-
- 18404 x
-
https://torno.lv/xIrAd50
Mani sauc Jūlija, un visi draugi zina, ka esmu briesmīga tērētāja. Lai padarītu dzīvi vieglāku un patīkamāku, esmu gatava tērēt visu nopelnīto naudu. Bet kādu dienu mēs ar vīru nolēmām, ka pienācis laiks pirkt savu mājokli. Un tad kļuva skaidrs, ka, ja vēlamies dzīvot savā dzīvoklī, tad būs jāmaina dzīvesveids un ne tikai jāpelna vairāk, bet arī jātērē mazāk.
Es izanalizēju mūsu izdevumus un sapratu, ka uz dažām lietām var labi ietaupīt, un no tā būs vairāk labuma nekā kaitējuma.
Gandrīz veselu gadu ekonomēju, tagad varu izvērtēt kopainu un labprāt pastāstīšu lasītājiem par to, kā saglabāt ģimenes budžetu un novirzīt to nopietnākiem mērķiem.
Raksta turpinājums
Skaistuma industrija
Daudzas salonu procedūras var mierīgi veikt mājās. Manikīram un pedikīram es tērēju 40 eiro mēnesī. Tad es nopirku mājas manikīra komplektu (tieši 40 eiro vērtībā) Lampa nostrādās vairākus gadus, un lakas pietiks gadam. Līdz ar to no 40 eiro mēnesī mani izdevumi samazinājās līdz 5 eiro.
Es arī pārstāju tērēt naudu:
• kosmetologam un depilācijas meistaram. Tā vietā iegādājos kvalitatīvus attīrošus līdzekļus un sāku regulāri lietot attīrošas maskas, bet nevēlamo matu problēmu risināju ar sava vecā depilatora palīdzību.
• uzacu modelēšanai. Paskatījusies uz YouTube, es sapratu, kāda uzacu forma man piestāv, un iemācījos uzacis sakārtot pati.
Es arī pārstāju iegādāties eļļu matu galiņiem, termoaizsardzībai un ķermeņa skrubjus. Sviesta vietā izmantoja parasto krēmu, matus žāvēju ar auksto gaisu, bet skrabi nomainīju uz parasto sūkli. Tā uz skaistuma rēķina es sāku mēnesī ietaupīt aptuveni 80 eiro.
Pārtika
Mēs nekad neesam iedomājušies savu dzīvi bez pusfabrikātiem un pārstrādātiem produktiem. Tas ir garšīgi, tikai dārgi un nelietderīgi. Sviestmaize uz darbu, olu kultenis ar desiņām brokastīs labuma ir nulle, nauda aiziet, bet šāds ēdiens veselību neuzlabo.
Mēs pārskatījām savu pārtiku un tagad:
• Veiciet vairumiepirkumus reizi vairākās nedēļās. Ejam uz pārtikas veikaliem retāk un pateicoties tam nepērkam liekus produktus. Desas aizstāja cepta gaļa, aromatizētas biezpiena pastas un sieriņus mēs nepērkam, tāpat kā gatavus pelmeņus, desiņas, sasaldētu picu un konservus.
• Es iemācījos sasaldēt svaigu maizi, sacepumus, ko vairs negribās ēst, mammas pīrādziņus un auksto gaļu. Ārā es neko nemetu, bet, kad gatavot ir slinkums, es atsaldēju jau gatavu ēdienu.
• Vasarā nopirku dažus kilogramus tomātu un pagatavoju kečupu. Daži litri maksāja tikpat daudz, cik maksā viens liels mana iemīļotā kečupa Heinz iepakojums. Vēl salasīju liepu ziedus, aveņu un upeņu lapas, un tagad mēs nepērkam aromatizētu tēju maisiņos.
Tas mums ļāva ietaupīt vēl 80 eiro.
Pārvietošanās telpā
Mums ir mašīna. Bet pēdējā pusgadā mēs to izmantojam galvenokārt braucieniem uz pilsētu vai lielveikaliem pēc produktiem.
