10 neticami fakti par plastisko ķirurģiju

Advertisement
Foto: wuzzup.ru
Advertisement

Kad runa ir par plastisko ķirurģiju, daudzi iedomājas dārgas operācijas, kuras izdara bagātajiem un slavenajiem, lai tie saglabātu skaistumu. Protams, daļa patiesības šajā apgalvojumā pastāv, jo visizplatītākās šajā jomā operācijas ir deguna formas korekcija un krūšu palielināšana. Bet tas tālu nav viss, ko dara plastiskie ķirurgi.


Iepazīstinām jūs ar 10 maz zināmiem faktiem par plastisko ķirurģiju.

 

 

Avots: samoeinteresnoe.net

Raksta turpinājums
Foto: wuzzup.ru
1. Nosaukumam nav nekāda sakara ar plastiku

Plastiskās ķirurģijas aizsākums ir meklējams 16. gadsimtā, kad itāļi ārsts Gaspare Taljakocci, kopējot metodes, kas bija aprakstītas indiešu rokasgrāmatā aptuveni 1000 gadus atpakaļ, veiksmīgi atjaunoja pacienta degunu ar audiem, kas bija ņemti no pacienta apakšdelma iekšējās daļas.

Termins “plastiks” pirmo reizi tika pielietots, lai aprakstītu šīs metodes 1837.gadā - 18 gadus iepriekš, līdz tika izgudrota plastika un plastmasas. Termins ir ņemts no grieķu vārda “Plastikos” (skulptūras). Speciālisti šajā nozarē sākotnēji koncentrējās uz deformētu vai bojātu ķermeņa daļu rekonstrukciju, bet ne uz kosmētiskajām korekcijām.

19. gadsimta vidū panākumi anestēzijā un sterilizācijā deva iespēju veikt daudz drošākas procedūras. Tomēr, šī laika periodā plastiskā ķirurģija nepieteica sevi kā medicīnas nozare, neskatoties uz tās acīmredzamo potenciālu.
Foto: wuzzup.ru
2. Krūšu palielināšanas antoloģija

Pirmā krūšu palielināšana, tāpat, bija rekonstruktīva, bet nevis kosmētiska operācija, jo pacientei bija liels audzējs un daļa no pacientes kreisās krūts tika amputēta. Vācu ķirurgs Vinčents Černi izmantoja lielu lipomu - tauku labvēlīgu audzēju no pacientes muguras, lai atjaunotu krūti. Tas notika 1895.gadā, bet tālākos 70 gadus ķirurgi pavadīja, mēģinot izdomāt materiālus komercizdevīgajiem piena dziedzera implantiem.

Parafīns, piesātināts ar alkoholu sūklis un bišu vasks – kas tikai netika izmantots. Tikai 1960-o gadu sākumā Hjūstonas ķirurgs Frenks Džirou mēģināja pielietot silikona implantu.
Foto: wuzzup.ru
3. Kā viss sākās

Tajā pašā laikā, kad minētie sasniegumi anestēzijas un antiseptikas jomā ļāva plastiskiem ķirurgiem veikt sarežģītas procedūras 1900-o gadu sākumā, nozare uzplauka tikai Pirmā pasaules kara laikā. Sakarā ar to, ka parādījās jauni sprāgstvielu veidi , tūkstošiem kareivju atgriezās mājās ar traumām, kādas, burtiskā nozīmē, nekad nebija redzētas agrāk.

Tieši šajā laikā sāka strauji attīstīties plastiskā ķirurģija, pateicoties Londonas ārstam ( dzimušam Jaunzēlandē) Haroldam Gillisam, kuru mūsdienās pieņemts uzskatīt par mūsdienu plastiskās ķirurģijas tēvu. Nesen bija atrastas precīzi pieraksti par vairāk nekā 11 000 procedūrām, kuras tika veiktas vairāk nekā 3000 kareivjiem astoņu gadu laikā, laika posmā no 1917. līdz 1925. gadam, tajā skaitā, par inovatīvām operācijām saistībā ar ādas un muskuļu pārstādīšanu, un kuras neviens nebija veicis agrāk. Tad vēl nebija antibiotiku, katra operācija bija bīstama ar infekcijas iespējamību.
Foto: wuzzup.ru
4. Plastiskais ķirurgs un automašīnu drošība

Debates par automašīnu drošību aizsākās ar auto parādīšanos. 1935.gadā Readers’ Digest tika ievietota publikācija ar nosaukumu “Negaidīta nāve”. Autors Džozefs S.Fernass pārsvarā vēlējās nokaunināt nevērīgus autovadītājus. Tomēr, pamatojoties uz šo rakstu Detroitas plastiskais ķirurgs Klērs Streits nosūtīja kompānijai Chrysler 1937. gadā konkrētas rekomendācijas attiecībā uz to, kā būtu jāpilnveido drošība: jāizmanto gumijas nevis tērauda kniedes, noapaļotus durvju rokturus u.c.
Foto: wuzzup.ru
5. Plastiskā ķirurģija un orgānu transplantācija

