10 neredzamu faktoru, kuru dēļ jums neizdodas izgulēties. Bet jūs to pat neziniet.

Advertisement
Foto: adme.ru
Advertisement

Jūs neizguļaties un jūtieties noguruši visu dienu? Šķiet, ka izveidot miega režīmu vienkāršāk par vienkāršu: laikus iet gulēt. Tomēr ir vairāki faktori, kuri nemanāmi mūs ietekmē un, re, atpūta jau sanāk nepilnvērtīga., bet pašsajūta pasliktinās ar katru dienu vairāk.


Mēs apkopojām neredzamos iemeslus par to, kāpēc miegs nerada možumu, jo ļoti svarīgi ir apstākļi, kādos jūs iemiegat.

Raksta turpinājums
Foto: adme.ru
1. Pārāk izsalkuši pirms gulētiešanas

Iespējams, jūs aizraujaties ar diētām un neēdat pēc 18.00 vai arī nevēlaties organismu uz nakti noslogot ar ēdienu. Protams, pārēšanās neveicinās labu miegu, bet arī izsalkums šajā lietā nav palīgs.

Miegs tukšā dūšā būs nemierīgs (pat ja jums sapņos nerādās kūkas). Tāpēc neliela uzkoda 1 stundu pirms miega (ap 150 kalorijām) – lieliska ideja. Tā ķermenim nodrošinās enerģiju, kas palīdzēs ieslīgt miegā, lai cik paradoksāli tas neizklausītos. Insulīna paaugstināšanās asinīs veicina hormona serotonīna izstrādi, kurš tajā skaitā uzlabo miega kvalitāti. Īpaši tas jūtams pēc pusdienām, vai ne?

Labākās vakara uzkodas – tie ir rieksti, gabaliņš tītara gaļas, augļi, kuri nav saldi.
Foto: adme.ru
2. Pasnaudāt dienas laikā

Pieauguša cilvēka organismam nav vajadzīgs atsevišķs dienas miegs, bet pie tam tāds cilvēks aizmieg krēslā televizora priekšā, autobusā vai automobiļa pasažieru sēdeklī. Ja jūs snaužat ar pārtraukumiem dienas laikā, tad nakts miega kvalitāte var pasliktināties. Ar režīma traucējumiem un nekārtīgu miegu saistīts arī tā saucamais brīvdienu bezmiegs, kad cilvēks nevar aizmigt svētdienā, bet pirmdienas rītā jūtās kā salauzts.

Ja velk uz miegu dienas laikā, tātad, ir pienācis laiks piecelties no krēsla un kā nākas izstaipīties. Skābekļa pieplūde organisma audiem palielinās, uzlabojas asinsrite un rodas možums.
Foto: adme.ru
3. Bieži izlaižat brokastis

Tā šķiet, kāda brokastīm saistība ar nakts miegu? Brokastis darbojas kā bioloģiskā pulksteņa palaišana. Saņemot enerģiju stundu pēc pamošanās, organisms sāk laika atskaiti līdz nakts miegam.

Brokastis regulē arī vielmaiņu. Kad jūs ieturat pārāk lielus pārtraukumus starp ēdienreizēm vai izlaižat brokastis, smadzenes nolemj, ka ķermenim draud bads. Tāpēc sākas stresa hormonu – kortizola un adrenalīna – ražošana. Šie hormoni savukārt var izprovocēt bezmiegu.
Foto: adme.ru
4. Aizmirsāt uzkopt guļamistabu

Pat ja jums šķiet, ka apkārtējā nekārtība jūs neuztrauc, jūsu smadzenes tā nedomā. Piekrauta telpa ietekmē jūsu zemapziņu. Uzskata, ka mūsu apziņa piefiksē visu, kas mums ir apkārt un, ja pēdējais, ko mēs redzējām pirms aizmigšanas, bija haoss un nekārtība, tad arī miegs būs haotisks.

Turklāt, putekļi un smacīgums vēl nevienam nav palīdzējis iemigt. Viena no putekļainākām lietām, kurai mēs, kā likums, nepievēršam uzmanību – tie ir aizkari.

Pacentieties neturēt guļamistabā liekas mantas un biežāk veikt mitro uzkopšanu, lai istabā varētu vieglāk elpot un ciešāk gulēt.
Foto: adme.ru
5. Ieslēdzāt radiatoru uz maksimumu

Atteikties no siltas guļamistabas nav vienkārši, ja jums nepatīk salt. Taču, ja jums vieglāk iemigt siltumā, tad nakts laikā augsta temperatūra tikai pasliktinās miega kvalitāti.

Ja gulēt pie atvērta loga gada aukstajā laikā jums ir grūti, tad pirms gulētiešanas izvēdiniet istabu. Miegam labākā temperatūra ir 21 – 22 °C.
Foto: adme.ru
6. Patīk gulēt uz vēdera

Iemīļota miega poza katram ir sava un psiholoģiskie testi nosaka rakstura īpašības pēc tā, kā cilvēkam patīk gulēt. Tomēr noderīgas un kaitīgas miega pozas pastāv. Vislabāk cilvēks izguļās, ja guļ uz muguras vai sāniem. Poza uz vēdera skaitās viskaitīgākā, jo tādā stāvoklī mugurkauls un muskuļi neatslābinās, krūšukurvis tiek saspiests un elpošana apgrūtināta.
Šī poza vairāk kaitīga tiem, kuri slimo ar sirds vai plaušu slimībām, kā arī aterosklerozi.