• mēs sākām vairāk kustēties: vīrs gandrīz pilnībā pārsēdās uz velosipēda, es sāku iet uz biroju kājām. Protams, lietus laikā mēs braucam ar mašīnu. Bet dienu bez nokrišņu kataklizmām ir vairāk.
• atteicāmies no saviem abonementiem fitnesa klubā: staigāt kājām, braukt ar velosipēdu un skriet parkā – tas ir bez maksas.
Tikai uz benzīnu izdevās ietaupīt aptuveni 35 eiro. Agrāk mēs tērējām aptuveni 70 litrus mēnesī, tagad šis skaitlis samazinājās līdz 25 litriem. Un vēl 20 eiro mēs esam ietaupījuši atsakoties no abonementiem trenažieru zālē.
Izklaide
Mēs mīlam pastaigāties pa pilsētu, un staigājām pa kafejnīcām. Atteikties no tā bija grūti. Paskumām pāris brīvdienas un atradām risinājumu:
• sāku izmantot vietējos kuponus, lai dotos uz restorānu un paēstu 2 reizes lētāk. Nevar taču ierobežot sevi visā. Bieži tādā pašā veidā var iegādāties biļetes uz kino, boulingu vai akvaparku par 50% lētāk. Tajos gadījumos, kad mēs joprojām vakariņojam kafejnīcā, mēs cenšamies pasūtīt nedārgus ēdienus.
• pārstājām staigāt ar draugiem uz ballītēm. Iknedēļas ballītes naktsklubos izmaksā pārāk dārgi, tāpēc visus, kuri vēlas pavadīt laiku kopā ar mums, aicinājām uz mājām uz draudzīgām sarunām ar vieglām uzkodām.
Iepirkšanās
Masu iepirkšanās veikalos cenas jaunā apģērba kolekcijām mani īpaši nemulsināja, ja man patiešām gribējās nopirkt kaut ko. Bet tagad:
• Jāatzīst, ka pirkt kleitu par 100 eiro nav saprātīgi: pēc dažiem mēnešiem to varēs iegādāties daudz lētāk. Retu pastaigu laikā pa veikaliem bez pirkumiem es ievēroju modeļus, kuri man patika, un atlaižu periodā es tos nopirku par 50% un pat 70% lētāk.
• Es iemācījos atrast apģērbu ārpus laika - klasiku, kas vienmēr būs aktuāla.
• Mēs neiegādājamies modes dekorus un neatjaunojam mobilos tālruņus tikai tāpēc, ka ļoti gribējām jaunu modeli.
Mūsu telefoni ir kārtībā arī pēc gada.
• Mēs izmantojam interneta veikalus: bieži vien tas ir izdevīgāk par iepirkšanos veikalos.
Ikdienas dzīve un sadzīve
Arī sadzīves izdevumus mums izdevās nedaudz samazināt. Šķiet, ka tie ir sīkumi, bet no tiem tiek veidotas lielas summas. Mēs pievēršam uzmanību visam:
• Agrāk es mīlēju pagulēt vannā un darīju to 3 –5 reizes nedēļā. Kad es to šo prieku samazināju līdz 1 reizei, ūdens patēriņš no 7 - 9 kubiem samazinājās 2 reizes.
• Mēs pārstājām izmantot veļas mazgājamo mašīnu, lai izmazgātu pāris t-kreklus, un sākām krāt vairāk drēbju vienai mazgāšanas reizei. Mazgāšanas reižu skaits samazinājās 2 reizes.
• Atzslēdzām kabeļtelevīziju un sākām skatīties YouTube kanālu.
• Mēs sākām iet uz veikaliem ar savām auduma somām, nevis pirkām maisiņus. Mēs arī pārstājām izmantot papīra dvieļus, atkritumu maisiņus un dārgos sūkļus no mikrofibras. Mājā ir daudz vecu lietu, kas labi noderēs šādiem mērķiem.
