšumu un vēlmi to aizpildīt. Viens no veidiem - iepirkšanās. Ienākumu līmenis nav svarīgs: daži šopoholiķi pamanās atrast vairāk nekā budžeta iespējas.
3. Jūs neizejat no mājas ”svinību” izskatā
Ierašanās birojā, viesos, teātrī vai uz draudzīgu tusiņu, ir nepieciešama precizitāte un kāds nekāds darbs ar izskatu. Ja persona veic marafetu un rūpīgi izvēlas drēbes, lai nokļūtu līdz tuvākajam veikalam vai atkritumu tvertnei, tas var liecināt par vēlmi slēpt trūkumus.
Šāda persona nav pārliecināta par sevi un baidās parādīties īsta. Starp citu, viņai ir grūti iepazīstināt ar sevi sociālos tīklos. Iespējams, ka profilā jūs neatradīsiet viņas fotogrāfijas un anketā būs minimāla informācija. Uzvārds un vārds arī var būt viltots.
4. Jūs bieži izmantojat frāzes ar negatīvu pieskaņu
Zema pašvērtējuma pavadoņi ir nepārliecinātība un pesimisms. Tas izpaužas arī runā: ”varbūt”, ”diez vai”, ”es nevarēšu”, ”man vienkārši paveicās” - tās ir tipiskas leksikona frāzes. Ir svarīgi, lai šīs vārdkopas parādās regulāri nevis izsprūk reizi piecos gados.
Ja patmīlis sev piedēvē komandas nopelnu, tad pelnu kaisītājs uz galvas prezentēs situāciju citādi. Viņš it kā nejauši ietrinies starp visiem šiem skaistajiem un talantīgajiem cilvēkiem. Protams, patiesībā tas būs tikai viņa iztēles auglis.
5. Jūs bieži maināt aizraušanos
Šodien sāku adīt, pēc mēneša pārgāju uz fotogrāfiju, tad uz futbolu utt. Tādējādi cilvēks izmēģinās gandrīz visu veidu vaļaspriekus. Bet ne tāpēc, ka visi viņu fascinē, bet tāpēc, ka viņi nav gatavi pārvarēt grūtības un neveiksmes. Iespējams, ka sevi vainojošais guru jau ir saskāries ar pirmajām grūtībām: jaunizceptajam pavāram salāti sanāca pārsālīti un pirmie pīrāgi vairāk izskatījās pēc oglītēm.
Pāris negatīvas piezīmes sociālajos tīklos arī var atņemt vēlmi iet uz priekšu: iesācējam dzejniekam norādīja uz banālām rīmēm un viņš nolēma aizmest pildspalvu. Skumjais radītājs neapzinās, ka sākotnējā posmā neviens neiztiek bez neveiksmēm. Viņš ir noraizējies, viņš iezīmē sevi kā neveiksminieku un meklē nodarbošanos, kurā viss ies kā pa sviestu.
6. Jūs ritiniet telefonu publiskās vietās
Iekšējo mazvērtības sajūtu parāda tas, cik bieži cilvēks „iegrimst” tālrunī, atrodoties kafejnīcā, kino, klubā un citās publiskās vietās. Viena lieta ir atbildēt uz steidzamu zvanu vai ziņu, bet cita - ieiet sociālos tīklos, tiklīdz cilvēks aiziet uz tualeti.
Iemesls ne vienmēr ir garlaicība: bēdīgi slavenais vēlas šķist vajadzīgs un aizņemts. Viņam šķiet, ka viņš izskatīsies muļķīgs, tikai skatoties uz ainavu aiz loga vai baudot fona mūziku. Citiem vārdiem sakot, tas viņu diskreditē svešinieku acīs, kuru viedoklis viņš nekad neuzzinās.
7. Jūs visu laiku sacenšaties ar apkārtējiem
Justies sliktāk par citiem nepatīk nevienam, pat tiem, kuru pašvērtējums liek vēlēties labāko. Tas izsauc iekšēju protestu, liek sevi salīdzināt ar citiem un pa aplinkus ceļiem meklēt atbalstu un labvēlīgu apstiprinājumu.
Reizēm tāds cilvēks labprāt pašapliecinās uz citu rēķina, kuru sniegums jau iepriekš ir sliktāks par viņa paša (mazāk pieredzējuša kolēģa, piemēram). Vai ienest sacensības garu tur, kur tam pirmsākumos nevajag būt, piemēram, šašliku gatavošanai piknikā vai bērna iemidzināšanas ātrumā. Mūsu varonis to uztver nevis kā joku, bet visā nopietnībā.
8. Jūs noplēšat ienadžus
Tas ietver arī pastāvīgu vēlmi noņemt no sevis neredzamu matu, bungot roku pirkstus utt. Visi šie ir obsesīvo stāvokļu kompulsīvā paškaitējuma vai neirozes izpausmes. Novērots, ieskaitot tos, kas sevi pazemo. Progresīvos gadījumos persona var sev radīt ievērojamu kaitējumu. Vai esat pamanījuši šādu īpatnību savā ģimenē vai draugiem? Iespējams, ir lietderīgi sazināties ar speciālistu, lai noteiktu iemeslu vai atrastu līdzekļus, lai cīnītos ar šo problēmu.
9. Jūs guļat pārāk ilgi
Ir situācijas, kad mums patiešām ir vajadzīgs vairāk laika atpūtai: slimība, laika zonu maiņa, daudzas ceļojuma stundas, stresa situācija un ne tikai. Bet, ja pieaugušais guļ ilgāk nekā bērnībā un skolas gados, varbūt ir iemesls satraukumam.
Miega traucējumi (gan bezmiegs, gan ilgstošs miegs) ir klasiskas depresijas pazīmes. Tā, savukārt, var būt saistīta ar mīlestības trūkumu pret sevi. Pārāk ilgs miegs saistīts ar motivācijas trūkumu jebkāda veida darbībai vai sliktu noskaņojumu. Novērtēt stāvokli, protams, ir nepieciešams kompleksi, ņemot vērā citus faktorus.
10. Jūs ilgi nevarat izdarīt izvēli ēdienkartē
Persona ar zemu pašapziņu ir gatavs mainīt savu viedokli un nav pārliecināts par savu izvēli. Tas var notikt, pasūtot ēdienu kafejnīcā vai restorānā: sākumā viņš domā par zivi, pēc 5 minūtēm viņš vēlas paņemt liellopu steiku, bet vēl pēc 10 - saldējumu un tēju. Iespējams, lieta nav tajā, ka jūsu sarunu biedrs pēc ilga laika pirmo reizi apmeklēja kafejnīcu.
Bet jūs esat ievērojuši kādas citas pazīmes, kas liecina par cilvēka zemu pašvērtējumu?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts