10 pārsteidzoši fakti par krāsu

Advertisement
Advertisement

Visam, kas atrodas mums apkārt, pie kā mēs pieskaramies, ko mēs izjūtam pēc garšas un smaržas, ir krāsa.
Kā mēs redzam krāsu? Kāda krāsā ir mīļākā vairumam cilvēku? Vai zinājāt, ka Visumam arī ir krāsa?
Zemāk ir atbildes uz šiem un citiem jautājumiem par mūsu brīnumaino daudzkrāsaino pasauli.

 

 

Avots: infoniac.ru

Raksta turpinājums
1. Krāsas uztvere: tehniski krāsa neeksistē

Krāsu rada mūsu smadzenes, kad viņas mēģina saprast gaismas signālus, kas tiek saņemti no ārpasaules. Citiem vārdiem sakot, krāsa, eksistē mums galvā. Bez tam, mūsu pasaule ir monohroma vieta, kas vairāk atgādina ainu no filmas “Matriks”, kas piepildīta ar dažādas intensitātes un viļņu garuma elektromagnētisko starojumu.
2. Sievietes un vīrieši dažādi redz sarkano krāsu

Tajā pat laikā, kad sievietes redz bordo, sarkanbrūnu, aveņu toni, vīrieši pārsvarā redz sarkanu krāsu bez toņiem. Kā izrādās, šī atšķirība ir skaidrojama ģenētiski.
Arizonas universitātes zinātnieki konstatēja, ka gēns, kas atbild par sarkanās krāsas uztveri, atrodas X hromosomā. Sievietēm ir divas X hromosomas, bet vīriešiem tikai viena, vājais dzimums uztver visu sarkanās krāsas spektru.
3. Sudraba krāsa automašīnai ir visdrošākā

Ja jūs esat nolēmis iegādāties automašīnu un nevarat pieņemt lēmumu, kādu tieši, izdariet izvēli par labu automašīnai sudraba krāsā.
Jaunzēlandes Oklendas universitātes zinātnieki pētīja saikni starp automašīnas krāsu un avāriju risku, ņemot vērā daudzus faktorus, tādus, kā vecums, dzimums, drošības jostu izmantošana un ceļa apstākļus. Izrādījās, ka automašīnas sudrabotā krāsā retāk nokļūsiet avārijās, jo tās ir labāk redzamas uz ceļa arī blāvā gaismā.
4. Rozā krāsa nomierina nervus

Rozā krāsa tiek uzskatīta par nomierinošu krāsu, un tā bieži tiek izmantota cietumos un psihiatriskās iestādēs, lai nomierinātu tos, kas zaudē kontroli. Rozā krāsa mazina naidīgumu starp ieslodzītajiem, kā arī, mazina agresiju un nemieru.
5. Zilā krāsa- visiecienītākā pasaulē

Zilā krāsa ir visiecienītākā pasaulē. Otra krāsa, kuru izvēlas visbiežāk- purpura krāsa. Aptauja, kas tika veikta 17 valstīs, parādīja, ka aptuveni 40 procenti respondentu uzskata par savu mīļāko krāsu zilo. Purpura krāsu izvēlējās 14 procenti cilvēku. Visneiecienītākā krāsa vairumā valstu ir baltā krāsa.
6. Bailes no krāsas- hromofobija

Hromofobija vai hromatofobija- tās ir reti sastopamas, iracionālas bailes no noteiktiem krāsu toņiem. Dažiem cilvēkiem ar šo novirzi rodas reakcija uz noteiktiem krāsu toņiem, bet citi vispār cenšas izvairīties no noteiktām krāsām. Viņiem ir tādi simptomi kā slikta dūša, galvas reiboņi, apgrūtināta elpošana, panika, paaugstināts sirds ritms un asinsspiediens, nemiers, galvas sāpes un drebuļi, Fobija tiek ārstēta ar dažādām psihoterapijas metodēm.
7. Ēdiena garša atkarīga no trauku krāsas

Nesenais pētījums vēlreiz apstiprināja, ka trauku krāsa iespaido mūsu garšas iespaidus. Saskaņā ar pētījumu – karsta šokolāde mums liekas garšīgāka oranžas krāsas tasēs. Agrāk zinātnieki bija noskaidrojuši, ka vēsie toņi, tādi kā zilais, labāk der dzērieniem, nekā, piemēram, sarkanais, bet rozā krāsas dzērieni bieži tiek uztverti kā saldi.
8. Krāsu aplis- vislabākais veids, kā orientēties krāsās

To izgudoja Īzaks Ņutons un to vēlāk uzlaboja citi eksperti. Krāsu aplis parāda, ka pamatkrāsas tiek sajauktas, tādā veidā radot citus toņus. Tradicionāli krāsu aplis sastāv no:

Pamatkrāsas (sarkans, dzeltens, zils)
Sekundārās krāsas (zaļš, oranžs un violets), kas tiek iegūtas, sajaucot pamatkrāsas
Palīgkrāsas- toņi, kas tiek iegūti sajaucot pamatkrāsas ar sekundārām krāsām. Tās ir tādas krāsas kā zilzaļš, sarkanviolets, dzeltenoranžs.
Krāsu aplis mums palīdz labāk saprast, kā krāsas saistītas viena ar otru un kādas kombinācijas rada harmoniskus savienojumus.
9. Visuma krāsa – kosmiskā kafija ar pienu

Astronomi apgalvo, ka Visumam ir krāsa, kas tika nosaukta “kosmiskā kafija ar pienu”. 2001.gadā Džona Hopkinsa universitātes zinātnieki apkopoja 200 000 galaktiku krāsas un ieguva vidējo krāsas toni – bēši baltu.
10. Melns un balts – tās ir krāsas vai krāsu trūkums?

Vai pastāv melna un balta krāsa? Tas ir viens no strīdīgākajiem jautājumiem. Ja jūs pajautāsiet māksliniekam vai bērnam, tad melna- tā ir krāsa, bet balta- krāsas nav. No zinātniskā viedokļa- melns nozīmē to, ka nav nevienas krāsas toņa, bet balts- visas krāsas ir sajauktas kopā, Kad nav gaismas, viss paliek melns. Saules gaisma – tā ir baltā krāsa, kas sastāv no visu krāsu spektra. Tam par piemēru kalpo varavīksne. Mēs nevaram ieraudzīt saules gaismas krāsas, izņemot atmosfēras apstākļus, kuru laikā gaismas kūļi tiek lauzti, radot varavīksni.
Dažus gadus atpakaļ zinātnieki radīja materiālu “melnāks par melnu” no oglekļa nanocaurulēm, kas absorbē 99 procentus ultravioleto, acīmredzami, infrasarkano un tālo infrasarkano gaismu.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 00:20 10.08Anna
Un galā iznāk darva ????????
0 1 00:18 10.08Anna
Man vēl joprojām ļoti garšo ķiršu, plūmju - tās dzintara lasēm līdzīgie sveķi.
Gribēju tikai zināt , ko šie sveķi satur ,un vai kāds zin kam domāts.
Nu labi, tagad zinu.
Pateicos jums.
Man vēl joprojām patīk ????
0 0 13:52 20.07Vara pār uguni
2056623020 12 1944
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024