Svētki un dāvanas
Es aprēķināju, ka Jaungada dāvanas izmaksā 300 eiro, nemaz nerunājot par patērēto laiku. Bet ir vēl 8. marts, dzimšanas dienas. Jā, man arī dāvina dāvanas. Losjonu, kas ne visai labi smaržo, vai mutautiņu, ko es nekad nevalkāju. Tāpēc es pārskatīju svētku un dāvanu tradīciju: kaimiņiem, kolēģiem un visiem, ar kuriem es nesarunājos, es beidzu dāvināt dārgas dāvanas, tikai dažreiz dāvinu pieticīgus suvenīrus.
Pie dāvanām es attiecināju arī dzeramnaudu. Es pārskatīju nedēļas izdevumus, un izrādījās, ka aptuveni 20 eiro tiek iztērēti “dzeramnaudai”. Piemēram, retu gājienu laikā uz kafejnīcu par rēķinu 30 eiro, mēs atstājam 15%, tas ir 4,5 eiro. 2 eiro es atstāju santehniķim, kura darbs maksāja 10 eiro, vēl 2 eiro - kurjeram, kurš atveda produktus, un vēl 10 eiro - frizētavā. Arī šos izdevumus mēs būtiski samazinājām.
Turklāt, mēs sākām aicināt pie sevis mazāk viesu – tādā veidā es sāku mazāk gatavot. Arī paši ciemojamies pie citiem daudz retāk – nevajag tērēties, pērkot simbolisko “tortīti” vai šampānieti.
Mēs dzīvojam citā valstī, nelielā īrētā dzīvoklī. Mūsu paziņa par to zina, bet tas netraucē dažiem no viņiem atbraukt pie mums un palikt uz nedēļu, it kā mūsu divistabu dzīvoklis būtu viesnīca.
Ikreizēja viesu ierašanās mums izmaksāja 150 eiro: paņemt brīvdienu, kaut ko pagatavot, parādīt pilsētu, pēc viņu aizbraukšanas vēl sakārtot dzīvokli. Tāpēc es pārstāju pieņemt radiniekus un draugus, paskaidrojot, ka neesam gatavi viesiem. Protams, viņi apvainojās. Bet pie mums ierodas tikai tie cilvēki, kurus mēs patiesi priecājamies redzēt. Un, kas ir pozitīvi, šie cilvēki arī agrāk, un tagad dod priekšroku īrēt mājokli un neapgrūtināt ar lieku komunicēšanu nedz sevi, nedz mūs.
Pateicoties visam iepriekš aprakstītajam, mēs varam ietaupīt aptuveni 300 eiro mēnesī.
Kad mēs nolēmām padzīvot pieticīgāk, tas viss šķita drūms un bezcerīgs. Vienīgais, kas mazliet uzmundrināja,tā bija doma par savu mājokli. Bet pēc kāda laika kļuva skaidrs, ka esmu pārstājusi tērēt ne tikai lieko naudu, bet arī laiku.
Es vairs neuztraucos par to, ko es nokavēšu uz manikīru, pie tam, pavadot stundu ceļā: es to daru pati. Es vairs nedodos uz sporta zāli uz 3 stundām un netērēju 2 stundas no tām ceļam: es vienkārši izeju no mājām un skrienu 40 minūtes. Vairs nav bezmērķīgas kustības pa tirdzniecības centriem, kā nav arī bezjēdzīgu pirkumu. Mēs sākām ēst kvalitatīvāku ēdienu - mana āda kļuva tīrāka, bet svars samazinājās par 2 kg. Es jau pāris gadus esmu centusies atbrīvoties no šiem kilogramiem.
Izrādās, var labi justies arī bez vismaz 70% no mūsu ierastajām lietām un pat neilgoties pēc tām.
Vai jums bija jādzīvo taupības režīmā un jāatsakās no kaut kā? Vai vēlaties tāpat dzīvot tālāk vai arī ar prieku tērēsiet lieko naudu?
Patika redzētais? Iesaki draugiem
Nākamais raksts
Pierakstīties iknedēļas jaunumiem
|