Kaut gan, atteikties no iemīļotā stāvokļa - tas arī ir stress, tāpēc pieradināt sevi iemigt citā pozā vajag pakāpeniski.
Foto: adme.ru
7. Jūsu mājdzīvnieks guļ kopā ar jums

Mierīgi guloši dzīvnieki visu nakti – tas ir retums. Īpaši, ja runa iet par kaķiem, kuriem ir izteikti aptuvena izpratne par personīgo telpu. Tāpēc jūsu miegs vienā gultā ar mājdzīvnieku visticamāk būs saraustīts un trauksmains.

Jūs tiešām jūtieties možs, ja pamostaties ar kaķi uz galvas vai visu nakti burtiski balansējat uz gultas maliņas, jo dzīvnieks aizņēmis visu pārējo platību? Daudzi īpašnieki sūdzas par neizgulēšanos tieši tādēļ, ka mājas mīluļi viņu guļamistabu uzskata par savu.
Foto: adme.ru
8. Uzkožat ko saldu pirms došanās gulēt

Мēs jau noskaidrojām, ka uzkoda neilgi pirms miega – nav slikts lēmums, tomēr tikai tad, ja nav runa par saldumiem.
Cukurs – tā ir barība smadzenēm un pārmērīga smadzeņu aktivitāte nakts laikā nav vēlama: visdrīzāk tas izraisīs nakts murgus. Ja runa ir par šokolādi, tad atcerieties, ka tā var izraisīt bezmiegu, jo satur kofeīnu (pie tam šokolādes veidam nav nozīmes).
Foto: adme.ru
9. Nezināt par kāju “slepeno dzīvi”

Justies salauztam no rīta var nemierīgo kāju sindroma dēļ, kuru nav tik viegli noteikt. Patvaļīga kāju raustīšanās smadzenēm liek visu laiku pamosties, miegs kļūst saraustīts un nemierīgs.

Тāda problēma biežāk sastopama gados vecākiem cilvēkiem, bet arī jaunā paaudze nav no tā pasargāta. Par to var iedomāties tādā gadījumā, ja jūs ilgi nevariet aizmigt nepatīkamu sajūtu dēļ kājās, reizēm pamostieties krampju dēļ, bet no rīta redzat, ka palags ir pārāk saņurcīts.

Smagos gadījumos paredzēta medikamentoza ārstēšana, bet sākumā jāmēģina atteikties no kafijas un citiem produktiem, kuri satur kofeīnu, kā arī pārbaudīt hemoglobīna līmeni asinīs un nepieciešamības gadījumā to normalizēt.
Foto: adme.ru
10. Esat pakļauts trokšņu ietekmei

Miegs ar pastāvīgiem trokšņiem fonā nav pilnvērtīgs un negatīvas sekas noteikti ir, pat ja jūs nakts laikā nepamostieties. Mūsu smadzenes fiksē troksni un rezultātā tas izraisa nogurumu, nemieru un paātrinātu sirdsdarbību dienas laikā.

Atkarībā no skaļuma, troksnis ietekmē sekojoši:

• 30 dB (čuksti, pulksteņa tikšķēšana) – miegu netraucē;
• 35–40 dB (parasta runa) – ietekmē miega kvalitāti un var izraisīt galvassāpes;
• 45–50 dB (dzīvīga saruna, smiekli, krākšana) – var izraisīt nervu sistēmas traucējumus;
• augstāk par 50 dB – paaugstina insulta attīstības risku.

Veselībai var kaitēt atsevišķas asas un skaļas skaņas, tāpēc, ja mājas tuvumā atrodas dzelzceļš vai dzīvas kustības maģistrāle, tad labāk logus turēt aizvērtus vai lietot ausu aizbāžņus.
Foto: adme.ru
Bet jūs esat pievērsuši uzmanību tam, kādos apstākļos jūs guļat?

Patika redzētais? Iesaki draugiem

Nākamais raksts

Advertisement

Jaunākie komentāri

0 0 18:55 20.04Valdis
Uzraksti LATVIEŠU valodā! Šo apģērba gabalu sauc par Žaketi!!
0 1 15:14 30.03Una
Manuprāt ši kūka ir viegli pagatavijama es iesaku šo kūku noteiktj un personām kurām garšo iesaku nogaršot arī šokolādes desu.
0 0 10:06 21.03Enija
haha
Advertisement

Pierakstīties iknedēļas jaunumiem

Tavs e-pasts
Pārpublicēšana tikai ar rakstisku atļauju | Kontakti | Noteikumi | Par sīkdatnēm | Pasaule caur vārdiem | Fotogrāfija & video | Ceļotājs, kurš gandrīz ceļo | © Torno.lv 2012 - 2024