Lai gan vairums cilvēku uzskata, ka transplantācijas procedūrām nav nekāda sakara ar plastisko ķirurģiju, tajās tiek pielietotas vienādas metodes, tādas kā rekonstrukcija un nervu un audu replantācija. Pirmo veiksmīgo orgānu transplantāciju (nieres pārstādīšanu) veica slavens plastiskais ķirurgs Džozefs E.Mjurrejs 1954. gadā. uz to brīdi Mjurrejs bija plaši pazīstams pateicoties veiksmīgai pacientu ārstēšanai, kuri bija cietuši no apdegumiem un dažādiem sejas izkropļojumiem.

Ārsts Mjurreijs vēlāk kļuva pazīstams pasaulē un tieši viņš veicināja pirmās paaudzes imunodepresantu attīstībai 1960-os gados. 1990. gadā viņam piešķīra Nobela prēmiju fizioloģijā un medicīnā saistībā ar viņa jaunrades darbu.
Foto: wuzzup.ru
6. Pirmā veiksmīgā rokas pārstādīšana - plastiskā ķirurga nopelns

Doktors Vorens Braidenbahs, Arizonas štata rekonstruktīvās un plastiskās ķirurģijas nodaļas vadītājs tiek uzskatīts par vislielāko autoritāti pasaulē roku transplantācijas jomā. 1999. gadā viņš kļuva par par pirmo ķirurgu, kurš veica šāda veida operāciju pirmo reizi.

Pacients Metjū Skots zaudēja roku avārijā 14 gadus atpakaļ līdz viņam piešuva roku, ar kuru viņš iemācījās apieties. Iepriekšējie mēģinājumi (pirmais tiek datēts ar 1964. gadu) nebija veiksmīgi, jo pacienta imūnā sistēma atgrūda donora roku. Sākot no 1999. gada Vorens Braidenbahs ir veicis 85 šāda veida operācijas.
Foto: wuzzup.ru
7. “Medicīniskais“ tūrisms un plastiskā ķirurģija

Daudzi cilvēki bieži vien brauc pēc dārgām procedūrām, tajā skaitā, arī, pēc plastiskās ķirurģijas operācijām, uz valstīm, kur medicīniskās aprūpes cenas ir regulējamas no valsts puses. Piemēram, tādās valstīs, kā Meksika un Brazīlija, tā saucamais “medicīniskais tūrisms” vairs nav nekas jauns. Pēdējā laikā , tāpat, kļūst populāras Dubaja un Taivāna. Tikai 2013. gadā Taivānā bija nopelnīti $ 4,3 miljardi pateicoties ārzemniekiem, kuri tiecās saņemt medicīnisko palīdzību.
Foto: wuzzup.ru
8. Korekcija, kurai nav vajadzīga ķirurģiska iejaukšanās

Ņujorkas plastiskais ķirurgs Dags Štainbrehs piedāvā operācijas sejas korekcijai bez tiešas ķirurģiskas iejaukšanās. Tas tiek panākts pateicoties speciālai ierīcei, kas lēni izstiepj ādu trīs stundu laikā (protams, tas tiek darīts narkozē).
Lai gan vēlāk ir nepieciešamas šuves, ārstēšana ilgs tikai 5 dienas un maksā tikai $ 35 000. Vēl viens ārsts no Ņujorkas Doriss Dejs, tāpat, nodemonstrēja ne ķirurģiskas metodes, kuru laikā izmanto ultraskaņu tradicionālās liposakcijas vietā.
Foto: wuzzup.ru
9. Plastiskā ķirurģija vīriešiem

Vairums ir tendēti domāt par ķirurģiju kosmētiskajos nolūkos un kā par “sieviešu aizraušanos”. Pēdējā laika dati parāda, ka no 1997. gada līdz 2014. gadam vīriešu skaits, kas lieto kosmētiskās procedūras, palielinājās par 273 procentiem.
Foto: wuzzup.ru
10. Sejas transplantācija

2012.gadā Baltimoras plastiskais ķirurgs Eduardo Rodrigess izpildīja vērienīgāko sejas transplantāciju vēsturē. Viņa pacients bija Ričards Noriss, kurš mēģināja izdarīt pašnāvību 1997. gadā ar bisi, pildītu ar skrotīm, iešaujot sev sejā. Viņam vajadzēja izdarīt pilnīgu sejas pārstādīšanu. Lai gan rezultāts bija mazliet dīvains, bet salīdzinājumā ar to, kas bija, tas ir fenomenāls sasniegums. Rodrigess vēlreiz atkārtoja savus sasniegumus, kad 2015. gadā viņš izveidoja jaunu seju ugunsdzēsējam Patrikam Hardisonam, kuram seja tika iznīcināta ugunsgrēkā.

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024