10 produkti, kuros iemīlējies aizkuņģa dziedzeris! Lūk, ar ko palutināt šo kaprīzo orgānu…

Advertisement
Advertisement

Austrumos aknas dēvē par vecāko karalieni, bet par princesi vai jaunāko karalieni sauc aizkuņģa dziedzeri. Un patiešām, šis orgāns ir ļoti svarīgs mūsu organismam un no tā daudz kas atkarīgs. Kas jādara cilvēkam, lai nesadusmotu šo kaprīzo un patvaļīgo princesi?

 

 

Raksta turpinājums
Aizkuņģa dziedzeris (lat. pancreas) piedalās uzreiz divās svarīgās organisma funkcijās: gremošanas un hormonālā. Tas ražo fermentus, kuri piedalās pārtikas pārstrādē un hormonus, kuri regulē vielmaiņas procesus organismā.
Jebkurš aizkuņģa dziedzera bojājums noved pie smagām sekām un ilgstošai, reizēm visu dzīvi, ārstēšanai. Kādi produkti jāiekļauj savā uzturā, lai nepakļautu riskam šo svarīgo orgānu? Mēs piedāvājam svarīgāko sarakstu.
Produkti aizkuņģa dziedzerim

1. Brokoļi

Apigenīns, kuru satur brokoļi, aizsargā aizkuņģa dziedzera audus no patogēnas iedarbības. Lai saņemtu maksimālu derīgo, barojošu vielu daudzumu brokoļus centies lietot svaigā veidā vai viegli tvaicētus.
2. Spināti

Spināti – lieliska izvēle aizkuņģa dziedzera veselības uzturēšanai. Pēc pētījumu datiem, kas publicēti Journal of the National Cancer Institute, uzturs, kurā iekļauti spināti un citi dārzeņi, nodrošina labu organisma aizsardzību pret aizkuņģa dziedzera vēzi.
3. Jogurts

Jogurts satur probiotikas, kuras nostiprina imūnsistēmu un uzlabo kuņģa – zarnu trakta darbību. Aizkuņģa dziedzerim veselīgāki ir jogurti ar minimālu tauku saturu, kuru sastāvā neietilpst aromatizatori, krāsvielas vai garšas pastiprinātāji.
4. Ķirbis

Ķirbis neitralizē sālsskābi, tam ir maiga un mīksta struktūra, nesatur daudz šķiedrvielu. Turklāt tā sastāvā ietilpst karotīns, kālijs, B grupas vitamīni, magnijs, varš, dzelzs un pektīni. Šis dārzenis ir ideāls pankreatīta slimnieku uzturam.
5. Batātes

Ar savu formu atgādinošas aizkuņģa dziedzeri, batātes to aizsargā, nodrošinot lēnu cukura nokļūšanu asinīs un atbrīvojot gremošanas sistēmu no liekas slodzes.
6. TOpinambūrs

Topinambūru sauc par zemes bumbieri vai Jeruzalemes artišoku, bet oficiāli tas saucās sakņu saulespuķe. Ārēji šis sakņaugs līdzīgs ingvera saknei, bet pēc garšas atgādina saldu kartupeli. Zemes bumbiera virszemes daļa aug līdz 2 – 4 metriem un un izskatās kā saulespuķe.

Topinambūra lietošana veicina vielmaiņas procesu normalizāciju un noņem iekaisumu aizkuņģa dziedzerī. Piedevām, šī sakņauga sula novērš cukura diabēta attīstību, kā arī novērš aterosklerozes attīstību, kas pankreatīta gadījumā ir bieža parādība.
7. Mellenes

Mellenes ir neaizvietojamas tiem, kuri slimo ar ar cukura diabētu. Tēja no melleņu lapām, tāpat kā svaigas ogas, samazina cukura saturu asinīs un stimulē aizkuņģa dziedzera darbību.

Izmantojot mellenes dažādos maisījumos, var atbrīvoties no iekaisuma perēkļiem aizkuņģa dziedzerī, kā arī attīrīt aknas un uzlabot žults izdalīšanos. Pankreatīta saasinājuma gadījumā mellenes drīkst lietot tikai rīvētas un pēc termiskās apstrādes.
8. Griķi

Ņemot vērā, ka aizkuņģa dziedzera slimības gadījumā mediķi iesaka ievērojami samazināt uztura ogļhidrātu daļu, griķu ēdieni ieņems pienācīgu vietu slimnieka ēdienkartē. Tajā pat laikā griķiem netrūkst augu šķiedrvielas, kas veicina normālu pārtikas pārstrādi, zarnu trakta attīrīšanos un toksīnu izvadi.

Griķus uzskata par vienu no populārākajiem produktiem, kuri palīdz pankreatīta ārstēšanā. Tie ir atļauti ar piekto diētas dienu, kad sāpju simptomi mazinās. No griķiem gatavo viskozu biezputru, kurus pēc novārīšanas izrīvē caur sietu. Tāds ēdiens jālieto bez sviesta, sāls vai cukura.
9. Sarkanās vīnogas

Sarkanās vīnogas – lielisks resveratrola avots, spēcīga antioksidanta, kas atbrīvo šūnas no brīvajiem radikāliem. Resveratrols nostiprina asinsvadus un mazina iekaisumu. Šī viela samazina arī šūnu bojāeju (apoptoze) aizkuņģa dziedzera vēža gadījumā.
Foto: itvnet.lv
10. Lakricas sakne

Šo ārstniecisko augu jau izsenis izmanto pret daudzējādām veselības problēmām, tajā skaitā arī aizkuņģa dziedzera problēmām. Lakricas saknes novārījums ir spēcīgs pretiekaisuma līdzeklis, tas var samazināt sāpes un tūsku, kas bieži mēdz būt pankreatīta slimībai.

Ieteicams dzert trīs un vairāk tasītes lakricas sakņu tējas katru dienu vai lietot piedevas. Nepieciešams zināt, ka dažiem cilvēkiem lietojot lakricas līdzekļus, paaugstinās asinsspiediens. Konsultējies ar ārstu pirms tās lietošanas vai regulāri mēri asinsspiedienu.
Dietologi uzskata, ka saglabāt aizkuņģa dziedzera veselību palīdz saprātīga pieeja uzturam. Uzturā jābūt liesai gaļai un zivīm, olīveļļai, putrām, dārzeņiem un augļiem, kompotiem un ķīseļiem, apkaltētai baltmaizei, skābpiena produktiem. No uztura jāizslēdz alkohols, kafija, saldumi un konditorejas izstrādājumi.

Aizkuņģa dziedzeris ir ļoti svarīgs visa organisma darbībai. Tāpēc, kolīdz rodas sāpes šajā apvidū, nekavējoties jādodas pie ārsta. Labāk slimību novērst nekā pēc tam ilgi un mokoši to ārstēt.

Mūsu ķermenim piemīt aizsardzības resursi pat pret tādu bīstamu slimību kā vēzis, galvenais – tam nedaudz palīdzēt un izvēlēties veselīgu uzturu.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 Aizvakar 20:11Nikolajs
Atbilst diezgan precīzi.
0 0 19:34 10.11ARMANDS
Un kur tu dzīvo
0 0 19:33 10.11ARMANDS
Iedosi savu numuru
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024